"Vždy som chcel byť premietač filmov - neprístupných," priznal Jaro Filip v doteraz nikdy nezverejnenom rozhovore z roku 1994, ktorý sa dostal z archívu moderátora Andreja Wallnera na svetlo sveta krátko pred spomienkovým koncertom Jaro Filip 70. Vypočujte si vzácnu nahrávku a prečítajte si dnešný pohľad moderátora na stretnutia s legendárnym hudobníkom.

Moderátor Andrej Wallner má bohatú súkromnú zbierku nahrávok, z ktorej organizátori koncertu Jaro Filip 70 vďaka náhode získali obrovský skvost. Počas príprav spomienkového koncertu pri príležitosti nedožitých 70. narodenín Jara Filipa sa s Andrejom rozprávali o archívnych fotografiách, ktoré by mohli použiť v rámci propagácie koncertu v rôznych článkoch a médiách. A medzi nimi bola aj jedna, ktorá moderátorovi pripomenula situáciu, pri ktorej vznikla.

Andrej Wallner a Jaro Filip v Rádiu Twist Zdroj: archív A. Wallnera

Andrej Wallner bol vtedy študentom na strednej škole a dohodol si pre školský časopis rozhovor s Jarom Filipom v Rádiu Twist. Bolo to 14. októbra 1994 (viď foto kazety, na ktorej je rozhovor nahratý). Rozhovor síce Andrej nahral, ale nakoniec jeho prepis v časopise nevyšiel, lebo pani učiteľka slovenčiny rozhodla, že sú dôležitejšie témy. Ktovie, ako by toto svoje rozhodnute hodnotila dnes?

Vďaka tejto súhre náhod však máme dnes príležitosť exkluzívne túto nahrávku zverejniť a pripomenúť si Jara Filipa v jednoduchosti, čistote a priamosti, ktorú z rozhovoru cítiť a ktorá ho charakterizovala v celej jeho hudobnej, hereckej či autorskej tvorbe.


Andrej Wallner: Pri tejto nahrávke pochopíte, ako veľmi tu chýba

O rozhovore z roku 1994 a ďalších stretnutiach s Jarom Filipom sa s Andrejom Wallnerom sa rozprávala Vladimíra Pôbišová.

Po 25 rokoch zverejňujeme nahrávku rozhovoru s Jarom Filipom. 

V štúdiu Rádia Twist, kde rozhovor vznikal počas relácie Noční vtáci, sa vtedy stretla naozaj legendárna zostava. Jaro Filip, Jaro Filip ml., Tibor Huszár, Richard Müller a Andrej Wallner. Atmosféra nahrávky je veselá, uvoľnená a vracia nás do obdobia, keď nás humor Jara Filipa sprevádzal každodenne z rádia a televízie. Keď si celú nahrávku vypočujete, pochopíte, ako veľmi Jaro Filip slovenskej kultúrnej scéne chýba a prečo ho nikdy nedokáže nikto nahradiť. 

Za akých okolností táto nikdy nezverejnená nahrávka s Jarom Filipom vznikla?

Bol som vytrvalý poslucháč rádií, kde sa dalo dovolať a pravidelne som z mojej detskej izby volal do Twistu do relácie Jara Filipa Noční vtáci. Vždy som sa snažil uhádnuť súťaže a tiež s ním komunikovať. Po čase som sa cítil ako veľký kamoš, a tak som si dovolil požiadať Jara Filipa o rozhovor do školského časopisu. Povedal mi, nech prídem do rádia, keď bude najbližšie vysielať a môžem sa na čokoľvek pýtať.

Tak som prišiel pred vysielaním, otázky som mal pripravené na papieri. Na dnešnú dobu boli podľa mňa infantilné a jednoduché, ale Jaro Filip vedel aj z obyčajnej otázky urobiť senzáciu a odpovedať tak, že to bolo zaujímavé. Pri jeho odpovediach som sa aj nasmial, čo v nahrávke aj počuť. Mal som šťastie, lebo v rubrike Noční vtáci LIVE, do ktorej si volal hudobníkov, ktorí naživo v relácii hrali, bol vtedy Richard Müller. Práve vtedy propagoval album 33, na ktorý mu Jaro Filip zložil veľmi silné piesne ako napríklad Milovanie v daždi a ďalšie. Takže som v tej chvíli mal na jednom stretnutí silnú zostavu. 

Ty si neskôr s Jarom Filipom spolupracoval v Rádiu Twist. To si v čase tejto nahrávky asi netušil.

Áno, stala sa taká náhoda, že sme boli kolegovia a kamarátsky vzťah sa posunul na kolegiálny, ale on mi určite protekciu nevybavoval. V tom období som nerobil v štúdiu ani ako redaktor ani ako moderátor. Skôr som bol technicko-hospodársky pracovník. V Twiste som občas načítaval upútavky, spoty a podobne. Neskôr som začal vysielať vo večernom vysielaní. Ale s Jarom Filipom som žiaľ nikdy nevysielal.

Čo sa Ti vybaví ako prvé, keď sa povie Jaro Filip?

Hneď si predstavím jeho tvár, umelecky zvlnené vlasy okolo uší, husté fúzy a vôňu cigariet. On bol kávičkár aj cigaretkár a bol tiež veľký hundroš.

V týchto dňoch by sa Jaro Filip dožil sedemdesiatky. Ako by podľa Teba žil dnes v dobe sociálnych sietí a technologických možností?

Podľa mňa, keby Jaro žil v dnešnej dobe, mal by fanpage, na ktorej by mal tisícky fanúšikov a všetko by správne komentoval a trefne dával svoj uhol pohľadu. Určite by výrazne prispel do debaty a nálady spoločnosti. Bol by na sociálnych sieťach veľmi zdielaný, rešpektovaný a citovaný. Jaro Filip ovládal už vtedy všetky technické novinky a pamätám si, keď do redakcie priniesli nové počítače a menila sa technika, Jaro hneď vedel všetko, taká "RAMka", taký "operačný systém" a hovoril "teraz to bude lepšie fachčiť". On bol absolútne zanietený a zorientovaný v oblasti počítačov a internetu.

Jaro Filip a Richard Müller v Rádiu Twist Zdroj: archív

Jaro Filip 70

Jaro Filip by mal budúcu sobotu, 22. júna, sedemdesiatku. Pri tejto príležitosti sa 24. júna o 19:30 v AXA Aréne NTC v Bratislave uskutoční koncert Jaro Filip 70 s podtitulom Pocta Jarovi Filipovi, ktorý tohto vzácneho "človeka hromadného výskytu", ako ho nazval Marián Varga, pripomenie prostredníctvom jeho hudobnej tvorby.

Na spomienkovom koncerte vystúpia viaceré osobnosti slovenskej hudby, ktoré počas svojho života s Jarom Filipom spolupracovali. Medzi nimi spevák Richard Müller s vlastným výberom piesní zo šiestich albumov, na ktorých robil s Jarom Filipom. Vystúpi aj hviezdami nabité hudobné zoskupenie Bolo nás jedenásť, ktoré malo premiéru na Pohode 2017 a odvtedy má stále vypredané predstavenia v Štúdiu L+S. Na pódiu sa počas koncertu s legendárnym albumom stretnú Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Braňo Jobus, Tomáš Šedivý, Juraj Benetin, Martin Višňovský, Marek Minárik, Martin Valihora, Michal Žáček, Daniel Salontay, Gabriela Rybárová, Milan Adamec, Slavo Solovic a Peter Kaščák. 

Tretím hudobným zoskupením bude Teatro Fatal s Jakubom Ursinym so skladbami, na ktorých sa Jaro Filip podieľal ako dvorný klávesista skupiny Provisorium Deža Ursinyho. Vystúpenie bude doplnené tiež vizuálnou projekciou pod režijným vedením Juraja Johanidesa. Projekcia pripomenie archívne záznamy z tvorby a života Jara Filipa. Okrem toho koncert prinesie aj ďalšiu hudobnú lahôdku - nové vydanie sólového debutového albumu Jara Filipa Cez okno (1996), ktorý prvýkrát vychádza aj ako LP.

Vstupenky:  

koncert Jaro Filip 70 Zdroj: PR / Dr. Horák

Viac informácií o koncerte nájdete na stránkach www.drhorak.sk a www.facebook.com/drhorak.sk.

Prečítajte si tiež:

Syn Jara Filipa: Z lenivosti ho vytrhli horiace termíny, vtedy vznikali najlepšie veci

Vychádza Spevník L+F+S s piesňami geniálneho tria Lasica - Filip - Satinský


Zdroj: PR - Jaro Filip 70, Vladimíra Pôbišová (rozhovor), Hudba.sk edit
Foto: archív

Súvisiaci interpreti: Jaro Filip