Legendárny americký rocker Lenny Kravitz, ktorého hudba je postavená na pevných základoch rock'n'rollu, funku, soulu a R&B, vystupuje na európskych festivaloch len zriedka. Počas svojho nadchádzajúceho turné však svoje najväčšie hity zahrá v Česku na Colours of Ostrava. Zaznejú aj skladby z očakávaného albumu Blue Electric Light, ktorého vydanie je naplánované na marec 2024.

Lenny Kravitz je nominantom a držiteľom viacerých ocenení, predovšetkým Grammy za mužský rockový vokálny výkon, ktorú ako jediný získal štyrikrát po sebe v rokoch 1999 až 2002. Už jeho prvý album Let Love Rule z roku 1989, na ktorom si väčšinu nástrojov nahral sám, mu priniesol značný úspech najmä v Európe. Po vydaní tohto funk-rockového debutu začal dostávať ponuky na predskakovanie takým hviezdam, ako sú Tom Petty, Bob Dylan a David Bowie.

Počnúc svojím druhým a hneď dvojnásobne platinovým albumom Mama Said sa Lenny Kravitz vydal na hviezdnu dráhu, z ktorej odvtedy nevystúpil. Hit za hitom, ktorých bolo toľko, že keď deviatu dekádu zavŕšil kompilačným albumom Greatest Hits, predalo sa z neho viac ako jedenásť miliónov kópií a výberovka sa stala jedným z najúspešnejších albumov tej doby. V Ostrave Lenny Kravitz predstaví svoj úplne nový album Blue Electric Light, ktorý vyjde na jar 2024.

"Som nesmierne šťastná, pretože sa nám pri skladaní programu darí! Hudobná ponuka pre rok 2024 predstavuje nebývalo širokú škálu žánrov v podaní nesporne kvalitných umelcov. Máme niekoľko tohtoročných nominantov na Grammy a ďalšie ocenenia a teraz aj svetovú legendu rockovej a funkovej hudby Lennyho Kravitza. V minulosti sme sa ho snažili získať na vystúpenie už niekoľkokrát a tento rok to konečne vyšlo," komentovala oznámenie ďalšej hviezdy riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Lenny Kravitz nedávno z pripravovaného albumu predstavil singel TK421, ktorý v ničom nezaostáva za jeho hitmi z predošlých dekád. Navyše videoklip je dôkazom jeho obdivuhodnej fyzickej formy (môže takto vyzerať v 59 rokoch?), takže sa môžeme tešiť na koncert plný energie a skvelých muzikantských aj speváckych výkonov. Rocková ikona si nepochybne na turné zoberie len tých najlepších hudobníkov a hudobníčky.

Organizátori oznámili aj ďalšie nové mená pre Colours of Ostrava 2024. Po 18 rokoch sa na festival vracia newyorská punková legenda Gogol Bordello, ohlásená bola aj afrobeatová skupina Bixiga 70 z Brazílie a galícijská diva Mercedes Peón. Z Austrálie príde raper Genesis Owusu, z Poľska duo Kwiat Jabłoni a z Glasgowa drsný spevák a skladateľ Murdo Mitchell.

V industriálnom areáli Dolných Vítkovíc vystúpia aj už skôr ohlásený Sam Smith, rockeri Queens of the Stone Age, britský producent a spevák James Blake, multiinštrumentalista Dennis Lloyd a texaské trio Khruangbin. Ďalšími doteraz oznámenými menami sú britská speváčka a skladateľka Bat for Lashes, speváčka Sevdaliza experimentujúca s umelou inteligenciou, nemecká elektronická legenda Tangerine Dream, japonský budhistický mních Yogetsu Akasaka, holandská skupina Son Mieux a nemecké trio Klangphonic.

Colours of Ostrava 2024 sa uskutoční od 17. do 20. júla. Každoročne sa na ôsmich hudobných pódiách predstaví viac ako 100 kapiel a na jedenástich pódiách medzinárodného diskusného fóra Meltingpot vystúpi viac ako 200 rečníkov z celého sveta. Súčasťou festivalu je aj premietanie filmov z MFF Karlovy Vary a množstvo divadelných predstavení a umeleckých inštalácií.

V rámci projektu Colours bez bariér ponúka festival špeciálne služby pre návštevníkov so zdravotným znevýhodnením. V roku 2023 využilo tieto služby 850 ľudí s telesným, zrakovým alebo sluchovým hendikepom, ako aj ľudí s poruchou autistického spektra. Festival tradične ponúka v sobotu bezplatný vstup pre ľudí nad 65 rokov, v roku 2023 ich bolo 1 216.

Festival pravidelne navštevujú aj deti, pre ktoré festival pripravuje ČEZ Family Park so špeciálnym detským programom. V roku 2023 navštívilo festival celkovo 4 212 detí. Návštevníci si už teraz môžu zabezpečiť ubytovanie vo festivalových kempoch v blízkosti Sliezskeho hradu alebo v Chill Village (100 m od miesta konania). K dispozícii sú stanové zóny, vybavené stany a miesta pre karavany.

Redakciu Hudba.sk informoval Zdenko Hanout, PR manažér Colours of Ostrava pre Slovensko. Správu sme upravili a doplnili.