Hlavná stránka

>

Správy

>

Finalisti prvej SuperStar boli po 13 rokoch spolu na pódiu. Ako dnes vyzerajú?

Finalisti prvej SuperStar boli po 13 rokoch spolu na pódiu. Ako dnes vyzerajú?

07.06.2018 - 11:00 | Dušan Marko

Už tento víkend veľkým superfinále vyvrcholí piaty ročník federálnej SuperStar. Žiadne pokračovanie tejto alebo inej speváckej šou však u nás nezaznamenalo taký úspech, ako prvé vydanie Slovensko hľadá SuperStar, ktoré prebehlo v rokoch 2004-2005.


Mená vtedajších finalistov poznal každý a dodnes by zrejme mnohí fanúšikovia vedeli spamäti vymenovať celú jedenástku. Po dlhých trinástich rokoch sa časť finálovej zostavy stretla opäť na pódiu. V populárnej hudobnej relácii Chartshow televízie Markíza zaspievali spoločný hit Kým vieš snívať nielen speváci, ktorí úspešne pokračujú v hudobnej kariére, ale aj tí, o ktorých už dlho nebolo počuť.


Šou, ktorá zmenila slovenskú hudobnú scénu

Písal sa rok 2004 kedy sa Slovenská televízia na naše obrazovky rozhodla priniesť veľkolepý projekt s názvom Slovensko hľadá SuperStar. Spevácka súťaž, ktorej úlohou bolo nájsť nového miláčika celého národa, sa stretla s obrovským úspechom a záujmom. Kastingov do prvej série tohto projektu sa zúčastnilo 3 620 súťažiacich, pričom 2 342 z nich bolo dievčat. Najviac adeptov na titul SuperStar prišlo pochopiteľne do Bratislavy, kde sa pred porotu postavilo 1 807 súťažiacich. SuperStar však okrem speváckych talentov "vytvorila" aj našu najznámejšiu moderátorskú dvojicu Adelu Vinczeovú (Banášovú)Martina "Pyca" Rauscha, ktorí dodnes patria medzi moderátorskú elitu.

Do finálovej jedenástky sa prebojovali Katka Koščová, Martin Kelecsényi, Peter Konček, Petra Humeňanská, Samuel Tomeček, Tomáš Bezdeda, Zdenka Predná, Miro Jaroš, Martina Schindlerová, Robo Mikla a Peter Kotuľa. Finálové kolá sprevádzala obrovská davová psychóza a neexistoval takmer nikto, kto by mladé objavy nepoznal. V absolútneho finále sa o víťazstvo "pobili" Martina SchindlerováKatka Koščová. Víťazkou so ziskom 611 886 SMS hlasov sa napokon stala Koščová a Schindlerová sa s počtom 444 541 hlasov musela uspokojiť so striebornou priečkou.

Kým vieš snívať, tak máš nádej

Väčšina z finalistov prvej série slovenskej SuperStar sa hudbe aspoň sporadicky venuje dodnes. Tesne po skončení šou si každý prežil svojich 15 minút slávy, no nikomu sa nepodarilo vyprodukovať taký veľký hit, akým bola ich spoločná hymna, ktorá zaznela v každom finálovom prenose. Pieseň Kým vieš snívať pre finálovú jedenástku zložil porotca súťaže Paľo Habera, text napísal Daniel Hevier.

Skladba dokonca vyšla na samostatnom CD, ktoré niekoľko týždňov na našom trhu patrilo medzi tie najpredávanejšie. Nešlo však len o televízny produkt - song sa uchytil aj v rádiách a na istú dobu bol najhranejšou slovenskou pesničkou. Naposledy sa spoločne na jednom pódiu zostava prvých slovenských superstaristov stretla na beznádejne vypredanom turné po šou. Potom sa ich cesty rozišli.


Víťazstvo nie je najdôležitejšie

Víťazskou sa stala Katka Koščová, no väčšina finalistov si už počas šou vytvorila dostatočne silnú fanúšikovskú základňu na to, aby sa mohli venovať hudbe. "Zo singla Kým vieš snívať, spoločného albumu všetkých finalistov prvej SuperStar a ich sólových platní sa predalo spolu asi 250- až 270-tisíc cédečiek," uviedla v tom čase pre mediá Lenka Slaná z vydavateľstva Sony BMG.

V tom istom roku, ako šou skončila, sa podarilo vydať debutový album väčšine finalistov. Katarína Koščová, Tomáš Bezdeda, Miro Jaroš a Martina Schindlerová dokonca predajnosťou pokorili platinovú hranicu, ktorá vtedy bola 10-tisíc predaných kusov. Albumy vydali aj Samuel Tomeček, Zdenka Predná, Martin Kelecsényi, Robo Mikla, Peter Kotuľa a dnes už zosnulý Peter Konček.

Najväčšiemu úspechu sa dlho po šou tešila Zdenka Predná, ktorá celkovo vydala štyri štúdiové albumy a vyprodukovala viacero úspešných rádiových hitov, ako napríklad skladba Keď to nejde. V roku 2007 sa dokonca Zdenka ako predskokanka delila o jednou pódium z barbadoskou hviezdou Rihannou na jej doposiaľ jedinom slovenskom koncerte. Dnes si Zdenka užíva rodinný život v Banskej Štiavnici a pracuje na novej, od stredného prúdu vzdialenejšej hudbe so svojím manželom, známym hudobníkom Oskarom Rózsom.


Naopak, miláčik ženského publika Tomáš Bezdeda veľa vody na hudobnej scéne nenamútil. Rodák zo Žiliny svoj potenciál nevyužil a postupne upadol do zabudnutia. Svoj tretí štúdiový album s názvom Bronzový vydal po dokončení vysokoškolského štúdia s odstupom siedmich rokov v roku 2013, no veľký záujem u poslucháčov bohužiaľ nevzbudil. S Tomáša sa časom stal pravidelný návštevník rôznych televíznych projektov, kde však len recykluje niekdajšiu slávu z čias SuperStar.

Na druhej strane Miro Jaroš, ktorému v časoch šou najmä obávaný porotca Paľo Habera veľké šance na úspech nedával, sa úspešnej kariére teší dodnes. Celkovo vydal šesť štúdiových albumov (vrátane jedného vianočného CD) a ďalšie dva albumy určené pre deti. Práve ako "detskému umelcovi" sa Jarošovi darí vypredávať desiatky koncertov ročne na Slovensku ale aj v Česku a na Youtube majú jeho videoklipy k detskej tvorbe milióny prehratí (najviac má pesnička Pri stole - viac ako 14 miliónov). Tvorba pre dospelých síce teraz ide tak trochu bokom, no v roku 2014 sa mu podarilo späť na Slovensko dotiahnuť Barbaru Hasčákovú, s ktorou naspieval spoločnú pieseň Nepozerám.


Už v prvej sérii slovenskej SuperStar sa ukázalo, že víťazstvo v šou nie je pre komerčný úspech to najdôležitejšie. Dôležité je, či samotný víťaz vôbec chce byť mainstreamovým umelcom. Katarína Koščová si síce odniesla titul víťazky, no postupne sa z popu preorientovala na menšinové žánre a stala sa súčasťou nezávislej scény, ktorá nie je v centre pozornosti väčšiny médií. Je prvý album Ešte sa nepoznáme sa síce už počas prvých štyroch dní od vydania stal platinovým, bolo však zjavné, že speváčka so svojou tvorbou nebola celkom stotožnená. O rok neskôr vydala svoj druhý album Naboso, z ktorého pochádza aj singel Posledná. Videoklip k tejto piesne sa dokonca dostal do vysielania medzinárodnej hudobnej televízie MTV.

Na ďalších albumoch Nebotrasenie (2009), Štedrý deň (2012) a Oknom (2014), vydaných pod hlavičkou prestížneho vydavateľstva Slnko Records, však rodáčka z Prešova popovú hudbu definitívne opustila a časom sa úplne vytratila z hľadáčika najväčších médií. Dnes Katka žije so svojím manželom a manažérom Michalom Pivovarom v Kukovej pri Prešove, kde spolu vychovávajú dve deti. Okrem vlastných koncertov s klaviristom Danielom Špinerom a kapelou vystupuje pravidelne aj s členmi legendárnej českej folkovej skupiny Neřež, či s Geišbergovcami.


Prečítajte si tiež: Prvá Superstar po 10 rokoch: Kto sú skutoční víťazi a ako znie ich hudba?

Po rokoch sa stretli siedmi, účasť Schindlerovej prekvapila 

Televízii Markíza sa v uplynulej časti svojej hudobnej šou Chartshow podarilo niečo, v čo zrejme už nikto nedúfal. Témou posledného odvysielaného dielu boli talentové šou a pozvanie do štúdia prijala väčšina finalistov prvej série slovenskej SuperStar. Diváci pri obrazovkách si tak po 13 rokoch opäť mohli vypočuť pieseň Kým vieš snívať a v krátkych rozhovoroch zistiť, ako sa spevákom darí. Samotná moderátorka programu Adela Vinczeová priznala, že ju stretnutie dojalo a mala pocit, ako keby sa od roku 2005 nič nezmenilo. V skutočnosti sa však zmenilo veľmi veľa.

"Superstar zmenila životy všetkých nás jedenástich, ktorí sme v nej boli a určite ovplyvnila našu budúcnosť. Mne je ľúto, že sme sa tu dnes nemohli stretnúť všetci, aby sme si tieto časy pripomenuli," zaspomínal Miro Jaroš. V zostave chýbali Katka Koščová, Zdenka Predná, Peter Kotuľa a samozrejme Peter Konček, ktorý v roku 2012 zahynul pri autonehode.

Chartshow so superstaristami z prvej série

Siedmi superstaristi sa stretli v štúdiu, kde po rokoch zaspievali svoju finálovú hymnu v novom šate. Najväčším prekvapením pre všetkých divákov bola určite prítomnosť Martiny Schindlerovej. Tá síce po skončení súťaže vydala dva platinové albumy a dlhé roky sa tešila obrovskej medializácii, o akej môže väčšina slovenských interpretov len snívať, no ani to nestačilo. Shisha, ako jej fanúšikovia hovorili, sa totiž pred pár rokmi dobrovoľne rozhodla šoubiznis opustiť a dať kariére speváčky košom. "Odkedy som mamou, tak tomu všetko prispôsobujem. Nevystupovala som dlho, ale stále spievam - chodím dvakrát do týždňa na hodiny spevu," prezradila dvojnásobná mamička Martina. 

Nostalgia, ktorá v stredu večer zavládla v Chartshow, nenechala chladnými ani divákov pri obrazovkách. "Mala som 14 rokov, keď bol prvý ročník, neexistovalo aby som v piatok večer premeškala finálové kolá! Dnes mám 28 rokov a toto ma teda dojalo," znie jedna z množstva reakcií. Kto vie, či sa ešte niekedy táto zostava nechá nahovoriť a dočkáme sa ďalšieho spoločného vystúpenia. Myslím si, že by pokojne mohol zafungovať aj spoločný koncert. To je však vízia budúcnosti.

Autor: Dušan Marko
Foto: TV Markíza - Facebook.com/ChartShowTVMarkiza


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti