Hlavná stránka

>

Správy

>

SuperStar 2020: Pozrite si to najlepšie aj najhoršie z tohtoročných kastingov

SuperStar 2020: Pozrite si to najlepšie aj najhoršie z tohtoročných kastingov

09.04.2020 - 15:30 | Dušan Marko

Hľadanie šiestej federálnej SuperStar sa už tento víkend presunie do svojej divadelnej časti. Masaker vyraďovania tento rok bude o to väčší, že z neho vzíde rovno finálová zostava. Tradičné semifinálové kolá totiž tento rok nebudú. Ešte predtým si pozrite to najlepšie ale aj najhoršie z tohtoročnej série.


Spevácke šou sa v posledných rokoch trápia po celom svete s veľkým poklesom sledovanosti. Výnimkou nie je ako slovenský a český trh, kde minulý rok na celej čiare pohorel vynovený The Voice Česko Slovensko, ktorého sledovanosť bola žalostná. Na meno jeho víťazky by ste si dnes zrejme vôbec nespomenuli. 

Šiesta séria SuperStar má však paradoxne väčšiu priemernú sledovanosť ako ostatné dva ročníky. Tento formát speváckej šou bol u slovenských a českých divákov vždy najobľúbenejší, navyše sa tvorcom šou podarilo divákov zaujať pestrou paletou súťažiacich. Kým počas minulých ročníkov sa napriek výrazným (a aj po súťaži úspešným) víťazkám mohlo zdať, že dostatočne zaujímavých talentov je v našich končinách už málo, tento ročník dokazuje opak.

Zaujali nenápadné "šedé myšky" aj sexi krásky

SuperStar už dávno nie je len o speve. Oveľa viac niekedy dokáže porotu a divákov zaujať vzhľad či príbeh súťažiach. Skvelým príkladom, kde sa toto všetko spojilo s obrovským talentom, je talentovaný Timotej Májsky, ktorý svoje vystúpenie venoval svojej bývalej, ktorú sa snaží získať späť. Rodáka z Púchova dokonca prišla podporiť Eliška Rusková, ktorá predchádzajúcej sérii SuperStar v roku 2018 skončila na druhom mieste. Zimomriavky z vystúpenia 22-ročného speváka neskrývala Monika Bagárová a chválou na jeho adresu nešetril ani Pavol Habera. Dve krátke ukážky z vystúpenia Timoteja Májskeho na Youtube kanáloch SuperStar a TV Markíza majú spolu do dnešného dňa viac ako milión prehratí, čo je s výrazným náskokom zatiaľ najviac z tohtoročnej série.


Ukážkovým príkladom toho, ako môže zdanie klamať, bola 19-ročná Barbora Piešová. Ak by ste okolo nevýraznej rodáčky z Prievidze prešli na ulici, zrejme by vám ani nenapadlo, že ide o jednu z vážnych adeptiek na titul budúcej SuperStar. Už po prvých tónoch skladby Next To Me od Imagine Dragons však bolo jasné, že postup do hlavnej súťaže má istý. Jediné, čo jej porota vytkla, bola jej nesmelosť a ustráchanosť. Tá pritom nebola na mieste, svojím výkonom dokonca Mariana Čekovského dojala k slzám a netreba dlho pátrať, aby ste zistili, že nepatrí medzi úplných nováčikov - Barbora už nahrala niekoľko vlastných skladieb a videoklipov, ktoré nájdete na jej vlastnej Youtube stránke. Spevu sa venuje tiež jej staršia sestra Lenka, ktorá sa v roku 2010 dostala do semifinále Česko Slovensko má talent.


Z Prievidze pochádza tiež Natália Kollárová, ktorá zabodovala so skladbou Sober od Demi Lovato. Aj v tomto prípade platí, že vôbec nepotrebujete extravagantný imidž ani vyzývavé oblečenie, ak dokážete všetkých doraziť svojím hlasom. Talentovaná čašníčka urobila porote obrovskú radosť, čoho dôkazom bolo množstvo superlatívov v jej hodnotení. Habera dokonca priznal, že by 23-ročnú Slovenku rád videl vo finále. Zimomriavky priznal tiež Leoš Mareš.


Medzi favoritov tohto ročníka sa jednoznačne už počas kastingu zaradila sympatická Alica Urcikánová. Len 16-ročná brunetka si vybrala skladbu Toxic od Britney Spears. Tá je v akustickej verzii teší v speváckych šou veľmi obľúbená a Alica svoj výber ľutovať skutočne nemusí. Hlasovo by sme rodáčku z Hlohovca mohli prirovnať k Emme Drobnej. To jej môže v konečnom dôsledku pomôcť ale aj uškodiť, ak sa medzi finalistami objaví niekto s jedinečnejšou farbou a prejavom. Porota sa v každom prípade na jej postupe zhodla, čo určite nikoho neprekvapilo.


Niekoľko súťažiacich v tejto sérii využilo možnosť vystúpiť vo dvojici. To v niektorých prípadoch zafungovalo viac, v iných menej. Boli však aj také dvojice, z ktorých jeden postúpi a druhý sa musel s účinkovaním v súťaži rozlúčiť. Presne to bol prípad Martiny a Evy Puchalovej. Dvojica 14- a 18-ročných sestier si vybrala song Always Remember Us This Way od Lady Gaga. Kým mladšia Martina postúpila ďalej, Evin spev porota zhodnotila v porovnaní s jej sestrou za nedostatočný.


Vo všeobecnosti platí, že SuperStar v posledných rokoch prináša viac talentovaných speváčok ako spevákov. Napokon, aj víťazky posledných troch sérií boli ženy (Sabina Křováková, Emma Drobná a Tereza Mašková). O to viac poteší, ak sa pred porotou objaví sympatický a talentovaný muž alebo chalan. 17-ročný Dávid Jakubkovič si získal jednohlasné áno celej poroty. Leoš Mareš ho označil za "stelesnenie toho, čo táto súťaž potrebuje," rovnako okúzlené ostali aj porotkyne Patrícia Pagáčová a Monika Bagárová. Dávid na kastingu zabodoval skladbou Zatancuj si so mnou od Adama Ďuricu, ktorý svoju kariéru tiež začínal v SuperStar - v tej úplne prvej slovenskej ešte v roku 2004. 


Málokedy sa stane, že do SuperStar niekto príde ako spevák a odchádza ako raper. To sa však podarilo 21-ročnej Bratislavčanke Nore Gandiovej. Ak by porota po odspievaní hitu Friends od Anne-Marie hodnotila v prípade rodáčky z Bratislavy spev, tak by zrejme nepostúpila. Moniku Bagárovú a Leoša Mareša však zaujali práve rapové časti tohto songu. Na žiadosť poroty tak ešte zarapovala skladbu od Nicki Minaj, vďaka čomu postúpila aj do ďalšieho kola. Žien v slovenských a českých vodách hip-hopu je skutočne málo a sympatická brunetka má šancu, stať sa jednou z tých, ktoré to zmenia.


Celkom vydarené hudobné číslo by mohlo v SuperStar priniesť spojenie nasledujúceho súťažiaceho s vyššie spomenutou Norou. Ján Ožvoldík totiž rovnako porotu zaujal práve rapom. V minulosti pritom porotcovia často tvrdili, že pre raperov v súťaži nie je miesto, lebo povinné spevácke jazdy budú pre nich peklom. Len 17-ročný rodák zo Žiliny pred porotou zarapoval vlastnú skladbu Príbeh jedenástky, ktorú venoval svojej zosnulej matke. S Jánom na kasting prišiel jeho otec, ktorý bol presvedčený, že jeho syn ďalej nepostúpi. Porota však mladého Slováka nechala postúpiť ďalej. Podobne, ako iní postupujúci, aj on sa už hudbe venuje. Dokonca už vydal album s názvom Minulé zajtrajšky.


Vek je len číslo a platí to aj v prípade 15-ročnej Diany Kovaľovej. ktorá svojím vystúpením rozplakala Mariána Čekovského a k slzám dojala tiež Paľa Haberu. Ten Dianu, ktorá sa narodila v španielskej Malage, označil za výnimočnú a to, aký má obrovský talent, označil za "nespravodlivé voči obyčajným ľudom". Ak by sa aj Diana napokon do finále neprebojovala, určite by bola veľká škoda, ak by sa jej neozval nejaký dobrý producent. Okrem dokonale čistého hlasu totiž disponuje aj skvelou angličtinou, ktorú jej mnohé slovenské a české kolegyne môžu závidieť. Už jej kastingové vystúpenie si na Youtube získalo viac než 600-tisíc pozretí.


Veľkou novinkou a prínosom v tohtoročnej sérii SuperStar bola možnosť sprevádzať sa už počas kastingov hrou na klavír. Za ten si síce väčšinou sadal Marián Čekovský, no našlo sa aj niekoľko talentovaných súťažiacich, ktorí dokázali, že si vystačia aj bez jeho podpory. Pesnička od Beyoncé je vždy veľká výzva, no 18-ročnej Adéle Krejdlovej vyšiel výber piesne Running na výbornú. Rodáčka z Prahy si bez váhania získala priazeň celej poroty. Ani v tomto prípade však nejde o žiadnu začiatočníčku. Adéla už vydala dvojicu singlov Hra a Sběratel srdcí, ktoré nájdete spolu s videoklipmi na Youtube.


Pre Jaroslava Dolníka nie je SuperStar žiadna novinka. Sympatický pekár z Brna svoje šťastie skúšal už v roku 2009, kedy sa prihlásil do prvej série federálnej SuperStar, tak ako aj Monika Bagárová, ktorá dnes sedí v porote. Vtedy len 20-ročnému spevákovi šťastie neprialo. Dara Rolins mu vytkla, že mu chýba muzikálnosť a celé jeho spievanie je od buka do buka. Prešlo viac než desať rokov a Jaroslav sa rozhodol, že svoje šťastie skúsi opäť. Tentokrát sa mu podarilo porotu o svojom postupe presvedčiť a vďaka hitu Bad Liar od Imagine Dragons zaujal aj Paľa Haberu.


Ďalšou ostrieľanou speváčkou v tohtoročnej sérii je Júlia Kramárová. Tá sa v minulosti prebojovala do top 40 v nemeckej SuperStar a v roku 2018 vydala singel Zámky lásky spolu so sestrou Alžbetou. Teraz to však skúša ako sólová speváčka. Jediné, čo môže Júlii v postupe do ďalších kôl uškodiť, je veľká konkurencia. Porota sa každopádne na jej postupe zhodla a zhodnotila, že nie je žiadna náhoda to, že zaujala aj v nemeckej verzii šou.   


Horúcim želiezkom v ohni v mužskej kategórii určite bude talentovaný Martin Schreiner. Českému spevákovi sa so skladbou Say Something podarilo získať hlasy všetkých porotcov. Monika Bagárová jeho prejav označila za veľmi príjemný, krásny, čistý a úprimný, Leoš Mareš ho označil za adepta na finále a Habera priznal, že mal pri sledovaní jeho výkonu mimoriadne dobrý pocit. 


Sluch je pre spevákov mimoriadne dôležitý, energická Lucia Bikárová je však dôkazom toho, že ak máte naozaj talent, tak si poradíte aj v prípade, že vám nefunguje stopercentne. Rodáčka z Brna má totiž hendikep - na jedno ucho počuje len na 34%. O to viac porotu potešila svojou pozitívnou energiou a skvelým vystúpením so skladbou Price Tag od Jessie J. Oproti väčšine súťažiacich Lucie nemala problém s tým, aby si svoje vystúpenie užila a predala ho porote. Práve to by jej mohlo výrazne pomôcť aj v ďalších kolách, kde už len dobrý spev stačiť nebude.


Jan Bendig, ktorý sa v roku 2009 objavil v SuperStar spolu s Monikou Bagárovou, dnes patrí medzi najúspešnejších českých interpretov. Cesta za úspechom v jeho prípade síce chvíľu trvala, no v konečnom dôsledku priniesla ovocie. V menšom šoku niektorí z porotcov ostali, keď sa v štúdiu objavil Marcel Bendig, ktorý ako keby svojmu známemu bratovi z oka vypadol. Marcelovo vystúpenie síce poznačila veľká tréma, no napokon mu pomohlo to, že žiaden iný spevák s podobným hlasom sa na kastingoch neukázal. Ani Marcel pritom nie je žiaden nováčik. Pod menom Marsell vydal už niekoľko singlov a jeho skladba Kamiben si od minulého roka na Youtube získala už viac než dva milióny pozretí.


Maratón kastingov v šiestej sezóne federálnej SuperStar uzatvorila sympatická bratská dvojica - Štepán a Luboš Mrázoví. Napriek tomu, že v úvode sa mohlo zdať, že pôjde skôr o komické číslo, dvojičky napokon dokázali, že sú v súťaži správne. V sólových vystúpeniach lepší dojem zanechal Štěpán, ktorý si vybral skladbu Davida Kollera - Chci zas v tobě spát. Vrcholom ich kastingového vystúpenia však bola pri klavíri spoločne zaspievaná uspávanka, ktorou porotu dojali k slzám. Otázkou zostáva, či čaro súrodeneckého putovania súťažou bude fungovať aj v ďalších kolách, kde už budú musieť spievať samostatne.


Druhá šanca zaujať divákov. Má vôbec zmysel?

Ako už býva dobrým zvykom, aj tento rok sa našlo niekoľko spevákov, ktorí svoje šťastie skúšajú v talentových šou opakovane. Už počas prvého kastingového kola ste si možno všimli extravagantnú Marinu Ladudu. Tá sa ešte v roku 2014 prihlásila do česko-slovenského X Factoru, kde sa napokon prebojovala až do finálovej zostavy. Pozornosť, ktorú si v tej dobe rodáčka z Kalifornie získala, jej však nijako výrazne nepomohla. Uvidíme, či sa jej podarí uspieť v SuperStar.


Marina však nebola jediná, ktorá v minulosti skúsila šťastie v X Factore. Na rozdiel od nej Matěj Vávra neupadol do zabudnutia ani po jeho skončení, dá sa povedať, že má celkom slušne rozbehnutú kariéru. O to väčším prekvapením je, že sa do tohtoročnej SuperStar prihlásil. Na konte má niekoľko singlov a okrem hudobnej kariéry mu pozornosť médií priniesol aj vzťah so speváčkou Celeste Buckingham. Napriek tomu sa porotcovia tvárili, že ide o pre nich neznáme meno, čo prekvapilo najmä u Bagárovej. Tá s ním totiž v roku 2016 naspievala duet Žít tu chvíli, ku ktorému dokonca natočili videoklip. Údajne však išlo len o nešťastný televízny strih, kvôli ktorému porotkyňa vyzerala, akoby sa s ním nikdy predtým nestretla.


Pri takýchto prípadoch je na mieste otázka, či je voči začínajúcim talentom fér, ak podobnú šancu dostane niekto, kto sa už v konkurenčnej súťaži prebojoval do finále. Za príklad môžeme uviesť napríklad Petra Bažíka. Ten sa v druhej sérii slovenskej SuperStar prebojoval do finálovej zostavy, rýchlo sa však na neho zabudlo. V roku 2014 to skúsil opäť práve v X Factore, ktorý napokon vyhral. Ani toto prvenstvo však jeho kariére nijako výrazne nepomohlo. Krátko po skončení šou opadla medializácia aj záujem ľudí o jeho osobnosť a dnes si zrejme málokto spomenie na niektorú z jeho skladieb.

Aj to najhoršie niekedy stačí k postupu

V tohtoročnej SuperStar síce chýba rebríček obľúbenej "hviezdnej roty", to však ani zďaleka neznamená, že by pred porotu chodili len tí, ktorí sú obdarení skutočným hudobným talentom. Príkladom prehnaného sebavedomia je Karolína Bendová z Prahy, ktorej nepomohol ani príliš ambiciózny výber skladby od austrálskej speváčky Sie Furler. V úvodnom medailóniku jej síce nechýbala sebaistota, no tam to v jej prípade skončilo. Marián Čekovský v hodnotení skonštatoval len toľko, že výdrž tejto speváčky bola obrovská a rovnako veľká bola aj snaha porotcov prežiť jej vystúpenie do konca. Za veľmi zlé toto vystúpenie označila aj Patrícia Pagáčová, ktorá v porote zastáva názor laika.


Adrián Figa je divákom talentových šou dobre známa tvár. V rokoch 2018 a 2019 sa totiž ukázal v šou Česko Slovensko má talent. 25-ročný predavač kozmetiky je síce vyštudovaný spevák, no výnimka niekedy potvrdzuje pravidlo. Adrián sa totiž zapísal na zoznam tých, ktorí by už spievať nikdy viac na verejnosti nemali. Ako však zaspieval aj pred porotou "nikdy sa nevzdávam", čo je zjavne jeho krédom. Ohrdnutý samozvaný adept na víťaza s hodnotením porotcov spokojný vôbec nebol a odkázal im len toľko, že o ňom ešte určite budú počuť.


O to najzvláštnejšie, čo sme v SuperStar tento rok videli, sa postaral Vasyl Fedykovych s hitom Uptown Funk od Bruna Marsa. Rodák z Ukrajiny sa do slovenskej verzie speváckej šou prihlásil vraj preto, aby si aj u nás získal fanúšikov. Napriek tomu, že porota jeho vystúpenie označila za zlé, tak ho napokon nechali postúpiť. Paľo Habera sa vyjadril, že by sa rád zabavil aj v ďalšom kole a k tomuto  tvrdeniu sa pridali aj Čeky a Leoš Mareš. Našťastie, aspoň ženská strana poroty nezabudla na to, že miesto Vasyla by postúpiť mohol niekto iný, s ďaleko väčším talentom.


Azda najpoburujúcejšie vystúpenie tohto ročníka má na svedomí Matěj Halíř. Ten porotu naštval svojím arogantným správaním a prehnaným egom už predtým, než vôbec začal spievať. Nezabudol sa dokonca pochváliť tým, že je skvelý spevák a má sedem mileniek. Počas vystúpenia sa snažil zaujať falošným chrapľákom, čo Paľo Habera hneď odhalil. Leoš Mareš nakoniec toto vystúpenie označila za lepšie než čakal, no ani to mu už nepomohlo.


Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/superstarcs


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti