Hlavná stránka

>

Správy

>

Ceny SOZA získali Kamil Peteraj, HLASY, Jana Kirschner, Ivan Tásler aj Hex

Ceny SOZA získali Kamil Peteraj, HLASY, Jana Kirschner, Ivan Tásler aj Hex

11.11.2015 - 14:20 | redakcia

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) odovzdával už po osemnástykrát ceny hudobným autorom. Počas atraktívneho galaprogramu v Divadle Aréna, v ktorom boli zastúpené nielen populárne hudobné žánre, si umelci postupne prichádzali po bronzovú plastiku Eurydiky od Jany Brisudovej. Záznam odvysiela v pondelok 16. novembra RTVS.


Skladateľom najhranejších hudobných diel za rok 2014 sa stal Ivan Tásler. "Toto ocenenie si veľmi vážim. Ďakujem všetkým, ktorí ma majú radi, ktorí veria v môj kumšt a idú so mnou po tejto ceste. Obdobie, ktoré zažívam teraz v kapele, považujem za mimoriadne priaznivé. Darí sa nám realizovať plány, darí sa nám ich robiť vo veľkom štýle. Je to aj veľká zodpovednosť, že po tých rokoch, čo kapela existuje, ešte stále neprestala ľudí baviť," povedal líder skupiny IMT Smile, ktorú najbližšie čakajú veľkolepé koncerty s Lúčnicou v rámci projektu Made In Slovakia.

Hex s najhranejšou skladbou po 17 rokoch

Najhranejšou skladbou v slovenskom éteri však v minulom roku nebol žiadny z hitov prešovskej kapely. V tejto kategórii si cenu odniesli členovia skupiny Hex za skladbu Keď sme sami, ktorú zahrali naživo aj počas galavečera. Tentoraz však znela inak. Hexáci sa spojili s kapelou Družina, s ktorou už zajtra vyrazia na turné. Sošku Eurydiky prevzali autor textu a spoluautor hudby Martin "Fefe" Žúži a autor hudby Peter "Ďuďo" Dudák. "Tým, že sa našej piesni najviac darilo, predpokladám, že si ju poslucháči najviac žiadali, čiže asi to bude cena aj od tých ľudí. Túto cenu sme už raz vyhrali - v roku 1998 za pesničku Maťo a Linda. A teraz po rokoch si ju odnášame opäť. Je to super," teší sa Fefe.

Peter Lipa a Fefe a Ďuďo z Hexu, Ceny SOZA 2014Ďuďo a Fefe zo skupiny Hex s Petrom Lipom - viac fotiek z odovzdávania cien SOZA

Najpredávanejším slovenským hudobným albumom minulého roka je Moruša: Biela, hoci nahrávka sa na trh dostala už koncom roka 2013. Výnimočný projekt Jany Kirschner očaril poslucháčov i napriek tomu, že je to čosi celkom iné, ako doteraz Jana skladala a spievala. "Veľmi sa teším. Mám z toho o to väčšiu radosť, že sme nerátali, že by projekt Moruša mohol byť zaujímavý pre väčšie publikum. Poslucháči však ukázali, že stoja aj o niečo hlbšie, o hudbu, ktorej sa treba venovať. Je to zadosťučinenie. Myslím si, že najdôležitejšie je nestáť, aj keď sa človek vystavuje riziku zablúdenia. Napokon, aj to je lepšie, ako zostať stáť na jednom mieste. To je moje životné motto. Na tejto ceste som našla veľa nového," netají radosť Jana Kirschner.

Prečítajte si: Sebavedomá aj magicky krehká: Jana Kirschner ovládla emócie v Starej tržnici

Kamil Peteraj: Nebojte sa dostať medzi hviezdy

Cenu SOZA za najpredávanejší nosič zvukového záznamu na DVD získal projekt HLASY Richarda Müllera a skupiny Fragile, konkrétne ide o komplet s názvom HLASY 2 (CD, live CD + DVD). "Teším sa so záujmu fanúšikov. Keď človek robí túto profesiu a má pre koho hrať, je to úžasná radosť. Minulý rok som absolvoval koncertné turné s Fragile, tento rok zatiaľ 20 koncertov s mojou kapelou a Andrejom Šebanom. Všade je stále plno, vypredané, a to sa nedá ničím nahradiť. Spolupráca s Fragile bola výborná. Oni sú ľudsky perfektní a okrem toho sú to aj ťažkí profesionáli. Myslím si, že sme odviedli skvelú prácu," vyznal sa Richard Müller

Čerstvý sedemdesiatnik Kamil Peteraj si odniesol až dve Erydiky. Je autorom textov k minuloročným najhranejším pesničkám a získal aj Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo. "Vážim si túto cenu a zároveň si myslím si, že zaväzuje. Som jedným z reťaze úžasných ľudí, ktorí tieto ceny už dostali. Sme síce malá krajina, ale máme výnimočných skladateľov. Nebojme sa zadívať nielen do minulosti, ale aj do budúcnosti. Je na čom stavať. Prekladal som muzikál Andrewa Lloyda Webbera Jozef a jeho pestrofarebný plášť a tam je jedna krásna myšlienka. Nebojte sa dostať sa medzi hviezdy, je tam miesta dosť! To je môj odkaz slovenskej hudbe," odkázal z pódia textár a básnik Kamil Peteraj.

Za najviac slovenskej tvorby vo vysielaní si cenu SOZA odnieslo Rádio Modra. Zaujímavé bude, či nájde konkurenciu na po budúcom roku, keď budú musieť súkromné aj verejnoprávne rádiá hrať viac domácej hudby zo zákona. Cenu SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí dostal propagátor dychovej hudby Adam Hudec. Zápis do Zlatej knihy SOZA 2013 si vyslúžili dvaja významní hudobníci in memoriam. Za Tadeáša Salvu prevzal ocenenie manžel dedičky Salvových autorských práv Margity Gromovej, Štefan Groma. Cenu za Jána Berkyho Mrenicu prevzala dcéra Anina Botošová.

"Dovoľte mi, aby som sa v mene ocka poďakovala za takúto krásnu cenu. Keď sme boli malí, hovorieval nám. Deti moje, ja som hudobník telom aj dušou, viem ňou vyjadriť lásku, bolesť, žiaľ. Ja dodávam, že môj ocko svojim interpretačným umením dokázal zachytiť tvár slovenského národa a krajiny. Vždy, keď sa vracal zo zájazdu, vravel - chodím domov, k ľuďom, ktorí mi rozumejú a ktorým rozumiem aj ja," pripomenula Anina Botošová.

Adam Hudec, Ceny SOZA 2014Adam Hudec a Kumpanovi muzikanti - pozrite si celý fotoreport

Pestrý program, v ktorom popularita nehrala rolu

V atraktívnom galaprograme, ktorý moderoval Peter Lipa, vystúpila dychová hudba Kumpanovi muzikanti, barytonista Martin Babjak, Ján Berky Mrenica ml. a jeho orchester, Juraj Griglák & Company, violončelové duo Eugen Prochác a Ján Slávik či vokálna skupina SKETY, známa z koncertov Jany Kirschner. Na záver večera zaspieval Robo Grigorov hit s textom Kamila Peteraja Všetci sa zídeme.  

"Atmosféra bola úžasná. Podarilo sa nám to, čo sme mali v dramaturgickom zámere. Predstaviť rôzne žánre - aj medzi sebou kontrastné - z domácej tvorby, ktorú SOZA registruje v celej jej šírke. Mnohí hostia sa vyjadrili, že hoci k niektorým žánrom z programovej skladby večera obyčajne neinklinujú, práve tie ich napokon počas galavečera najviac oslovili," uzavrel riaditeľ SOZA Anton Popovič.

Slovenský ochranný zväz autorský odovzdal v utorok večer celkovo desať cien v dvoch kategóriách. Štatistické ceny sú objektívne, postavené na exaktných dátach. Vychádzajú zo štatistík o vysielaní a verejných predvedeniach hudobných diel na území Slovenska. O honorárnych oceneniach, ktoré sú vyjadrením prínosu osobnosti pre hudobnú kultúru Slovenska, rozhodol 18-členný výbor SOZA. Podrobné informácie nájdete na stránke www.soza.sk. Skrátený záznam z galavečera si môžete pozrieť v pondelok 16. novembra o 22:45 na STV2.

Prehľad držiteľov cien za rok 2014:

Štatistické ceny 

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel: Ivan Tásler

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Kamil Peteraj 

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Hex - Keď sme sami (autori hudby: Peter Dudák, Martin Žúži, autor textu: Martin Žúži)

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukového záznamu tvorby slovenských autorov: Jana Kirschner - Moruša: Biela (Slnko Records)

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov: Richard Müller a Fragile - HLASY 2 (Universal Music)

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio Modra

Honorárne ceny

Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí (cena udeľovaná autorovi za významné a reprezentatívne uvádzanie hudobných diel na územiach mimo teritória Slovenskej republiky): Adam Hudec

Zápis do Zlatej knihy SOZA (cena udeľovaná autorovi in memoriam za významný príspevok k rozvoju slovenskej hudobnej kultúry): Ján Berky Mrenica (1939-2008) a Tadeáš Salva (1937-1995) 

Veľká cena SOZA (cena udeľovaná autorovi za celoživotné dielo): Kamil Peteraj

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z agentúry Propaganda House. Článok bol upravený a doplnený redakciou.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti