Hlavná stránka

>

Správy

>

Katku Knechtovú a Eda Klenu spojilo výročie vraždy Jána Kuciaka a Milión eur

Katku Knechtovú a Eda Klenu spojilo výročie vraždy Jána Kuciaka a Milión eur

20.02.2019 - 15:00 | redakcia

Osobitý prešovský hudobník Edo Klena napísal skladbu Milión eur ako priamu reakciu na udalosti z konca februára 2018. K spolupráci si prizval Katarínu Knechtovú a vznikla emotívna skladba, ktorej posolstvo umocňuje minimalistický videoklip.


"Mráz za oknom, aj v nás mráz - február 2018. Milión eur na drevo, za beznádejou a hnevom," vyjadril hudobník Edo Klena svoje pocity z toho, čo sa na Slovensku dialo po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Skladbu Milión eur hneď po jej dopísaní spontánne nahral v akustickej verzii na video doma v obývačke.

"Pieseň vznikla na druhý deň po zverejnení udalosti, zo smútku, beznádeje a hnevu. Mal som pocit, že to môže byť zlomový okamih v ceste celej našej spoločnosti a ak sa to zametie pod koberec, tak to bude ďalší signál pre sily temna, že môžu čokoľvek. Každý môže urobiť niečo, ja som pesničkár, tak som napísal pieseň. V tom čase som už mal rozrobený nový album a bolo mi hneď jasné, že táto pieseň ako strašná pečať roku 2018, musí byť jeho súčasťou," prezrádza prešovský hudobník. 

Spolupráca s Knechtovou ako jasná voľba

K výročiu chladnokrvnej vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice vytvoril Klena príprav nového albumu Vata spoločne s kapelou Klenoty novú štúdiovú podobu skladby Milión eur. Rozdiel oproti domácej nahrávke je v rockovejšom prevedení a tiež v tom, že si v nej spolu s ním zaspievala aj Katarína Knechtová.

"Symbolicky som chcel, aby pieseň spievali žena a muž. Za všetky matky a otcov, ktorým sa to môže stať, ak ich dcéry alebo synovia skrížia cestu 'vyšším záujmom'. Katku som si želal, lebo som ju tam skrátka počul. Veľmi ma potešilo, že bez zdráhania sa do toho išla, napriek tomu, že sa pohybujeme na celkom iných hudobných poschodiach," povedal o skladbe jej autor Edo Klena.  


Ponuka na spoluprácu potešila aj samotnú speváčku. "Keď ma Edo oslovil, bola som poctená, lebo ho mám rada a je to naša prešovská hudobná legenda. Ešte viac ma na spoluprácu motivovala téma skladby. Ani na chvíľu som nezaváhala, lebo kvôli pracovným povinnostiam som nestihla osobne podporiť protesty. Tak sa k nim pripájam aspoň takto."

"Je to téma, ktorú treba stale pripomínať, aby sa na to nikdy nezabudlo," prízvukuje Katka Knechtová, ktorá spieva slová: "Kto sedí v suchu, nezmokne, kto nehasí, ten sa nespáli, taký nám odkaz, taký nám odkaz poslali."

Edo Klena skladbu Milión eur v pôvodnej akustickej verzii zahral minulý rok aj na jednom z koncertov pre Jána a Martinu. Naživo zaznie opäť na štvrtkovom zhromaždení Za slušné Slovensko v Prešove. 


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Rado Mešša. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. 

Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti