Už túto sobotu 22. júna by sa Jaro Filip dožil sedemdesiatky. Pri tejto príležitosti sa v pondelok 24. júna o 19:30 v AXA Aréne NTC v Bratislave uskutoční koncert Pocta Jarovi Filipovi, ktorý tohto vzácneho "človeka hromadného výskytu", ako ho nazval Marián Varga, pripomenie prostredníctvom jeho hudobnej tvorby.

Na pódiu vzdajú hold Jarovi Filipovi viaceré osobnosti slovenskej hudby, ktoré s ním spolupracovali. Richard Müller s kapelou ponúkne vlastný výber piesní zo šiestich albumov, na ktorých s legendárnym skladateľom spolupracoval.

Počas vystúpenia unikátnej zostavy Bolo nás jedenásť sa na pódiu sa stretnú Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Braňo Jobus, Tomáš "Lasky" Šedivý, Juraj Benetin, Martin Višňovský a kapela v hviezdnom muzikantskom obsadení Marek Minárik (basgitara), Martin Valihora (bicie), Michal Žáček (dychové nástroje), Daniel Salontay (gitara) a sláčikové kvarteto v zložení Gabriela Rybárová, Milan Adamec, Slavo Solovic a Peter Kaščák.

Tretím zoskupením, ktoré prispeje do spomienkovej hudobnej ponuky skladbami, na ktorých sa Jaro Filip podieľal ako dvorný klávesista skupiny Provisorium Deža Ursiniho, bude Teatro Fatal s Jakubom Ursinym.

Príjemný osviežením bude skladba Čerešne, ktorú zaspieva známa herečka a speváčka Zuzana Mauréry za doprovodu Henryho Tótha. Pesnička vznikla pôvodne pre herečku Zuzanu Kronerovú, najväčšiu popularitu si však získala v interpretácii Hany Hegerovej. Mauréry a Tóth svoju verziu piesne nahrali v roku 2013 pre šou Symfónia ľadu, ktorá mala na Zimnom štadióne spojiť prvky muzikálu, opery a krasokorčuľovania za účasti popredných spevákov aj olympijských víťazov z Ruska. Podujatie napokon organizátori z technických príčin zrušili, no nahrávka skladby zostala a teraz ju fanúšikovia konečne budú môcť počuť aj naživo. Bude to nepochybne silný zážitok, pretože ide o veľmi zaujímavú verziu plnú temperamentu.


Balada s rytmickými zmenami

"Aranžmán tejto verzie vznikol z nutnosti prispôsobiť skladbu tak, aby sa naň dalo korčuľovať. Mala som istú predstavu atmosféry piesne a potrebovala som nejakého dobrého interpreta, ktorý by mi pomohol. Keď som náhodou zazrela v kine Henryho Tótha, 'bolo vymaľované'. Spolupracovalo sa mi s ním skvele, pretože keď mu poviete, že má zahrať napríklad 'niečo také modré', tak on to jednoducho zahrá a hneď na niekoľko spôsobov," povedala 
Zuzana Mauréry v čase zverejnenia skladby, ktorá mala byť jedinou slovenskou piesňou v šou Symfónia ľadu.

"Vedel som, že to nemá byť ani veľmi šansón a ani pop. Skôr som to vnímal ako scénickú alebo filmovú hudbu. Pieseň sme nemenili harmonicky, keďže je dokonalá, ale spravili sme ju viac ako baladu s rytmickými zmenami, aby sa dala použiť v šou Symfónia ľadu. Čo sa týka spevu, Zuzana to mala naspievané veľmi rýchlo, pretože bola naozaj dobre pripravená. Nakoniec tomu dal Andrej Turok výsledný zvukový dizajn," uviedol v roku 2013 Henry Tóth.

Ak bude dobré počasie, zahrajú mu do neba

Hudobné vystúpenia počas koncertu Jaro Filip 70 budú doplnené vizuálnou projekciou pod režijným vedením Juraja Johanidesa a Jána Šicka, ktorá pripomenie archívne videoprojekcie zo života a tvorby Jara Filipa. Na koncerte bude k dispozícií aj reedícia prvého sólového albumu Jara Filipa Cez okno, ktorá okrem CD verzie vychádza prvýkrát aj na vinyle.

"Jaro Filip bol človek, ktorý zanechal výraznú stopu na našej hudobnej scéne. Jeho skladby sú súčasťou nášho života a my chceme byť pri tomto okrúhlom výročí spolu s ním. Preto sme sa rozhodli pripraviť tento koncert, ktorý bude prepojením jeho najznámejších polôh: spolupráce s Lasicom a Satinským, spolupráce s Richardom Müllerom, aj jeho spolupráce s Dežom Ursinym. Za ideálnych okolností zahráme Jarovi priamo do neba. Pri dobrom počasí sa totiž dá otvoriť strecha NTC," prezradil organizátor koncertu Pavol Maruščák.

Viac informácií o koncerte nájdete na stránkach www.drhorak.sk a www.facebook.com/drhorak.sk.

Vstupenky:  

koncert Jaro Filip 70

Prečítajte si tiež:

Syn Jara Filipa: Z lenivosti ho vytrhli horiace termíny, vtedy vznikali najlepšie veci

Vychádza Spevník L+F+S s piesňami geniálneho tria Lasica - Filip - Satinský


Vypočujte si raritný, doteraz nikdy nezverejnený rozhovor s Jarom Filipom

Tip redakcie: Ďalšia pocta Jarovi Filipovi v inom muzikantskom obsadení sa uskutoční v Banskej Bystrici. Na koncerte Tribute to Jaro Filip zahrajú 5. júla okrem špeciálnej zostavy miestnych hudobníkov aj Dorota Nvotová či skupina Sto múch.

Redakciu Hudba.sk za organizátorov koncertu informovala Vladimíra Pôbišová. Tlačovú správu sme doplnili o ďalšie informácie o verzii skladby Čerešne z nášho archívu.

Foto: Lenka Hatašová - Facebook.com/zuzanamaureryofficial

Súvisiaci interpreti: Jaro Filip