Dalibor Kocián alias Stroon je synonymom spájania toho, čo v hudbe už poznáme, a zvukov, ktoré môžeme počuť prvýkrát. Jeho hudbe nechýba emotívnosť, kontemplácia, introvertnosť a istá dávka pátosu. Novinka Metal Bubble Memories pokračuje v tomto trende a prináša 28 minút novej hudby, ktorú možno opísať ako soundtrack k neexistujúcemu filmu, no k existujúcej osobnej otázke.

Metal Bubble Memories je druhým albumom z pomyselného cyklu, ktorý začal predchádzajúcim LP Temple Timbre Embers (Deadred Records, 2020). Ako je už u Stroona zvykom, za ideou albumu opäť stojí psychologické skúmanie a vnútorná sonda.

Názov, ktorý možno preložiť ako "Spomienky kovovej bubliny", nabáda poslucháča k predstave prasknutia kovovej bubliny ako alegórie obtiažnosti ľudskej transformácie. Je premena nášho správania či ľudskej prirodzenosti (ne)možná rovnako ako vznik alebo prasknutie kovovej bubliny? Túto tému rozvíjajú aj názvy skladieb Isolated Sacrifice, At Hell-with-it alebo Tectoniclifting, ktoré poeticky opisujú námahu a niekedy zbytočnú snahu o transformáciu. 

Hudobne je to podľa Stroona jeho doteraz zvukovo najfarebnejší, najpríbehovejší a možno aj najodvážnejší album. "Odvážny je z hľadiska zvuku a priebehu skladieb. V poslednom čase ma veľmi oslovuje rozprávačský prístup pri komponovaní hudby. Fascinuje ma hudba k filmom a hudba, ktorá sprevádza vizuálne umenie. Okrem toho je v mojom živote stále prítomná aj vážna hudba, ktorá niekedy silno ovplyvňuje to, ako tvorím," približuje Stroon, ktorý ako prvú ukážku z albumu zverejnil skladbu Tectoniclifting.

Kým predchádzajúci album Temple Timbre Embers bol priamočiary a jednoduchší vo svojich hudobných formách, Metal Bubble Memories je viac prekvapivý v štruktúrach a zvukovosti. "Skladby z tohto albumu vznikli pôvodne pre divadlo a film, kde nakoniec neboli použité, a tak som z nich vytvoril samostatné tracky. Dynamika divadla a obrazu sa preniesla do ich výslednej podoby, a tak na albume nájdeme ambientnejšie polohy aj živšie momenty," dopĺňa Stroon.

Väčšinu soundu na albume vytvárajú digitálne syntetizátory, koláž zvukov však dopĺňajú aj akustické gitary a spevy, tentokrát bez jeho charakteristického vibrafónu. Stroon tu ďalej rozvíja svoj vzťah k hudobnému pulzu ako hlavnému hýbateľovi. Svoj aktuálny zvuk by opäť rád priniesol naživo do klubov, kostolov, galérií a iných zaujímavých priestorov. 

Dizajn albumu vytvoril Michal Hazior, ktorý pôsobí v oblasti vizuálnej komerčnej komunikácie a dizajnu. Momentálne sa zameriava najmä na športový a odevný segment, a tiež ilustráciu, v ktorej rád experimentuje. Tieto tri odvetvia prepája a kombinuje rôznymi spôsobmi a jeho vizuál platne je priamou odpoveďou na otázku transformácie.

Album vnikal v novom Stroonovom štúdiu počas ostatných mesiacov a s finálnym zvukom pomohol Tomáš Karásek (Gaex) zo štúdia Gargle & Expel pomocou stem-masteringu. Metal Bubble Memories vychádza dnes (30.5.) na Deadred Records v limitovanej edícii ako špeciálny viacfarebný vinyl, digitálne na Stroonovom Bandcampe a tiež na všetkých streamovacích službách. Distribúciu platne do obchodov s hudbou zabezpečuje Wegart. Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Zoznam skladieb na albume Metal Bubble Memories:

  1. Thesis Statement
  2. Isolated Sacrifice
  3. At Hell-with-it
  4. Lost at the Haberdashery
  5. Slippery Slope
  6. Tectoniclifting
  7. Farewell of Tears
     

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Anna Mašátová. Správu sme upravili.