Už dávno sa nestalo, že by niečo na našej hudobnej scéne valcovalo internet takým spôsobom, ako coververzia slávnej charitatívnej skladby We are the World v podaní tej čudnej zmesi slovenských spevákov a nespevákov. Od stredajšej noci sa jej dá len veľmi ťažko vyhnúť, takže mnohým sa melódie a najmä záblesky z videa zavŕtali do hlavy tak, že je to až nepríjemné.

Ako každý ušno-vizuálny červ, aj tento odíde rovnako rýchlo, ako pominie celý ten ošiaľ. No ak sa tomu dá trochu pomôcť a proces očisty urýchliť, treba to spraviť. Nie je predsa nič horšie, ako keď sa vám do snov vkradne vľúdna tvár Štefana S. obklopená Twiinskami, precítený výraz Gizky Oňovej, márne sa pokúšajúcej o spev a správnu anglickú výslovnosť, či Bezdedova víťazoslávne zdvihnutá päsť, ktorú síce v nasledujúcom úryvku neuvidíte, ale určite si ju viete predstaviť.



Rozhodli sme sa preto podporiť snahu televízie Markíza, ktorá to v rámci svojej Chart Show celé spáchala a už od štvrtka neúnavne pracuje na tom, aby boli ilegálne verzie videa aspoň z Youtube zmazané a aby sa tento vírus konečne prestal nekontrolovane šíriť. Samozrejme, je to vopred prehratý boj, lebo ak raz niečo bolo na internete, tak to niekde na internete alebo aspoň u niekoho v počítači stále je a kedykoľvek sa to môže znova vynoriť. Napokon, samotná televízia na svojich stránkach ešte stále video propaguje so slovami ako "zimomriavky zaručené" či "Nádhernej piesni od Michaela Jacksona vdýchli život slovenskí muzikanti!". 

My sme sa proti červovi rozhodli zabojovať inak a skutočnejšie - využívame túto príležitosť na ohliadnutie sa za niektorými zo starších počinov, pri ktorých sa "spojila scéna". A treba povedať, že niektoré sú veľmi fajn alebo sa aspoň minimálne v čase ich vzniku za ne nikto zo zúčastnených nemusel hanbiť. Vo výbere sú však aj videá, nad ktorými sa pousmejete, či budete neveriacky krútiť hlavou. Isté však je, že taký virálno-mediálny humbug (ktorého súčasťou je aj kajanie sa samotných účinkujúcich) ako slovenský We are the World nevyvolalo žiadne z nižšie uvedených videí. Aj preto je ideálny čas na ich pripomenutie.

Dobré ráno (1986)

Asi najstarším dostupným videom, ktoré spája v jednej pesničke viac než desať populárnych slovenských spevákov, je Dobré ráno. Vzniklo v roku 1986 a okrem Petržalky vo výstavbe v ňom účinkujú Pavol Hammel, Richard Müller, Peter Nagy, Robo Grigorov, Peter Lipa, Beáta Dubasová, Miro Žbirka, Janko Lehotský, Darinka Rolincová a elánisti Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Ján Baláž. Naozaj luxusná zostava a hoci nejde o nadčasovú záležitosť, ktorú by ľudia počúvali dodnes (aj keď ten beat je dosť progresívny!), má to aj napriek rôznym speváckym výkonom svoje čaro. V mierne obmenenej zostave zaznela skladba v tom istom roku aj na Bratislavskej lýre.


Happy Birthday Funradio! (1995)

Doplnené dodatočne a bez komentára... Preboha!


Náš svet je pestrý (2002)

Hudobnú obec dokážu často spojiť udalosti, ktoré spoločnosť šokujú, príkladov z histórie je mnoho po celom svete. Práve umelci sú totiž tými, ktorí svojimi piesňami a spoluprácami dokážu ľudí stmeliť a podporiť iniciatívy, ktoré majú zmysel. Príkladom je antirasistická pesnička Náš svet je pestrý. Vznikla v roku 2002 pre špeciálne CD venované obetiam rasového násilia. Hlavným impulzom bola smrť Anastázie Balážovej, rómskej ženy, ktorá v auguste 2000 podľahla zraneniam spôsobeným partiou neonacistov pri útoku na jej rodinu priamo v jej dome.

Nahrávka vznikla z iniciatívy občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu, a práve táto skladba mala širokú verejnosť upozorniť na jeho vtedajšie kultúrne, publikačné a osvetové aktivity. Autorom textu je Ján Štrasser, hudbu zložil Roman "Galo" Galvánek (Divná zostava, O.B.D.) a medzi účinkujúcimi spevákmi sú Pavol Hammel, Peter Lipa, Ibrahim Maiga, Katka Korček, členovia skupín Hex, Inekafe, Para, Peha, Ears, Konflikt, Vidiek, či Pressburger Klezmer Band.


G8 - Vráť trochu lásky medzi nás (2003)

Ako ukázalo aj vyššie uvedené video, to, ako spojenie rôznych spevákov vo výsledku pôsobí, nezáleží len od toho, koľko času, prostriedkov a profesionálneho prístupu je venovaného vzniku takejto spolupráce. Dôležitým faktorom je najmä myšlienka, ktorá je za tým. V súčasnosti sú často iniciátormi takýchto spojení komerčné médiá, ktoré to síce môžu hrať na charitatívny rozmer či na to, že na Vianoce sa treba spájať a ľúbiť, no vždy im ide najmä o sledovanosť a s ňou spojené zisky, takže podobné megalomanské projekty málokedy pôsobia naozaj úprimne a prirodzene.

Úplne iný prípad je zostava s názvom G8 a jej verzia piesne Vráť trochu lásky medzi nás z decembra 2003. Bola síce odpremierovaná na odovzdávaní Slávikov, no táto spolupráca nevznikla primárne preto, aby zdvihla sledovanosť programu, ale ako spomienka na Jozefa "Doda" Dubána, ktorý zomrel na jar 2003. Pôvodná verzia, ktorú nahrala v roku 1992 Dubánova skupina Money Factor, patrí medzi najlepšie slovenské rockové balady a zostava v zložení Igor Timko (No Name), Miko Hladký (Gladiator), Rasťo Kopina (Nocadeň), Vratko Rohoň (Inekafe), Kuly (Desmod), Kuko (Horkýže Slíže), Robo Papp a Martin Máček (Babylon) sa postarala o dôstojnú poctu tragicky zosnulému kamarátovi. Pesnička v podaní G8 v roku 2004 vyšla aj na nosiči a stala sa veľkým rádiovým hitom.


Slovensko do toho! (2005)

Hokejové či futbalové "hymny" sú kapitola sama o sebe. Tam sa nemusí ani "spojiť scéna" a je z toho väčšinou trapas, lebo obľúbenosť pesničky aj tak stojí a padá na tom, či sa športovcom na turnajoch darí alebo nie. A aj keď sa darí, ľudia si skôr zaspievajú pesničky, na ktoré sú zvyknutí, než niečo nové, čo do nich zrazu začnú hustiť rádiá. Skutočnou kuriozitou je v tomto smere skladba Slovensko do toho! z roku 2005. Uprostred nie práve najlepšieho obdobia slovenského futbalu totiž ktosi prišiel s nápadom, že treba nahrať hymnu, ktorá spojí všetkých fanúšikov a vyburcuje tak reprezentantov k vytúženým víťazstvám.

Na tomto pokuse sa zúčastnili Jana Kirschner, Katka Korček, Dara Rolins, Zuzana Smatanová, Bystrík, Maťo Ďurinda, Pavol Hammel, Ján Kuric, Peter Lipa, Martin Máček, Ibrahim Maiga, Richard Müller, Peter Nagy, Robo Opatovský, Robo Papp, Vašo Patejdl, Jozef Šebo, Ivan Tásler, Miro Žbirka a lídri kapiel Desmod, Gladiator, Hex, No Name a Babylon, ktorej členovia Juraj Kupec a Martin Máček sú zároveň autormi hudby a textu.

Ak by tento skvost vznikol v dnešnej dobre sociálnych sietí a virálnych videí, možno by bol podobným (anti)hitom internetu ako slovenský We are the World, no vzhľadom na inú dobu z tohto počinu až také veľké haló nebolo a dnes ho už len sem-tam niekto vytiahne z hlbín internetu. Mnohí možno ani nevedia, že niečo také vzniklo a že to má dokonca aj videoklip - veď na Youtube nemá ani päťtisíc prehratí. V každom prípade slovenskej reprezentácii sa vo futbale začalo viac dariť až o pár rokov neskôr a pesničke to aj tak príliš nepomohlo. Zrejme teda už navždy zostane zabudnutou súčasťou internetového bizáru.


Virtuoso - Hey Jude (2014)

Niekoľko slovenských spevákov sa stretlo aj v coververzii piesne Hey Jude od legendárnych The Beatles. "Hlavné husle" však hrali členovia orchestra Virtuoso, ktorý tvoria mladí talentovaní hudobníci z celého Slovenska. O aranžmán piesne pre orchester sa postaral skladateľ a producent Slavo Solovic, ako speváci sa v nej predstavili Zuzana Smatanová, Adam Ďurica, Peter Cmorik, David Kraus, Peter "Kuko" Hrivňák a Tereza Riavová, a bicie nahral známy bubeník Martin Valihora. V klipe si okrem hudobníkov zahrali aj známi herci a moderátori.

Cieľom videoklipu bola podpora predaja debutového CD #HeyVirtuoso, pri ktorom celý výťažok z predaja putoval do Náhradného domova - ubytovacieho zariadenia Ligy proti rakovine, ktoré je určené pre rodičov a príbuzných detských onkologických pacientov. Aj na Slovensku sa teda dá pomerne veľký charitatívny hudobný projekt odprezentovať celkom vkusne a bez kŕčovitých úsmevov. 


Fun rádio Band - Vianočný čas (2015)

Vianoce sú už/ešte poriadne ďaleko, ale práve tento sviatok v posledných rokoch prináša veľké spojenia slovenských spevákov. Iniciátormi sú väčšinou komerčné rádiá, príkladom je aj "najvianočnejšia pesnička" Vianočný čas, ktorá vyšla pod hlavičkou Fun rádia. Milovníkov neškodných sviatočných pesničiek s povinnou dávkou gýčových fráz v texte potešili Marián Čekovský, Celeste Buckingham, Peter Cmorik, Robo Opatovský, Mária Čírová, Katka Knechtová, Miko Hladký, Adam Ďurica, Dara Rolins, Kuly, Dominika Mirgová a Zuzana Smatanová. Na nahrávaní sa podieľali aj Miro Jaroš, Petko z Polemicu, členovia skupiny Le Payaco a Marcel Buntaj.


Nádej Vianoc (2015)

V ten istý rok sa iná početná zostava stretla v ešte viac megalomanskej pesničke Nádej Vianoc, ktorá spája nielen popových spevákov a speváčky, ale aj operný spev a rap. A to všetko na hudobnom podklade, ktorý nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Autormi skladby sú spisovateľ a textár Daniel Hevier spolu so skladateľom Rastislavom Dubovským a hoci to aj bez menovania celej dvadsiatky účinkujúcich znie ako šialená kombinácia, výsledok je celkom vydarený a originálny, čo pri podobne opulentných projektoch nebýva pravidlom. Spojenie odlišných žánrov a hlasov v tomto prípade funguje až prekvapivo dobre.


PS: Ak ste ani medzi týmito skladbami nenašli nič, čo by vám pomohlo zbaviť sa zákerných myšlienok na We are the World, skúste niektorý z nasledovných tipov a trikov:

1. pustite si slovenský We are the World odzadu!
2. vypnite internety a choďte do prírody
3. alebo dajte šancu niečomu z kvalitnej domácej tvorby z posledných mesiacov:

Nebeská muzika z Terchovej prináša rockovú Zbojstory. Znie vynikajúco aj bez gitár

Fallgrapp výzvu druhého albumu zvládli. Priniesli osvieženie, ktoré scéna potrebuje

Príliš dobrí pre rádiá? Korben Dallas sú zrelí muži s pokorou a skvelými nápadmi

Akustický album slovenských rockerov Millhouse - úkrok stranou, nie však vedľa

Comeback ako bič: Dereš zvoláva fanúšikov "na panské" výborným debutom

Queer Jane hľadali domov a našli album, ktorý očarí aj bez hitov či experimentov

Intenzívna pocta velikánovi: Nikitin, Pospiš a Sillay na albume Cikker 105 stvárajú divy

Billy Barman s novým zvukom a vážnejšími textami ašpirujú na domáci album roka

Čiernu labuť domácej scény Barboru Bloom na prvej sólovke obnažila slovenčina

Slovenský objav roka: Folklór nikdy neznel tak omamne ako na debute Kataríny Málikovej

Rádiohlavy 2016: Večer v znamení spájania opäť ukázal silu slovenskej scény
(ej, zase to spájanie!)

Autor: Patrik Marflák
Foto: TV Markíza