Po zozname albumov, ktoré nás v uplynulom roku najviac zaujali, prinášame ešte jedno ohliadnutie za hudobným rokom 2021. Štyria členovia redakcie Hudba.sk dali dokopy viac ako 40 skladieb, ktoré v nás najviac zarezonovali, prípadne sú z albumov, ktoré sa nám do prvého výberu nevošli.

Výbery sú samozrejme čisto subjektívne, každý má svoj vlastný vkus a je jasné, že každý poslucháč a hudobný fanúšik si z roka 2021 bude pamätať niečo úplne iné - okrem tých, ktorí nepočúvajú nič iné než rádiá hrajúce iba hity. V každom prípade budeme radi, ak nám v diskusii napíšete, ktoré boli vaše obľúbené piesne z uplynulých dvanástich mesiacov.

Prečítajte si tiež: 40 albumov roka 2021 podľa redakcie Hudba.sk


Mirka Rabčanová (Youtube playlist - skladby roka + výber z albumov)

Aurora - Cure For Me

Z Nórska k nám zaviala aj tento rok dobrá muzika. Speváčka a skladateľka Aurora zverejnila v júli singel Cure For Me z jej pripravovaného albumu The Gods We Can Touch a ja som z neho padla na zadok. Je hravý, zmyselný, obsahovo veľmi výživný a po hudobnej stránke divoký v tom najlepšom zmysle slova. Ako sama uviedla v jednom z rozhovorov, pri písaní tejto piesne mala pocit, že v sebe objavila nový vesmír plný zvukov a hudby, ktorý si predtým nevšimla. Skladba dostala aj výborný vizuál! A fascinujúce je to, že na mňa tak pôsobí aj s odstupom niekoľkých mesiacov. Zakaždým je to pre mňa rovnako silná skladba ako na začiatku.  


Dave Gahan & Soulsavers - Metal Heart

Dave Gahan & Soulsavers si vzali pôvodnú skladbu Cat Power z roku 1998 a prispôsobili si ju. Skrátili úvodné intro, dodali jej dynamiku a gospelový zbor. Sentimentálna pieseň naplní poslucháča harmóniami, ktoré v polovici gradujú smerom ku katarznému koncu. Pieseň vyšla v novembri na albume Imposter, ktorý bol nahrávaný naživo s 10-člennou kapelou. Dave v skladbe začína tlmeným hlasom a v súlade s inštrumentálnym charakterom nahrávky prechádza k naliehavému volaniu po spáse. Pilotný singel albumu je od elektronického popu Depeche Mode síce vzdialený, ale tá iskra a vášeň je prítomná.

Dennyiah - Autumn 2015

Dvojicu Dennyiah z metropoly východu už asi netreba nijak zvlášť predstavovať, strhnúť na seba pozornosť sa im podarilo už debutovým singlom Kingdom a následne aj albumovým debutom Human Aspect (2020). Silný hlas speváčky Denisy Gajarskej vynikol aj v baladickom singli Autumn 2015, ktorý vznikal v počiatkoch formovania kapely. O tom, že sa dvojica od debutového albumu posúva vpred svedčí aj skutočnosť, že silnú pieseň s filmovou atmosférou nahrávala so zahraničnými hudobníkmi. Produkciu a mix mal na starosti Nic Hard, orchester aranžoval a nahral Nate Schram s Attacca Quartet a mastering robil Dave McNair.


Haevn - Throw Me a Line

Upokojujúci zamatový hlas, inštrumentálna čistota a zmysluplnosť textov je to, čo charakterizuje tvorbu holandskej formácie Haevn. Od roku 2015, kedy ju založil spevák a skladateľ Marijn van der Meer a skladateľ filmovej hudby Jorrit Kleijnen, vydali debutový album Eyes Closed a dve EP Back in the Water (The Remix EP) (2018) a Symphonic Tales (2019), po ktorých nasledovalo niekoľko samostatných singlov. Ten tohtoročný má názov Throw Me a Line, dvojica si k jeho nahrávaniu prizvala 40-členný sláčikový orchester a výsledok je famózny. A pokiaľ máte radi vkusnú melanchóliu a charakteristiku, ktorú popisujem v úvode, určite odporúčam si nájsť na túto kapelu čas.

Nathan Evans - Wellerman 

V tohtoročnom výbere mám aj ušného červa. Námornícku pieseň Wellerman z 19. storočia, ktorú tento rok preslávil 27-ročný rodák zo Škótska Nathan Evans. Pôvodne sa jeho verzia stala virálnym hitom na TikToku, kde dovtedy spevák uverejňoval svoje hudobné videá, odtiaľ sa rozšírila do viacerých krajín a dostala sa aj od našich rádií vo verzii Sea Shanty/220 KID x Billen Ted Remix, ktorá má na Youtube za deväť mesiacov od zverejnenia videa 21 miliónov videní. Vďaka mojim deťom, ktorých ústredná melódia pesničky Wellerman opantala na prvé počutie, poznám všetky možné remixy aj verzie iných interpretov, ktorých je na Youtube neskutočne veľa. Zo všetkých tých verzií piesne mi bola najbližšia pôvodná akustická, ktorú sme prakticky doma počuli iba raz, keďže bola pre detské uši vrcholom nudy.

Nebe a Katarína Knechtová - Planý poplach

O českej indie-popovej kapele Nebe asi veľa Slovákov nepočulo, kým neoslovila speváčku Katarínu Knechtovú k nahratiu spoločnej piesne. Výsledkom je duet Planý poplach, ktorý sa síce u nás nestal hitom, ale zostal v pamäti. Samotná Katka vyzdvihla symbiózu hudby a textu, ktorá ju presvedčila na spoluprácu kývnuť. Ja ešte dodám aj symbiózu medzi ňou a lídrom kapely Petrom Harazinom. Náboj medzi ich hlasmi je naozaj silný. Má emóciu, ktorá vystupuje do popredia na pozadí melancholickej melódie, ktorá sa príchodom refrénu zaujímavo vystupňuje, čím poslucháč získa klamlivý dojem, že pozná vrchol skladby. Ten však nastane až úderom tretej minúty, kedy čisto popová skladba vybuchne nielen po inštrumentálnej stránke, tep zrýchlia aj vokály Kataríny Knechtovej, presne také, aké si ako jej dlhoročný poslucháč želám počuť.


Pink a Willow Sage Hart - Cover Me in Sunshine

Hudobným pohladením v začiatku roka bol spoločný singel speváčky Pink s dcérou Willow Sage Hart. Nežná pieseň v strednom tempe mala podľa vyjadrení speváčky priniesť sladkosť, slniečko a pohodlie. A to sa im do bodky podarilo preniesť na poslucháčov. Pieseň speváčka zverejnila vo februári, v nepokojnom období, kedy to pomyselné slniečko a pohodlie chýbalo v dôsledku pandémie azda každému a pesnička skrátka šikovne vyplnila toto prázdne miesto. Samotná pieseň je predovšetkým o tej emócii, nie je veľkolepým hudobným skvostom, no to, čo si z nej odnášam je úžas z hlasu "malej Pink", ktorej talent je zrejmý už teraz.

Placebo - Beautiful James

Nadšenie roka. To pre mňa znamená tohtoročný singel Beautiful James z dielne britskej kapely Placebo. Nielen preto, že sa na novú tvorbu Briana Molka a Stefana Olsdala čakalo príliš dlho, ale predovšetkým preto, že tá skladba je všetkým, čo fanúšik od tejto kapely očakáva.  Jednoducho staré dobré Placebo - explózia bicích, intenzívnej gitarovej linky, výrazných syntetizátorov a hlasu ostrého ako britva. Následne dvojica potešila fanúšikov druhým singlom Surrounded By Spies, úplne iným a rovnako skvelým, a zverejnila dátum vydania nového albumu Never Let Me Go, ktorého sa dočkáme už 25. marca 2022.


The Killers a Bruce Springsteen - Dustland

The Killers stihli vydať tento rok intímny, temný a zvukovo odlišný album Pressure Machine. Popri tom si zaspomínali aj na album Day & Age z roku 2008, na ktorom sa nachádza pieseň A Dustland Fairytale. Tá sa tento rok dočkala veľkej pocty. Spevák Brandon Flowers ju naspieval spolu s Bruceom Springsteenom, ktorý s týmto nápadom prišiel. Singel vyšiel pod skráteným názvom Dustland a je nádherný. Dva tak odlišné a výnimočné hlasy spolu so sláčikovým orchestrom sú spojením, ktoré chcete počúvať znova a znova.

U2 - Your Song Save Me 

Írski umelci z formácie U2 dali tento rok o sebe vedieť dvakrát. Zaspomínali si na kultový album Achtung Baby, ktorý vyšiel pred 30 rokmi (neuveriteľné, však?) a vydali nový singel Your Song Save Me, ktorý je súčasťou soundracku k animovanému filmu Sing 2. V ostatných rokoch ma nové skladby partie okolo Bona Voxa nedokázali dostatočne zaujať, chýbala mi iskra, nápaditosť a uveriteľná emócia. A teraz môžem zakričať - konečne! Klavírna balada Your Song Save Me ukázala, že U2 ešte môžu poslucháča posadiť na zadok. Nie preto, že je z dielne U2, ale preto, že je jednoducho dobrá.


Bonus: Nocadeň - Labyrint

Bonus, ktorý rozhodne nepatrí pod čiaru. Len je sporné jeho zaradenie do výberu skladieb vydaných v roku 2021, keďže vyšiel na albume už v roku 2019. Ako rádiový singel spolu s vizuálnym stvárnením však dostal zaslúženú pozornosť až o dva roky neskôr. Nocadeň prišli v septembri so skladbou, ktorá je v mojom ponímaní umeleckým dielom na úrovni hudby aj slov. 

Singel Labyrint je už siedmou ponúknutou skladbou z albumu Auróra (2019), za ktorý košickí hudobníci získali české ocenenie Anděl a v polovici decembra ho vydali aj na svojom prvom vinyle v limitovanej edícii. Pieseň, ktorá zaznela počas tohto leta na každom koncerte Nocadeň, dostala pôsobivý čiernobiely artový videoklip z dielne Laca Rychtárika, ktorý sa nad skladbou týči ako výkričník - takto dobre znie a vyzerá tvorba Nocadeň! Pesnička vyjadrujúca túžbu vyrásť zo smútku album uzatvára a zároveň otvára otázku, čo príde nabudúce. A ja sa už neviem dočkať, pretože latku si Rasťo a Robo Kopinovci nastavili poriadne vysoko.


Matej Kráľ

Idea (feat. Jana Kirschner, Magenta) - Heslá

Idea dal na svojom tohtoročnom dlhohrajúcom albume priestor mnohým ďalším muzikantským súputníkom z oboch strán Moravy, rozhodne najprekvapujúcejší feat je ten s Janou Kirschner, v ktorom ako raperka debutuje - a šlape to s prehľadom. Pomalší lo-fi beat pretkaný dissujúcimi veršami oplýva zasnenou atmosférou, pri vete "Keby si priznala, že si sa nechala obálamútiť lacný shitom" sa len ťažko ubrániť suchému úsmevu a cynickej empatii s jeho neznámym adresátom.
 
Post-hudba - Až srdce by se ustrnulo nad tím co v nás zanechala zima

Vyjadrovať pocity bez maskujúcej angličtiny je nepríjemne odhaľujúce, remeselník zručný v jazyku to však dokáže premeniť na svoju najväčšiu výhodu. Básnik Domino Zezula servíruje intenzívne verše ovplyvnené opustenosťou pandémie a chladom mesta, producent Tomáš Havlen ich umocňuje nekonvenčnými roztavenými beatmi. Vokálna naliehavosť na konci skladby je všeobjímajúca a zimomriavo-paralyzujúca.
 
Prago Union - Dokonalej zločin

Album Made in Strašnice sa podobne ako ten predchádzajúci, Perpetuum Promile do minulosti pravdepodobne obzerá so závistlivou nostalgiou, tento track ale vyšiel krásne. Pri Katových textoch sa ale nostalgii vyhne len málokto, konkrétne v tomto tracku sa stretávame aj s odvolávkami na raperovo dávne alterego (a rovnomenný sólový album) Rigor Mortiz. Takže čo je to vlastne ten dokonalý zločin? Kato textami strká drvivú väčšinu raperov do vrecka už tridsať rokov - najlepšie to vysvetlí sám.


Haru - Dissolve

Nenápadný ale mimoriadne nápaditý album vydal pražský muzikant Kryštof Kríček z Please the Trees, ktorý sa okrem nich producentsky predstavil napríklad aj na albume Amelie Siba. Nepredvídateľné beaty, nesúdržné synťákové pozadia a skreslené reverbované vokály, skladba Dissolve skutočne znie, akoby hrala z gramofónu, ktorý sa pomalinky topí pod vplyvom vysokej teploty. Ak máte radi experimentálne elektronické krajinky, toto bude niečo pre vás. 
 
I Am Planet - Zháňajú sa chmáry

Patrik Korinok je zaručeným kuriérom zimomriavok, jeho pomaly hrajúce klavírne témy šperkované slákmi majú neskutočný mood, pri ktorom sa človeku tlačia slzy do očí. Prijmíte pozvanie na cestu Liptovom a pozrite si pri počúvaní (aspoň na nete) krajinomaľby liptovského maliara Zoltána Palugyaya, ktorý projekt I Am Planet spolu-inšpiroval. Väčšinu z toho, za čím sa tak často utiekame do zahraničia, máme rovno pod nosom doma Slovensku.

Prečítajte si: I Am Planet inšpiráciu hľadal všelikde, nakoniec ju našiel doma na Liptove (rozhovor)


Marián Slávka - Odkazy

Jazzman, rocker, pedagóg, kávičkár? Kto je vlastne tento Slávka? Pieseň Odkazy ho poslucháčovi priblížuje naozaj intenzívne, úsmevné aj vážne výroky z muzikantského života sú tu zakomponované v smooth-jazzovo experimentálnej súhre tónov, pod ktorú sa produkčne podpísal spoluhráč, ale hlavne kamarát Lukáš Duchovič alias Sused.

Rozhovor: Marián Slávka: Najdôležitejšie je nájsť balans medzi osobným a muzikantským životom
 
White Place - Superposition

Superposition znie ako rozhovor s Claudeom Debussym počas prechádzky dobovými parížskymi ulicami, pri ktorom od neho zisťujem, čo ho najviac fascinuje na ľuďoch a čo z toho pretvára do hudby. Impresionistický klavír, roztrúsený rytmický pattern a vokálne pozadia ešte rozkmitajú elektronické sample v závere, ideálne je vypočuť si ich naživo na len nedávno zverejnenej Empty Session. Superposition zaznie hneď prvá.


Arleta - Statement

Na scénu vtrhla len nedávno, ale prudko zamávala s tým, čo sa v rape "sluší a patrí". Žien v tomto machistickom testosterónovom svete je málinko, o to väčšiu pozornosť potom vzbudzujú ich nahrávky. Arleta dáva etablovanému sexizmu a chlapskému egomaniactvu trefný a tvrdý úder, narážky rezonujú aj vďaka chytľavému frázovaniu.
 
Prie100r - Siréna

V mojich ušiach rozhodne najrezonujúcejšia skladba z albumu Srdce z cínu. Tajomným reverbovaným plochám a výrazným gitarám tu speváčka Dominika Zdražilová vdýchla život strhujúcim, romanticky ladeným naratívom, ktorý je omnoho efektívnejší ako abstraktné verše o fyzických veličinách.



Tolstoys - Chýbanie

Spotify odporúča. Track ma zasiahol náhodou počas prechádzky nočnou stromovkou a urobil z nej jedinečnú. Slovenské texty sú pre Tolstoys cestou, Ela ich dokáže posadiť s mimoriadnou emóciou a farbou, krásne ju dopĺňa partner Michal Smetana. Slovné hračky majú radi všetci, obzvlášť takto originálne vycibrené.


Michaela Kučová

Emma Ruth Rundle - Return

Pred pesničkami sa nezvykne používať varovanie trigger warning, ale Return má potenciál byť emočne zničujúca. Je esenciou albumu, na ktorom sa Rundle vysporiadava so svojim životom po tom, čo sa prestala otupovať nadmierou alkoholu a drog. Ide o skutočne silnú výpoveď, v ktorej odkladá svoje post-rockové korene a v absolútnej klavírnej aj vokálnej nahote rozprestiera svoj príbeh o odvykačke a rozpade manželstva. Return ako prvý singel nahrávky neodolateľne pozýva hlbšie. 


Prezident Lourajder - Posledný tanec

Bezvýchodiskové príbehy bez šťastných koncov patria k témam, ktoré Prezident Lourajder vie spracovať naozaj excelentne. Posledný tanec je skvelou ukážkou z albumu Opus Magnum, na ktorom raper opisuje osudové zacyklenie vo vlastných zlyhaniach a nedostatkoch. Pozvaniu k tomuto tancu aj tak nejde odolať.

Recenzia: Prezident Lourajder na albume Opus Magnum obviňuje aj priznáva

God and Eve - The Perfect Song

EP The Fastest Way To Deep Clean a House mladej kapely sľubuje veľké veci, ktoré majú potenciál osloviť aj publikum nedotknuté jazzom či psychedéliou. A ako ukazuje The Perfect Song, keď sa snúbi virtuozita s nenútenosťou, vznikajú naozaj perfektné pesničky, v tomto prípade korunované vokálom Evy Sajanovej.


Phoebe Bridgers - That Funny Feeling

Autorom skladby je komik Bo Burnham, ktorý parodickými piesňami vo svojom pandemickom stand-up špeciáli redefinoval tento žáner. That Funny Feeling je preto prirodzene vystavaná ako vtip, ale ako ukazuje coververzia Phoebe Bridgers, napriek tomu výborne funguje aj ako plnohodnotné hudobné dielo. Zlúčenie schopností úzkostného komika a depresívnej hudobníčky vytvára pieseň, ktorá patrí k najtrefnejším popisom zeitgeistu, aké sme v roku 2021  mohli počuť. 

Self Esteem - I Do This All the Time

V rebríčkoch viac boduje iná blonďatá Britka, ale ako naznačuje aj domáca odozva, sólový projekt Rebeccy Lucy Taylor zo Slow Club má slušne našľapnuté. Ako ukazuje práve I Do This All the Time, pop môže mať patričný pátos a nestratiť pri tom úprimnosť ani zmysel pre humor. Dojímavé sláky a zbor sprevádzajú speváčkine vecné rozprávanie, v ktorom sa nerobí lepšou, než je, ale ani sa neprestáva snažiť. Základom jej sebalásky je súcit, nie zaslepený sebaklam. Medzi všetkým self-help balastom naozaj osviežujúce!


Patrik Marflák (Youtube playlist - skladby roka + výber z albumov)

Adele - Easy One Me


Priznávam, Adele nie je umelkyňou, ktorej albumy počúvam opakovane. Za jej fanúšika by som sa teda neoznačil, aj keď nepochybujem, že kvalitou svojho hlasu a najmä tým, ako s ním vie narábať, patrí medzi najlepšie popové speváčky histórie. Jej tvorba je zrelá a texty dostatočne osobné na to, aby ju nikto nemohol obviniť z toho, že je produktom vydavateľstva / hudobného biznisu. Práve naopak, je maximálne autentická a zaslúži si všetok rešpekt, slávu a úspechy, ktoré dosiahla. Jej hudba len skrátka nie je pre mňa - aspoň nie vo väčších dávkach.

ALE! Vždy, keď sa raz za pár rokov vráti na výslnie s novým singlom, je to udalosť a nemusíte byť die-hard fanúšikom na to, aby ste pookriali z toho, že súčasný pop má hviezdu, ktorej tvorba je zárukou kvality a emocionálneho zážitku. Easy On Me bol opäť raz dokonalým comebackom po dlhej a strastiplnej pauze, v ktorom novodobá kráľovná britského popu zhmotnila všetko, čo na nej fanúšikovia milujú, pootvorila dvere do svojho súkromia a zároveň aj novú kapitolu svojej kariéry. Bez ohľadu na to, že z albumu 30 som úplne unesený nebol, už teraz sa teším na ďalší podobný zážitok o pár rokov.


Billie Eilish - Your Power

Billie Eilish a jej brat Finneas sú známi najmä vďaka precíznej a zaujímavej práci s elektronikou. O to viac prekvapilo, keď niekoľko mesiacov pred vydaním speváčkinho očakávaného druhého albumu Happier Than Ever vyšiel singel Your Power postavený v úvodných minútach iba na zvuku akustickej gitary. Až postupne sa pridáva jemná a veľmi vkusná elektronika, ktorá pieseň pevne ukotvuje v roku 2021, ale celková atmosféra zostáva veľmi intímna a podčiarkuje dospelosť speváčky, ktorá začínala na hudobnej scéne už ako 14-ročná.

O tom, že Billie Eilish ako umelkyňa neskutočne dozrieva, svedčí v tomto prípade aj text o zneužívaní moci, nielen vo vzťahoch, ale aj vo všeobecnejšom zmysle. Speváčka, ktorá 18. decembra oslávila 20. narodeniny, je síce držiteľkou viacerých rekordov a prvenstiev s prívlastkom "najmladšia", ale jej tvorba bola vždy na míle vzdialená od bežného tínedžerského popu. Podobne ako Adele, aj ona je svetovou hviezdou, ktorú sa oplatí sledovať.

Recenzia: Glastonbury len zastávkou na ceste nahor. Billie Eilish pred sebou tlačí nezastaviteľné tsunami

Catastrofy - Soroš a pičoviny

Najdrzejšia a najviac spoločensky kritická skladba na albume Taký je život hovorí sama za seba. Stačí k nej už len dodať, že hoci parádne "sadla" aj do súčasnej doby plnej bludov o pandémii a očkovaní, antihoaxový text bez servítky vznikol už o pár rokov skôr. Priamočiara metalová facka dezinfo scéne je umocnená komicky emotívnou pomalou pasážou, v ktorej frontman Boris ukázal parádny falzetík.


Idea feat. Jana Kirschner - Synergia

Neskutočne dobré intro Ideovho albumu O beatech a lidech. Možno až príliš dobré, pretože moje očakávania táto skladba, textovo v podstate o ničom ("feeling nemusíš vysvětlit"), postavila tak vysoko, že väčšina albumu, hoci stále je nad bežným štandardom československého hip-hopu, sa už pre mňa tejto atmosférickej demonštrácii tvorivej slobody nevyrovnala. Okrem neodolateľne pomalého beatu a skvelých samplov tu skvele funguje hlas Jany Kirschner, ktorý znie v podobe hypnotickej vokálnej melódie aj v druhej skladbe Duše a ako plnohodnotný featuring v singli Hesla, o ktorom už viac napísal Matej. Kiež by to nebol posledný Jankin "výlet" do sveta hip-hopu pre náročných.

James Blake - Say What You Will

Najlepšia skladba z albumu Friends That Break Your Heart zaujme aj videoklipom, v ktorom si zahral Finneas O'Connell (brat a producent Billie Eilish). James Blake je v klipe po celý čas v tieni úspešnejšieho kolegu, ale nakoniec nájde uspokojenie vo svojej situácii a celé to zakončí Rooseveltov citát "Porovnávanie je zlodejom radosti". V dnešnej dobe sociálnych sietí veľmi aktuálne, rovnako ako samotný text piesne o sebaprijatí a o tom, že vôbec nezáleží na tom, čo o vás kto hovorí. Z hudobného hľadiska je pieseň emotívnym skvostom, gospelom 21. storočia s nádhernými harmóniami a minimalistickým zimomriavkovým breakdownom, v ktorom si naplno vychutnáte Jamesov hlas.


Jana Kirschner feat. Štefan Štec - Láska neumiera

Opäť Jana Kirschner, tentoraz však v polohe, v ktorej ju už vďaka projektu Moruša poznáme. Zo seriálu Slovania som nevidel ani minútu a vôbec netuším, či sa tam táto skladba hodí, ale čo viem isto, je, že Jana so svojím manželom, spoluautorom piesne a producentom Eddiem Stevensom, pretvárajú tradičné vplyvy na súčasnú hudbu tak dobre ako nikto na Slovensku. Energia, kreativita, originálny aranžmán a už tradične skvelá a nápaditá práca s vokálmi a zbormi robia z piesne Láska neumiera dielo, ktoré azda z dlhodobého hľadiska zanechá väčšiu stopu ako samotný seriál, ku ktorému vznikla. Výborná je aj verzia Štefana Šteca v rusínčine.

Japanese Breakfast - Be Sweet

Kórejsko-americkú hudobníčku, skladateľku a režisérku Michelle Zauner alias Japanese Breakfast som objavil až vďaka tejto skladbe, ktorá pochádza z jej tretieho albumu Jubilee. Skvelý flashback do osemdesiatych rokov. Čím to je, že návrat k zvuku tejto dekády ešte stále tak dobre funguje?


Jofre - Náš vesmír

Ján Lednický alias Jofre je asi najviac nedocenený hudobný chameleón na slovenskej scéne. Roky hral v indie-rockovej kapele, potom produkoval beaty pre Kontrafakt, nahral vlastné rapové skladby aj album, no postupne sa posúva k svojskému nadžánrovému štýlu, v ktorom sa snúbi R&B spev, rapované pasáže a originálne beaty s veľkou atmosférou a organickým zvukom živých nástrojov, ktoré si Jofre sám nahráva. Náš vesmír je jediná skladba, ktorú zverejnil počas dvoch rokov pandémie, snáď toho v roku 2022 bude viac.


Lotta - Seafarer

EP Seafarer od skladateľky a textárky Dagmar Mišíkovej bolo pre mňa jedným z najväčších prekvapení roka. V prípade prvého singla Léonard mi síce chvíľu trvalo, kým sa mi jej hudba, produkovaná Stroonom, dostala pod kožu, ale v neskôr zverejnenej titulnej skladbe to už zafungovalo okamžite. Teším sa na ďalšie nahrávky, ktoré Lotta chystá - vraj budú s textami v slovenčine.

Marko Damian ft. Orion - 2005

Album Blažená nevedomosť Marka Damiana ma zaujal konceptom rozdeleným na tri hudobne rôznorodé časti, pričom talentovaný raper a spevák (a tiež herec známy zo seriálu Nový život) v každej polohe pôsobí absolútne presvečivo a originálne. Či už sú to súčasné trapové beaty ako v singli OnlyFriends, tanečnejšia produkcia (Šaty) alebo pohľad naspäť do "zlatého veku" hip-hopu a neo soulu.

Ako dieťa 80. a 90. rokov ma najviac oslovila práve oldschoolovejšia tretia časť albumu, v ktorej je pre mňa najlepším kúskom spolupráca s Orionom (PSH) na skladbe 2005. Marko síce spomína na svoje detstvo a dospievanie v úplne inej dekáde, ale beat je parádne zadymený a pripomína deväťdesiatkové začiatky rapu v našich končinách, akurát s vyšperkovaným zvukom.


Nick Cave & Warren Ellis - Hand of God

Nick Cave a jeho kreatívna "pravá ruka" zo skupiny The Bad Seeds, Warren Ellis, sú dvojica, ktorá nikdy nesklame a vyvoláva zimomriavky s nekompromisnou chladnokrvnosťou. Ich minuloročný album Carnage obsahuje podmanivé momenty s gospelovým feelingom, ale aj temné deklamácie, akou je úvodná Hand of God o vystavení sa napospas osudu. Nick Cave znie zlovestne ako hlas zo záhrobia a nemenej mrazivá pulzujúca hudba sa zareže hlboko pod kožu, aj ked sa v nej v podstate až tak veľa nedeje.

Sharon Van Etten & Angel Olsen - Like I Used To

Ak by som chcel svoj výber usporiadať do rebríčka alebo aspoň určiť jedného absolútneho "víťaza", bola by to práve táto pieseň. Počas roka som ju pravidelne počul v aute z Rádia_FM, no až niekedy v decembri som zistil, že sú za ňou práve tieto dve hudobníčky. Obidve sú výraznými postavami súčasnej indie scény, ktoré by mali byť počuté v omnoho väčšom merítku, no keďže od súčasného mainstreamu majú ďaleko, zostávajú pre širšiu verejnosť neznáme. Špeciálne pri tejto skladbe s výborným nostalgickým zvukom a textom je až šokujúce, že má jej videoklip od mája len niečo cez milión prehratí. Osobne si presne takto predstavujem nadčasový melodický rockový hit pre rádiá.

Touto cestou ďakujem Rádiu_FM, že hudbu do svojich playlistov vyberá podľa toho, čo je kvalitné, a nie na základe aktuálnych trendov, či nebodaj podľa toho, či za pesničkou stojí dostatočne známe meno. Je totiž jasné, že ak by tú istú skladbu naspievala napríklad taká LP, jej "zásah" by bol oveľa väčší.


Silk Sonic - Leave the Door Open

Multitalentovaná dvojica Bruno Mars a Anderson .Paak sa v roku 2021 spojila v projekte Silk Sonic, s ktorým debutovali v marci neodolateľne lepkavým singlom Leave the Door Open. Lepšie spojenie moderného a klasického 70's R&B, soulu a funku tu snáď ešte nebolo. Neprekonala ho ani žiadna ďalšia skladba z albumu An Evening with Silk Sonic, ale napriek tomu stojí za vypočutie a dúfam, že sa ich cesty nerozídu a ešte niečo spolu nahrajú. Takejto hudby totiž nikdy nie je dosť.


Todd Rundgren & Sparks - Your Fandango

Spolupráca večne nekonvenčného amerického popového dua Sparks a multiinšttumentalistu, skladateľa a producenta Todda Rundgrena sa začala už pred viac ako 50 rokmi. Polstoročie od ich prvých spoločných nahrávok oslávili novou spoluprácou v podobe singla Your Fandango, ktorý je zároveň krásnou oslavou kreatívnej slobody. Škoda, že si tento zábavný a mimoriadne chytľavý hudobno-vizuálny úlet málokto všimol. Pre mňa však zostane jednou z piesní, ktoré si budem pamätať, aj preto, že znie úplne inak ako čokoľvek iné z roku 2021.

Tono S. - Pán Člajn II.

Majster pančlajnov v marci nažhavil fanúšikov na svoj dlho očakávaný druhý sólový album pokračovaním skladby Pán Člajn z roku 2014. Okrem toho, že v klipe spropagoval otužovanie, predviedol, prečo je považovaný za jedného z najlepších rapových textárov na scéne a nevynechal ani zmienku o zmätených fanúšikov hip-hopu, ktorí zároveň prechovávajú sympatie k náckom. Na "schizofrenickom" albume Dr. Tono a Mr. Temnota je kvalitnej rapovej lyriky oveľa viac, no čo sa týka beatov, tak najviac ma “zabil” práve tento, pod ktorým je podpísaný Lkama.


Ktoré skladby ste si v roku 2020 obľúbili vy? 

Autori: Miroslava Rabčanová, Matej Kráľ, Michaela Kučová, Patrik Marflák
Foto: koláž Hudba.sk