Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Dua Lipa prepisuje históriu: Speváčka sa nebojí riskovať ani ukázať nedokonalosti

Dua Lipa prepisuje históriu: Speváčka sa nebojí riskovať ani ukázať nedokonalosti

24.01.2022 - 15:30 | Dušan Marko

Dua Lipa je hviezda novej generácie, ktorá deň za dňom láme hudobné rekordy a mení definíciu toho, ako by mala vyzerať áčková popová hviezda. Ak si otvoríte jej Instagram, zistíte, že nemá problém ukázať svoje nedokonalosti, no zároveň presne vie, ako zo svojich kvalít vyťažiť maximum.


Na jednej fotke sa ukazuje so slzami v očiach a fľašou vína, na ďalšej vám vyrazí dych svojím sebavedomím a bezchybným stylingom. V dnešnom extrémne rýchlom svete je síce možné, že o 10 rokov už o nej toľko počuť nebudeme a jej miesto na výslní zastanú nové vychádzajúce hviezdy, no na jej úspechy a skladby z tejto dekády sa určite tak skoro nezabudne.

Ak ste meno Dua Lipa začali registrovať len počas pandémie alebo nebodaj až koncom minulého roka, kedy bol ohlásený jej koncert v Bratislave, tak vedzte, že na scéne je už viac ako pol dekády a jej aktuálny megahit Levitating nie je ani zďaleka jej prvým veľkým hitom. Fanúšikov na celom svete si získala už v roku 2017, kedy vyšiel jej úspešný singel New Rules. Napriek tomu, že videoklip má dnes na Youtube už viac ako dve a pol miliardy pozretí, v tej dobe ešte väčšina poslucháčov aj hudobných kritikov brala Lipu s rezervou a málokto by si trúfol predpovedať, že o päť rokov neskôr bude spolu s Adele jedným z dvoch najväčších popových exportov Veľkej Británie.


Odkiaľ fúka vietor?

Korene tejto britskej speváčky siahajú až do Kosova, odkiaľ jej rodina utiekla počas vojny v roku 1992. Ako utečenci našli jej rodičia útočisko v Londýne, kde sa o tri roky neskôr narodila Dua Lipa ako ich prvá dcéra. Napriek tomu, že jej otec bol vyštudovaný zubár a mama právnička, v Anglicku dlhé roky pracovali ako personál v gastronómii. Dua v škole žila život typického britského dievčaťa a doma sa učila albánskej kultúre.

"V Kosove som mala veľkú rodinu, ale kvôli situácii sme sa nemohli vrátiť a ja som svoju rodinu poriadne nikdy nepoznala. Po vojne zomrel môj starý otec, no my sme sa nemohli vrátiť, pretože hranice boli zatvorené. Ale to bola jedna z vecí, ktorú mi rodičia povedali až o niečo neskôr, pretože ma tým nechceli trápiť," prezradila v jednom z rozhovorov pre Vanity Fair. 

Spolu s rodinou sa vrátili do Kosova až keď mala 11 rokov. O štyri roky neskôr sa síce Dua Lipa vrátila do Anglicka, kde rozbehla svoju kariéru, no na svojich rodákov nezabúda. Dnes sa dokonca aktívne angažuje v pomoci utečencom prostredníctvom vlastnej nadácie Sunny Hill Foundation, ktorú založila spolu so svojim otcom. "Ľudia neopúšťajú svoje rodné krajiny, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ide o záchranu rodiny a snahu získať lepší život. Ľudia však chcú byť tam, kde je ich rodina a ich domov, v ktorom všetci hovoria tým istým jazykom."


Zrod novej superstar

Spevu začala albánska kráska venovať vážnejšiu pozornosť vo svojich 14 rokoch, kedy začala pridávať coververzie známych piesní na Youtube. Netrvalo dlho a speváčku si všimlo vydavateľstvo Warner Music Group, ktoré s ňou v roku 2015 podpísalo zmluvu a v tom istom roku vydalo jej prvý singel New Love. Baladu s prvkami popu, soulu a R&B speváčka zložila s pomocou producentov spolu Emile Haynie a Andrewa Wyatta. Už vtedy sa jej podarilo upútať kritikov, ktorí ocenili jej vokály. 

Oveľa väčší úspech však zaznamenal jej druhý singel Be The One. Na to, že v tej dobe túto interpretku ešte nikto nepoznal, nemala za sebou žiadne hviezdne spolupráce či zvučné rodné meno, išlo o pomerne veľký úspech (dnes má videoklip na Youtube viac ako pol milióna prehratí). Chytľavá skladba s melancholickou atmosférou jej otvorila dvere aj do zahraničných hitparád, dokonca rebríčku hranosti slovenských rádií to podľa IFPI dotiahla až na 1. priečku.


Veľký talent alebo len obrovská náhoda?

Svoj debutový eponymný album vydala v roku 2017 a ani s odstupom času nemusí túto etapu ľutovať. Z albumu vyšlo sedem singlov a o rok neskôr speváčka vyhrala svoju prvú BRIT Award ako najlepšia britská speváčka a najlepší britský objav. V roku 2018 vyhrala tiež svoju prvú Grammy (dnes má na konte tri) ako najlepší nováčik. Ak by ste si dnes vypočuli toto CD, asi by vás prekvapilo, že v porovnaní s roztancovaným druhým albumom Future Nostalgia (2020) ide o veľmi rozdielnu nahrávku. Ponúkla na nej najmä balady a texty o nie vždy ideálnych vzťahoch. 

"Chcela som písať smutné piesne, pretože som si myslela, že tie veselé by zneli gýčovo. Musela som s tým dlho bojovať, no potom som si povedala, že som šťastná a zaslúžim si to. Mala by som byť schopná o tom hovoriť bez strachu a nebáť sa toho, že tým ohrozujem svoju autentickosť," priznala v rozhovore pre britské vydanie magazínu Vogue.

Dua Lipa síce nepatrí do škatuľky, v ktorej by sme našli "zlé dievčatá" ako Miley Cyrus či Lady Gaga, no aj ona si už stihla okúsiť nevraživosť a neprajnosť iných ľudí. Po tom, ako sa v roku na Twitter dostalo video, kde sa speváčka zabáva v striptízovom klube, zaplavilo internet množstvo nenávistných komentárov. "Mala som úzkosti. Vedela som si, že toto by nemal byť spôsob, akým niečo také prežívam. Narušilo to moje sebavedomie, bola som veľmi nervózna a trápila som sa tým, čo ostatní povedia."


Podobné pocity talentovanú speváčku a skladateľku sprevádzali až do roku 2019, kedy vydala pilotný singel Don't Start Now z jej druhého albumu. Z depresií jej pomohli meditácie, hypnoterapia a kúpa šteniatka Dextera. "Je to niečo veľmi odlišné od toho, čo ľudia v mojej tvorbe počuli. Myslím, že som len potrebovala niečo, čo by upokojilo môj mozog a zbavilo ma pocitu úzkosti. Ľudia mi stále hovorili, že nie som dosť dobrá a nezaslúžim si to," priznala.

Aj to bol napokon jeden z dôvodov, prečo sa Dua Lipa s príchodom pandémie neutiahla do úzadia, ale pracovala najusilovnejšie ako to okolnosti dovoľovali. "Čakala na túto chvíľu. Bola to hudba, vďaka ktorej sa cez to preniesla a našla šťastie. Mysleli sme si, že možno to je to, čo práve svet potrebuje," prezradil o vydaní jej prelomového albumu dlhoročný manažér speváčky Ben Mawson.


Risk je zisk

Album Future Nostalgia z roku 2020 bol jasným dôkazom toho, že Dua Lipa sa nebojí riskovať. V úvode pandémie väčšina jej kolegov všetky projekty rušila alebo presúvala. Talentovaná Britka bola v o to horšej pozícii, že pár dní pred plánovaným vydaním albumu sa všetky jej skladby dostali na internet. Napriek tomu, že speváčka zo slzami v očiach svojim fanúšikom oznámila odklad plánovaného turné, svoj album 27. marca 2020, uprostred prvej vlny pandémie a lockdownov, vydala.

Mohlo ísť o obrovský prepadák, po ktorom by si Dua Lipa už neškrtla, no opak sa stal pravdou. V roku 2020 sa z neho predalo viac než dva milióny kusov a ešte viac sa mu darilo v minulom roku, kedy album takmer pokoril hranicu troch miliónov predaných kusov. Album sa pre veľký úspech dočkal svojho remixového vydania a minulý rok tiež reedície, kde sa objavila trojica nových songov. 


Britská speváčka však zašla ešte ďalej. Napriek tomu, že plánovať koncertné turné nemalo zmysel, rozhodla sa, že album predstaví fanúšikom po celom svete a skúsila niečo, čo tu do tej doby nemalo obdobu. Mnoho hudobníkov síce počas pandémie nakrútilo online vystúpenia, no nikto to nespravil v takom merítku ako Dua Lipa. 

Obrovská šou plná jej najväčších hitov a hostí ako Elton John či Kylie Minogue potvrdila to, že v hudobnom svete nejde o žiadnu náhodu. Napriek tomu, že sledovanie tohto online koncertu nebolo zadarmo, živé vystúpenie Dua Lipy pod názvom Studio 2054 si pozrelo viac ako 5 miliónov ľudí, čo sa predtým (ani potom) žiadnemu inému interpretovi nepodarilo. 

Tomuto faktu možno pomohlo aj to, že práve v tej dobe začala na popularite naberať skladba Levitating, ktorá v roku 2021 medzi popovými hitmi nenašla žiadnu konkurenciu. Singel je už 62. týždňov v americkom rebríčku Billboard Hot 100 a hoci sa nikdy nedostal na jeho vrchol, tak sa v roku 2021 stal najpredávanejšou skladbou a až neuveriteľných 41 týždňov s ňou Dua Lipa strávila v TOP 10, čo sa doposiaľ žiadnej inej žene v histórii nepodarilo.  

Dua Lipa túto skladbu venovala svojim fanúšikom, a dokonca aj vo videoklipe sa objavili práve tí, ktorí predtým zdieľali svoje tanečné videá s touto piesňou na TikToku. Réžiu mal na starosti Warren Fu a spolu s Lipou napokon vybrali 16 šťastlivcov.


Nová Rihanna?

Dua Lipa dnes v mnohom môže pripomínať "novodobú Rihannu", ktorá tiež dokázala zboriť všetky zaužívané stereotypy. Ani jedna z nich totiž nie je len speváčka. Tak ako Rihanna, aj Dua Lipa sa dnes môže pochváliť tým, že je odhodlanou aktivistkou, módnou ikonou a čoskoro aj herečkou. 

Minulý rok sa Lipa stala tvárou talianskej značky Versace a je tiež tvárou kozmetickej rady YSL. Okrem toho nedávno podpísala zmluvu so značkou Puma, s ktorou v minulosti niekoľko rokov spolupracovala aj spomínaná Rihanna. "Rada by som v móde vytvorila niečo bláznivé. Momentálne sa sústredím na hudbu, ale chcem tvoriť aj niečo iné. Rada by som v určitom okamihu založila vlastnú značku, aj keby malo ísť len o niečo malé. Musím na to ísť postupne."

Napriek tomu, že dnes speváčke mnohí môžu závidieť život v bubline, ona tvrdí opak. "Môj domáci život je naozaj úplne normálny. Ľudia, ktorými sa obklopujem ma poznali už dávno predtým. Moja práca nedefinuje to, s kým sa stretávam, a v tom je veľký rozdiel."


Premiéra na Slovensku už v júni

Už o pár týždňov sa Dua Lipa konečne vráti na koncertné pódiá. Obrovská šnúra koncertov odštartuje koncertom v americkom Miami, neskôr sa Dua Lipa presunie do Európy a následnej aj do Austrálie a Latinskej Ameriky. 

Slovenskí fanúšikovia však vôbec nemusia cestovať ďaleko. Okrem toho, že sa Dua Lipa ukáže aj v susednej Viedni, tak jeden z najväčších európskych koncertov ju čaká práve v Bratislave. Bude totiž jedným z headlinerov nového slovenského festivalu Lovestream, kde sa ukáže už 11. júna.

Ak by ste náhodou toto vystúpenie nestihli alebo by ste si chceli Dua Lipu pozrieť tento rok hneď dvakrát, tak si určite do kalendára poznačte aj dátum 10. augusta, kedy sa brunetka vrátil na pódium maďarského festivalu Sziget. Jej premiérový koncert na tomto festivale nám vyrazil dych už v roku 2018, kedy si ho prišlo pozrieť viac než 75-tisíc ľudí. Išlo tak o jedno z najžiadanejších vystúpení v histórii Szigetu.

Vstupenky na bratislavský koncert Dua Lipy:  

Dua Lipa a jej hity v našom playliste: Spotify | Deezer

Prečítajte si tiež:

Seriál článkov o tvorbe nedeľného headlinera Lovestream festivalu Red Hot Chili Peppers

IMT Smile na Lovestream Festivale doplnia české hviezdy Lucie, Kryštof i Čechomor


Autor: Dušan Marko
Foto: AP Photo/Chris Pizzello


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti