Rok sa nezadržateľne chýli ku koncu, tak sme sa v redakcii rozhodli ešte raz obhliadnuť a po albumoch vypichnúť aj skladby, ktoré podľa nás z tohtoročnej úrody patrili k tomu najlepšiemu. Samozrejme, ide o subjektívne výbery - toto sú pesničky, ktoré si redaktori z roka 2012 určite budú pamätať.
Azealia Banks - 1991
Číslovať nebudem a abeceda chcela, aby som začal zľahka. Vďaka skvelému singlu 212 bola mladá raperka z newyorského Harlemu takto pred rokom označovaná za jeden z najväčších súčasných objavov. Očakávalo sa, že tento rok vydá debutový album, jeho vydanie sa však posunulo na február 2013. Počas tohto roka 21-ročná vychádzajúca hviezda experimentovala a nahrala viacero zaujímavých skladieb s undergroundovými producentami ako Machinedrum, Hudson Mohawke, Eprom, Drums of Death, Ikonika alebo AraabMuzik. Tie vyšli na mixtape Fantasea a na EP 1991. Rovnomennú skladbu produkoval Machinedrum, je to flashback do rokov 90-tych, ale znie úplne aktuálne. Očakávania v prípade Azealie Banks ostávajú vysoké. (profil interpretky)
Bat For Lashes - Laura
Natasha Khan svojím tretím albumom nesklamala, dve z našich recenzentiek ho zaradili do svojho výberu albumov roka. Bat For Lashes má dve podoby: v jednej sa Natasha hrá s rytmikou a aranžmánmi a využíva mnohé netradičné nástroje a zvuky, v druhej ju sprevádzajú len klasické nástroje - klavír, sláčiky a dychy, ktoré nádherne ladia s jej hlasom. Práve túto polohu v singli Laura dotiahla do dokonalosti, možno vďaka tomu, že na klavíri nehrala ona ale skladateľ a producent Justin Parker, známy vďaka spolupráci s Lanou Del Rey či Ellie Goulding.
Beach House - Myth
Tri slová - najkrajšia pieseň roka.
Emeli Sandé - Abide With Me
Ak by viac rádiových hitov znelo ako tie, ktoré tento rok ponúkla Emeli Sandé, počúval by som rádio. Britská speváčka má však u mňa "kudos" najmä za skvelé, precítené vystúpenia na otváracom a záverečnom ceremoniáli olympijských hier. Interpretáciou starej kresťanskej piesne Abide With Me spolu s tanečným predstavením choreografa Akrama Khana pripomenula pred začiatkom olympiády obete londýnskych bombových útokov z júla 2005. Umenie s takou hĺbkou sa v televízii len tak nevidí.
Kendrick Lamar feat. Dr. Dre - The Recipe
Vo svetových koncoročných rebríčkoch najlepších albumov roka sa najčastejšie v prvej trojke objavujú dve mená - Frank Ocean a Kendrick Lamar. Najmä druhý menovaný má u kritikov, vzhľadom na to, že ide o hip-hopového umelca, nevídanú priazeň - priemerné hodnotenie jeho albumu good kid, m.A.A.d city na stránke Metacritic je 91/100 a na prvé miesto v koncoročnom rebríčku ho zaradili BBC, Complex, FACT aj Pitchfork. Na dvojke je u kritikov z Billboardu, MTV, SPIN a Time, v prvej desiatke aj podľa denníka The Guardian a magazínov Rolling Stone a Entertainment Weekly. 25-ročný raper je z kalifornského Comptonu, kde sa zrodila aj legenda menom Dr. Dre. Ten Kendricka vo veľkom podporuje a zdá sa, že má v ňom viac než zdatného nasledovníka. Vychvaľovaný album som ešte nepočul, ale táto spolupráca s Drem je famózna.
Lana Del Rey - Ride (Photek remix)
Nepatrím medzi veľkých fanúšikov Lany, nebaví ma jej znudený, plochý hlas a pri slovách "my pussy tastes like Pepsi cola" si predstavím zvetranú dvojtýždňovú pepsi light bez chuti a bez bubliniek. Okrem monotónneho spevu v slohách má však aj skvelý retro zvuk a silné refrény, vďaka ktorým sa jednotlivé skladby dajú od seba odlíšiť. Mojím najobľúbenejším kúskom od nej je Ride, kde práve refrén celej piesni dodáva iskru. Iskra však na poriadnu jazdu nestačí. Palivo dodal Photek, ktorý si vo svojom edite dovolil celú skladbu vrátane vokálnej linky o kúsok zrýchliť. Ako málo stačí, aby sa z otrávenej polomŕtvoly stala speváčka, ktorá sa fakt dobre počúva.
M.I.A. - Bad Girls
Britská raperka a speváčka M.I.A. bola pred pár rokmi neobjaveným klenotom undergroundu, dnes spolupracuje s Madonnou a Nicki Minaj a svojimi výstrelkami udržiava bulvárnych novinárov aj televíznych cenzorov v napätí. Našťastie, jej hudba je stále rovnako "menšinová" (hudobne aj etnicky-názorovo) a zároveň popovo chytľavá. Singel Bad Girls, ktorý predznamenáva jej štvrtý album, má navyše jeden z najlepších videoklipov roka.
Mark Lanegan - St. Louis Elegy
Skvelých skladieb je mnoho, no najlepšie sú tie, ktoré sú spojené so zážitkom. Okrem Marka Lanegana sa vďaka koncertom do môjho koncoročného zoznamu dostali aj Selah Sue a Tindersticks. Niet totiž nad to, keď vás interpret na koncerte dostane do kolien nie hitom, ktorý máte x-krát napočúvaný odpredu aj odzadu, ale úplne aktuálnou skladbou, ktorej hranie ani preňho samého ešte nie je rutinou. Mark Lanegan odohral v novembri v Bratislave set zložený prevažne zo skladieb z tohtoročného albumu Blues Funeral. Je na ňom viacero skvelých kúskov, mne po koncerte najviac chutí St. Louis Elegy, ktorá je skvelou kombináciou bluesu a psychedélie s jemne trip-hopovým nádychom.
Nick Cave & The Bad Seeds - We No Who U R
Po Dig, Lazarus, Dig!!! a Grindermanovi to u Nicka Cavea vyzerá na návrat do pokojnejších vôd. Teším sa na nový album a na Pohodu.
Selah Sue - All I Need From You
Jeden z najlepších koncertov roka v Bratislave zakončila belgická hviezda skladbou All I Need From You z kolekcie Rarities, ktorá je jej prvým songom o láske. Priamočiara a silná výpoveď mladej dámy, ktorá má pred sebou veľkú budúcnosť. Škoda, že štúdiová verzia negraduje do drum&bassového vyvrcholenia, ale niečo si treba nechať aj na koncerty. Selah Sue treba vidieť.
Tindersticks - Frozen
The Something Rain bol v prvej polovici roka jedným z najlepšie hodnotených albumov a jeho absencia v prestížnych koncoročných rebríčkoch je pre mňa prekvapením. Počas turné k tomuto albumu sa Tindersticks v máji zastavili aj v Bratislave, kde aj napriek nižšej účasti divákov (kto zaváhal, môže ľutovať!) odohrali fantastický koncert. Jedným z jeho vrcholov bola hypnotická skladba Frozen.
Usher - Climax
To, že americké urban popové hviezdy pred pár rokmi objavili producenta menom Diplo, je podľa mňa skvelá vec. Bežne súčasné R&B nepočúvam, ale keď sa mi niečo z tohto žánra v posledných dvoch rokoch zapáčilo, takmer vždy som následne zistil, že je pod tým podpísaný Diplo. Príkladom je aj jeho spolupráca s Usherom, ktorej výsledkom je dokonalé spojenie popového R&B so súčasnou elektronikou.
Top 12 Michaely Žurekovej
Muse - Madness
Bez ohľadu na to, ktoré iné skladby Madness pripomína, ide o song, ktorý ukázal britským hudobníkom, kam sa ich piesne ešte môžu ďalej uberať. A potom opäť raz inšpirovať aj zvyšok sveta.
Ellie Goulding - Figure 8
Synthpop, dubstep, indie. Ellie Goulding to v týchto vodách náramne "sekne" a to dokázala aj s druhým singlom zo štúdiovky Halcyon. Silné, návykové, nevypnuteľné.
Bruno Mars - Locked Out of Heaven
Tohto chlapa by som za jeho sladké popevky na jedno kopyto s radosťou vymkla nielen z neba. Ale prvý singel z druhej štúdiovky tieto moje myšlienky nadobro umlčal.
Soulsavers - Longest Day
Dave Gahan krásne dokazuje svoju vokálnosť a tvorivosť aj inde ako v Depeche Mode. V tomto prípade v ponurej a dramatickej skladbe s doprovodom speváckeho zboru - Longest Day.
Florence & The Machine - Spectrum
Zabudnite na zremixovanú verziu od Calvina Harrisa. Originál je väčší klenot! (Aj keď vyšiel na albume z minulého roka, pozn. šéfredaktora)
Adele - Skyfall
Nová bondovka nemohla mať vhodnejšieho interpreta. Skyfall jednoznačne patrí medzi moju Top 12, má silu, gradáciu a Adele v nej opäť raz dokázala svoj nepopierateľný talent.
Jack White - Love Interruption
Tento song je natoľko krátky, že budete chcieť viac a zároveň natoľko dlhý, aby vám hneď došlo, že sexi kombinácia Jacka Whitea, Ruby Amanfu a akustického blues-rocku je stelesnením minimalistickej dokonalosti.
Stereophonics - In A Moment
Od mojej srdcovej kapely som neočakávala už žiadnu veľkú invenciu, to, čo robia, robia dobre a držia sa toho. A predsa sa im podarilo mi dokázať, že aj starého psa naučíš nové kúsky.
Alt-J - Breezeblocks
Please don’t go, I love you so, Alt-J!
Marina & The Diamonds - Primadonna
V Primadonne Marine neverím ani slovo, konečne sa však enormný hlas tejto speváčky začal viac rozliehať éterom.
Zaslúžene.
Noel Gallagher's High Flying Birds - Everybody's On The Run
Atmosféricky soundtracková skladba, naliehavý refrén a všetci popritom niekam utekajú. Starší Gallagher to fantasticky zvláda aj bez Oasis.
Gotye feat. Kimbra - Somebody That I Used To Know
Ašpirant na najotravnejší song roka. Ale pritom vskutku nemá chybu.
Top 12 Miroslava Meňherta
1. Vec feat. Juraj Benetin - Placebo
2. Celeste Buckingham - Never Be You
3. Trouble Over Tokyo - Simplify
4. Taylor Swift - I Knew You Were Trouble
5. Celeste Buckingham - Run Run Run
6. Snovonne - The Difference
7. fun. - Some Nights
8. Psy - Gagnam Style
9. Barbora Poláková - Kráva
10. Poets of the Fall - Temple of Thought
11. Emilie Autumn - Fight Like a Girl
12. Revolta - Měl jsi pravdu dědo
Top 5 Michaely Kučovej
(pretože ináč by sa opakovali interpreti z jej albumovej top dvanástky)
Patti Smith – April Fool
S pribúdajúcimi rokmi akoby Patti pribúdala aj energia. Z vydareného albumu vyberám práve túto pieseň, ideálnu k čítaniu jej knižky Jsou to jenom deti.
Bonus - Předměstí
Veľkú časť môjho soundtracku tento rok tvorilo Bonusovo Náměstí míru z roku 2011 a preto tu jeho zmes rapu, aktivizmu, depresie a gitár nesmie chýbať, napríklad v podobe najnovšej skladby zo splitu Léta rozchodu.
Link na skladbu: letarozchodu.bandcamp.com/track/p-edm-st
The Corin Tucker Band – Joey
Hoci táto pieseň ukazuje, že frustrácie a kriku od 90. rokov ubudlo, návrat riot grrrl legendy v tom najlepšom pripomína časy, keď sa dievčatá nebáli gitár.
Link na skladbu: corintuckerband.bandcamp.com/track/joey
Noisecut – Míňajú ma dni
Pieseň, ktorá nevyšla v tomto roku a predsa sem patrí. 2012 pre slovenskú hudbu znamená prázdne miesto po Bety K. Majerníkovej.
Ink Midget – Půlvlk (feat. Sifon)
Výborný sólový debut Ink Midgeta Re-Leave uzatvára spolupráca so Sifonom z WWW. K tejto známke kvality už snáď netreba dodávať žiadne "odporúča 9 z 10 hudobných novinárov", sťahujte a počúvajte budúcnosť slovenskej hudby.
Ktoré skladby si z roka 2012 zapamätáte vy?
Autori: Patrik Marflák, Miroslav Meňhert, Michaela Žureková
Foto: Stanislava Karellová - archív Hudba.sk