Koncoročné bilancovanie je vždy príležitosťou objaviť novú zaujímavú hudbu. V článku vám odporučíme renomované zahraničné rebríčky, ktoré sledujeme, no okrem toho sme sa tentokrát rozhodli zverejniť aj zoznam albumov, ktoré medzi najlepšie tohtoročné počiny patria podľa našich recenzentov.

Nejde o rebríček či zoznam albumov, ktorý by spĺňal nejaké parametre objektivity. Väčšina redakcie, žiaľ, na počúvanie celých albumov tento rok nemala dosť času (a je tu novoročné predsavzatie číslo 1), takže do výberu prispeli len najaktívnejší recenzenti. Nižšie nájdete zoznamy 12 obľúbených albumov Michaely Kučovej a Mareka Majzona (a Barbory Machovičovej, doplnené 29.12. o 8:00). Aspoň zistíte, že majú dosť rozdielny vkus, ale vďaka tomu je článok aspoň trochu reprezentatívny pre hudobný svet v roku 2012. Prinesieme aj zoznam našich obľúbených skladieb roka, ktorý bude o niečo bohatší a pestrejší.

TIP: Ak vám tipy na kvalitné tohtoročné nahrávky nebudú stačiť, prejdite si koncoročné albumové rebríčky rešpektovaných médií a hudobných magazínov ako NME, Rolling Stone, BBCThe Guardian, ClashPitchforkUncut, SPIN, FACT alebo The Quietus.

Poznámka šéfredaktora: V rámci našich týždenníkov už vyšli zoznamy top albumov roka v elektronickej hudbe a v hip-hope, na nedeľu chystáme aj zoznam toho najlepšieho, čo sa tento rok urodilo na scéne hard & heavy.

Top 12 roka 2012 Michaely Kučovej

Fiona Apple – The Idler Wheel...
Na Fionine albumy sa vždy čaká dlho a vždy sa to oplatí. Neurotická poetika speváčky v minimalistických, priam primálnych úpravách opäť tne do živého. 


Emily Wells – Mama
Niekde medzi rapom a freak folkom vytvorila Emily jeden z najsviežejších albumov roka.


Amanda Palmer and The Grand Theft Orchestra – Theatre is Evil (recenzia)
Baví ma ako to robí – ako si vylieva srdce, zháňa peniaze, zapája fanúšikov a tweetuje. Vďaka Amandinej druhej sólovke bol tento rok v hudbe naozaj zábavný.


Soko – I Thought I Was an Alien
Krehká Francúzka priniesla krásnu kolekciu odzbrojujúco nežných pesničiek s punkovou energiou.


Tornádo Lue – Nu Spirit Club
Tornádo Lue po dlhšej pauze ožilo a nahralo živák - radosť počúvať. (viac info)

Jana Tóthová z Tornádo Lue v Nu Spirit Clube Zdroj: Daša ŠimekováFoto: Daša Šimeková

Sharon van Etten – Tramp
Hanblivá Sharon album po albume rozkvitá a Tramp je skvelou ukážkou bohatosti jej introvertného sveta.


Bat for Lashes – The Haunted Man (recenzia)
Natasha Khan sa po kreatívnej kríze opäť našla a album vypovedajúci o tomto zážitku prináša katarziu i počúvajúcim.


Scott Walker – Bish Bosch
Experimentálny hudobník vydal lahôdku pre každé alternatívne ucho, hravú až na hranicu divadelnosti.


Jack White – Blunderbuss (recenzia)
Zdá sa, že Jack sa konečne oklepal z rozpadu The White Stripes a jeho nové piesne majú rovnakú šťavu ako za starých červeno bielych čias.


The xx – Coexist (recenzia)
Mladá kapela ukázala, že nie je jednoalbumovým zázrakom a na aktuálnom počine sa ponorila ešte hlbšie do magicky temnej melanchólie.


Tame Impala – Lonerism
Album plný hrejivo letnej psychedélie si treba rýchlo napočúvať a užiť, kým vám ho znechutia hipsteri, stojí to za to.


Swans – The Seer
Swans nie sú pre každého, ale pre tých ostatných sú už navždy. The Seer predstavuje Michaela Giru a spol. vo vrcholnej forme.


Top 12 roka 2012 Mareka Majzona

1. Lana Del Rey - Born To Die / Born To Die (Paradise Edition) (recenzia)
Začiatkom tohto roka Lana Del Rey svojím debutom uchvátila nielen "alternatívcov" ale aj masy a jej spôsob zoskupenia rozdielnych typov poslucháčov nedokázal po celý rok nikto prekonať. Preto, a aj pre jej umeleckosť, originalitu a kreativitu považujem Born to Die za najlepší album roka.


2. Emeli Sandé - Our Version Of Events (profil speváčky)
Víťazka ceny britských kritikov Brits Critics' Choice za uplynulý rok nastolila nový trend na domácej hudobnej scéne. Okrem neho si môže pripísať kladné body aj za svoje textárske schopnosti. Vplyvom nich si ju pre svoje albumy vyžiadali aj Rihanna, Cheryl Cole, Leona Lewis a iní.


3. Jessie Ware - Devotion
Elektronika s dušou. Aj tak sa dá nazvať žáner, ktorý svojím prvým albumom oprášila Jessie Ware. Soulový prejav ruka v ruke s melodickosťou aj minulých dekád jej priniesla mimoriadnu obľúbenosť na Britských ostrovoch.


4. Loreen - Heal (recenzia)
Hoci sa v posledných rokoch Veľká cena Eurovízie považuje za festival európskych nepodarkov, tento rok nás oboznámil s Loreen. Popová senzácia zo Švédska na svojom debute navyše dokázala, že tanečná hudba na starom kontinente nemusí byť stále o tých istých tónoch a klišé textoch, ktoré si poslucháč predstaví pod pojmom eurodance/europop.


5. Leona Lewis - Glassheart (recenzia)
V roku reparátov nemohla zostať ticho ani Leona Lewis. Tá svojim druhým albumom Echo nesplnila očakávania a takmer upadla do zabudnutia. Teraz si však všetko vynahradila svojim "skleneným srdcom". Na treťom štúdiovom albume robí, čo jej najlepšie ide, ale aj vychádza zo svojej komfortnej zóny.


6. Delilah - From The Roots Up
Svojím debutovým nosičom ovplyvnila britskú hudbu aj Delilah. Zatiaľ čo sa väčšina mainstreamových umelcov snažila zaujať variáciami hlučných dubstepových mid-range zvukov, Paloma Ayana Stoecker si z tohto žánra zobrala rytmiku a hĺbku, pridala estetiku trip-hopu a vyplatilo sa jej to.


7. Gossip - A Joyful Noise
Beth Ditto a jej chalani sa na Joyful Noise vyhrali so žánrami, dekádami a dokonca spolupracovali aj s komerčnejším producentom. Celá táto kombinácia vytvorila stabilnú sústavu skladieb od začiatku albumu až po jeho koniec. Každý si príde na svoje, či už túži po niečom "temnejšom" alebo optimistickom.


8. Melanie Fiona - The MF Life
Cenou Grammy ocenená, ale poslucháčmi nedocenená Kanaďanka priniesla tento rok na pulty predajní nasledovníka albumu The Bridge. Kým predtým bola viac inšpirovaná rockom, na The MF Life sa z väčšej miery upriamila na popovejšiu stránku svojho štýlu. Jej vokálne schopnosti sú však nespochybniteľné.


9. Sam Sparro - Return To Paradise
Austrálčan Sam Sparro sa štyri roky liečil z depresii. Toto obdobie však využil plodne a nazval ho aj príznačne Return To Paradise (z angl. Návrat do raja). Funk, R&B, soul a pop sú štýly, ktoré dominujú druhému albumu tohto umelca.


10. Ellie Goulding - Halcyon
Bývalý partner Ellie Goulding Skrillex mal zjavne veľký vplyv na speváčkinu umeleckú tvorbu. Na svojom druhom albume spojila prvky dubstepu a indie-popu, čím vytvorila kompromis medzi súčasným trendom a svojím vlastným hudobným smerovaním. Šikovné, prefíkané a stráviteľné.


11. No Doubt - Push And Shove
Po jedenástich rokoch prestávky sa na scénu tento rok vrátili No Doubt. Aj keď predajnosť albumu Push And Shove nebola práve podľa očakávaní hudobných fanúšikov, nosič nesklamal a skupina ponúkla svojim poslucháčom starý dobrý No Doubt s novými prvkami.


12. Christina Aguilera - Lotus
Po sklamaní z albumu Bionic, Christina Aguilera sľubovala obrovský comeback v podaní albumu Lotus. Ten mal byť všetkým, čím je samotná speváčka. Ak je Christina sexy, drzá, citlivá, bojovná a tolerantná, tak sme radi, že je späť.


Top 12 roka 2012 Barbory Machovičovej
(doplnené 29.12., 20:00)

Jack White – Blunderbuss 
(recenzia)
Po úspešných kooperáciach prichádza na trh s vlastnou kožou v podobe sólového albumu. Je to starý-dobrý Jack s originálnymi hudobnými nápadmi a neskrotnou energiou.


The Twilight Sad -  No One Can Ever Know
Na treťom štúdiovom albume predstavujú postpunkoví The Twilight Sad elektronickejšiu podobu, ktorá je napriek prvotným pochybnostiam správnou voľbou.


Liars – WIXIW
Dance-punk z albumov minulých je v prípade WIXIW opomenutý. Experimentujúci Liars ponúkajú umiernenejšie melódie v komornejších dimenziách.


The Maccabees – Given to the Wild
Do tretice všetko dobré! The Maccabees dopriali albumu čas a vytvorili vzdušnú gitarovú nahrávku, ktorú si budete chcieť pustiť zas a znova.


Jake Bugg – Jake Bugg
Dylan jamuje s Kooks a znie to takto. Osemnásťročný (!) Angličan mieša folk a country s rockom a masy šalejú.

 
Chromatics – Kill for Love
Raz počuť a zamilovať sa. Tento album ma dostal atmosférou retro synthpopu.


The xx – Coexist (recenzia)
The xx nadväzujú na úspešný debut. Ich hudba je nenútená hra so zmyslami, pri ktorej sa svet nachvíľu spomalí. Vyskúšajte.


Cat Power – Sun
Čerstvá štyridsiatnička sa drží trendov a jej už deviaty štúdiový album sa nesie v znamení zamatovej elektroniky a snových melódii a hrejivého vokálu.


DIIV – Oshin
Dušu brooklynskému počinu vdýchol Zachary Cole Smith. Postpunkový minimalizmus a dreampop v mimoriadne vydarenej harmónii robia z debutovej dosky album, ktorý musíte počuť.

 
Alt-J – An Awesome Wave
Opäť debutanti na scéne. Na albume An Awesome Wave kombinujú indie gitary, elektroniku a hiphopové beaty, chytľavý pop v jeho najmiernejšiej podobe a pod citlivými nápevmi predstavujú zvuk, z ktorého srší aktuálnosť.

 

Grizzly Bear – Shields
Indie rock, ktorý nemôže nikoho uraziť.


Tame Impala – Lonerism
Nie je to retro. Je to aktuálne a živé - psychedélia 21. storočia.


Bat for Lashes - The Haunted Man (recenzia)
Natasha Khan, tvorivé jadro projektu sa na albume odhalila nielen fyzicky. Ponorom do duše sú inštrumentálne vyšperkované, sofistikované balady.


A ktoré sú vaše obľúbené albumy roka 2012?

Súvisiaci interpreti: Fiona Apple, Lana Del Rey