Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Lucie Bílá nepatrí do starého železa. Album Ta o mně dokazuje, že je stále právom na vrchole

Lucie Bílá - Ta o mně

14.11.2019 - 12:10 | Dušan Marko

Napriek tomu, že Lucie Bílá pravidelne vydáva nové nahrávky, medzi fanúšikmi stále najviac rezonujú jej staré hity ako Láska je láska a eSeMeS, muzikálové klasiky či prerábky svetových hitov s českými textami. Novým albumom však mnohonásobná zlatá slávica dokazuje, že stále dokáže nahrať skladby, ktoré majú potenciál stať sa veľkými hitmi a zaujať všetky generácie.


Ak sa rozhodnete siahnuť po novom štúdiovom albume Lucii Bílej, zrejme budete prekvapení. Album Ta o mně je totiž úplne iný ako staršie nahrávky 53-ročnej hudobníčky. Najviac spoločných menovateľov by ste našli s jeho predchodcom, albumom Hana z roku 2016. To je však pochopiteľné, nakoľko česká ikona opäť spolupracovala so slovenským autorským tímom pod vedením Martina "Maxa" Šrámka z bratislavského štúdia LittleBeat.

Obklopuje sa mladými a ide s dobou

Lucie znie na svojom novom CD mimoriadne spokojne a medzi poslucháčmi šíri pozitívnu energiu, ktorá vychádza z aktuálneho, veľmi šťastného, láskou a zamilovanosťou naplneného obdobia jej života. Všetko to však zostáva vo forme, ktorá jej osobnosti a veku pristane. Určite sa nájdu ľudia, ktorí budú tomuto tvrdeniu oponovať a tvrdiť, že "stará" Lucie Bílá bola lepšia. Nikto však nemôže od popovej speváčky očakávať, že zostane hudobne uväznená v rokoch minulých.

Jedna z najúspešnejších českých speváčok histórie by síce mohla pohodlne fungovať len z minulej slávy a hitov, zjavne jej však nechýba chuť napredovať a ísť s dobou. Novinkou potvrdzuje, že sa orientuje v súčasných hudobných trendoch a tak, ako jej v súkromnom živote vlial novú krv do žíl výrazne mladší partner, tak sa aj pri tvorbe rada obklopuje ľuďmi, ktorí nie sú zaťažení minulosťou a s mladíckym zápalom hľadia vpred. Aj vďaka tomu si môže v konkurencii množstva nových a mladších speváčok získavať stále nových fanúšikov.

Napriek prispôsobeniu svojej tvorby súčasnej hudobnej scéne sa jej však darí zachovať si svoju vlastnú tvár. A to je pre oceňovanú interpretku veľmi dôležité, počas takmer 35 rokov na scéne si totiž pod svojím umeleckým menom dokázala vybudovať vlastnú značku, pod ktorou vydáva jeden platinový album za druhým, exceluje v známych muzikáloch a bez problémov už roky vypredáva niekoľkotisícové koncertné haly. Najnovšie dokonca uviedla na trh aj vlastnú značku výberovej kávy, LB Coffee. 


Žiadna biela. Album Ta o mně je plný farieb

Album Ta o mně otvára aktuálny singel Mám ráda život. Text je presne o tom, o čom hovorí aj samotný názov skladby. Lucie Bílá v nej v skratke a s jemným zveličením rekapituluje všetky veci, ktoré jej v živote robia radosť. Zároveň konštatuje, že si nič nevyčíta a má svoj život rada čím ďalej tým viac. Autorom skladby je 34-ročný český spevák a skladateľ Marek Ztracený, ktorý je podpísaný aj pod ďalšími dvoma skladbami albumu.

Jednou z nich je aj skladba O lásce, ktorá po hlasovej stránke dáva Lucii oveľa väčší priestor ukázať jej talent. Ostáva tak dúfať, že túto skladbu zaradí aj do programu svojich koncertov, bola by totiž veľká škoda, ak by zostala nepovšimnutá. Tretiu skladbu z pera Ztraceného ste už zrejme počuli, je ňou totiž pilotný singel Protože, ktorý speváčka zverejnila ešte v júli a do dnešného dňa má na Youtube viac ako jeden a pol milióna prehratí. Skladbu pritom namiesto klasického videoklipu sprevádza "len" lyric video s fotografiami Bílej a jej partnera Radka Filipiho. V každom prípade ide o skvele zvolený singel, pri ktorom sa potvrdil veľký potenciál zaujať mainstreamového poslucháča, a ktorý zároveň avizoval odlišnú náladu nového albumu v porovnaní s jeho predchodcom.

 
Jasným adeptom na ďalší singel je už na prvé počutie výborná balada Mluv se mnou. Oproti zvyšku albumu táto pieseň vyniká svojou jemne pochmúrnou atmosférou. V samotnom texte sa určite nájde nejedna žena či muž, ktorí vo svojom vzťahovom živote práve prežívajú náročnejšie obdobie: "Asi mám číst mezi řádky, i když to zní jako klišé. Asi mám vzít věty zpátky, jenže jsi pořád tak tiše. Asi mám číst mezi řádky, co mi tvůj stín po zdi píše," spieva Lucie o nepríjemnej vzťahovej situácii známej ako tichá domácnosť.

Tak ako táto pieseň, celý album Ta o mně je mimoriadne ženský, nežný a plný lásky. Ak sa aj k nemu v budúcnosti nevrátite, pretože vám hudobne nesadne, čas, ktorý jeho vypočutiu venujete, vďaka uveriteľným a osobným, no zároveň dostatočne univerzálnym textom určite nebudete považovať za stratený.


Občas až prílišná hudobná všehochuť

Mimoriadne pozitívne na mňa nový album Lucii Bílej zapôsobil tým, že sa ho nesnaží cieliť na svojich rovesníkov, no ani vyslovene na mladšie publikum. To by v jej veku samozrejme ani nemohlo fungovať. Hudobne aj textovo ide o kolekciu skladieb, v ktorých sa ľahko nájdu ľudia všetkých vekových kategórií. A to je jedna z vecí, ktoré sa množstvu popových spevákov nedarí.

O Lucii Bílej je tiež známe, že dokáže zaspievať akýkoľvek žáner populárnej hudby. Najviac osobne a autenticky však v jej podaní znejú skladby v pomalom tempe a so skromnejšími aranžmánmi. Príkladom je emóciami nabitá pieseň Hořká jako rtuť, kde interpretka len za doprovodu klavíra a výbornej atmosférickej produkcie dokazuje, že k tomu, aby zaujala, jej postačí aj intímna hudba bez zbytočných "ohňostrojov" a sila vlastného hlasu.


Na albume však sú aj slabšie miesta, ako napríklad skladba 3 dny. Na prvé počutie síce zaujme v českom a slovenskom mainstreame dosť neobvyklým country-popovým štýlom, no v kontexte zvyšku albumu sa mi toto žánrové vybočenie zdá tak trochu zbytočné. Pri finálnom výbere mohla Lucie pieseň bez obáv vyradiť alebo ju nahradiť inou, viac osobnou nahrávkou.

Rozpačito na mňa pôsobí aj záverečná Pojď klidně spát, ktorej autorkou je Jana Kirschner. Možno som mal od spojenia týchto dvoch umelkýň príliš vysoké očakávania, no nemôžem sa zbaviť pocitu akoby Jana túto skladbu písala pre seba, nie pre českú slávicu. A aj na jej vlastnom albume by bola len nenápadným, hoci príjemným bonusom. Ako naznačuje názov skladby, ide o uspávanku, ktorá má síce hravý jemný zvuk a pekný text mladého básnika Petra Soukupa, no hudobne sa v nej veľa zaujímavého nedeje a v porovnaní s ostatnými skladbami sa príliš ľahko opočúva.


Odľahčene aj vážne

Z úplne iného súdka je odľahčená skladba Cirkus z dielne dvojice Jan Vávra a Jana Infeldová zo skupiny Jananas, ktorej mimoriadne chytľavý zvuk dopĺňa svieži text o spontánnosti a žití naplno. "Já se neohlížím, prostě mířím dál. Za každým rohem, nazdar, sbohem dám. Tak si nastup, já už nečekám," spieva Lucie Bílá. Kto ju zažil osobne, vie, že má skutočne energie na rozdávanie.

Najsilnejší moment celého albumu si Lucie nechala takmer na jeho úplný koniec. Reč je o skladbe Nevěřím a dovolím si tvrdiť, že ide o jednu z najsilnejších piesní, aké vo svojej kariére nahrala. Nie je to síce "hit na prvú", no myslím si, že to bude jedna z tých skladieb, ktoré sa hitom stanú až časom a zostanú aj v playlistoch budúcich generácií. Samozrejme, Lucie tomu musí trochu napomôcť, minimálne tým, že ju zaradí ako stabilnú súčasť svojho koncertného repertoáru. Autorkou nádhernej klavírnej balady je iba 28-ročná česká speváčka, textárka a líderka dievčenskej skupiny Vesna Patricie Fuxová, ktorá stojí aj za výbornou piesňou Žár Terezy Maškovej či duetom Na křídlech slavíků, ktorý v minulom roku Bílá naspievala s Karlom Gottom.


Až na pár spomenutých výnimiek trinástka skladieb na albume Ta o mně do seba veľmi pekne zapadá. Výsledkom je moderný popový album, ktorý ponúka ucelený príbeh o živote, v ktorom nás všetkých v zlom aj v dobrom sprevádza láska. Fanúšikov, ktorí sa rozhodnú zakúpiť fyzickú podobu albumu, určite poteší priložený booklet. Kým väčšina hudobníkov v posledných rokoch zostáva len pri veľmi okresanej verzii sprievodného vizuálu, tak Lucia k CDčku pribalila niekoľko strán fotografií Lenky Hatašovej a textov jednotlivých skladieb.

V záverečnej ďakovačke však bola stručná a jednoducho poďakovala láske. Práve tá je totiž - spolu s talentom mladých skladateľov a textárov - tou najväčšou hybnou silou, ktorá z novinky robí jeden z najosobnejších a najlepších albumov Lucie Bílej.

Lucie Bílá - Ta o mně
(2019, Supraphon)
1. Mám ráda život
2. O lásce
3. Tenkou nití
4. Mluv se mnou
5. Hořká jako rtuť
6. Nadechnout
7. Protože
8. 3 dny
9. Léto
10. Cirkus bude
11. Nevěřím
12. Domov
13. Pojď klidně spát

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Dušan Marko
Foto: Lenka Hatašová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti