Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Majú za sebou skvelý rok a neplánujú zvoľniť. Korben Dallas a Fallgrapp

Majú za sebou skvelý rok a neplánujú zvoľniť. Korben Dallas a Fallgrapp

17.12.2014 - 13:30 | Patrik Marflák

December je vďačným mesiacom pre koncerty slovenských kapiel, aj tých, ktoré nestavajú na špeciálnom vianočnom programe. Plný klub mali nedávno aj skupiny, ktorých spojenie mnohých prekvapilo. Dávalo však zmysel, tak Korben Dallas ako aj Fallgrapp totiž tento rok právom patrili medzi favoritov alternatívnejšie zameraného publika.


Súčasná hudba z roku 2014 vs. "naše staré ošúchané pesničky". Takto popísal spojenie s Fallgrapp na začiatku vystúpenia Korbenov ich frontman Juraj Benetin. Na jednom pódiu sa stretli 9. decembra v Ateliéri Babylon (fotoreport) a bol to koncert, ktorý ukázal, že tam, kde je kvalita a originalita, žánrové rozdiely nehrajú rolu. Väčšina prítomných nadšene reagovala na plnokrvný rock'n'roll s prímesami soulu, funku, blues či metalu, aj na hravú elektroniku s husľami a ženským spevom. 

O niečo väčší ohlas mali samozrejme Korben Dallas, ktorí sú predsa len na scéne o pár rokov dlhšie. Fanúšikom ponúkli podobne bohatý (hudobne, energeticky aj emočne) prierez svojou tvorbou ako na októbrovom vypredanom koncerte v MMC (reportáž), no zaznelo menej skladieb z aktuálneho albumu Banská Bystrica. Konkrétne Za sklomPokušeniaRob, čo ti hovorím a Sedí sokol na javori, ktorú si aj tentokrát s Jurajom namiesto svokry zaspieval gitarista Ľubo Petruška. Tí, čo na druhom bratislavskom koncerte od vydania Bystrice čakali viac noviniek, si tak budú musieť počkať na budúcoročné vystúpenia - kapela bola po vydaní štúdiovky v jednom kole a na naskúšanie všetkých skladieb nebol čas. Skupina nám to však tento týždeň vynahradila zverejnením vtipného neoficiálneho videa k piesni Na opačnom boku


Fallgrapp boli viac než predkapelou 

Príjemne prekvapila aj odozva publika na Fallgrapp, dokonca sa zdalo, že nemálo ľudí prišlo práve kvôli nim. Skupina sa v plnej osemčlennej zostave v hlavnom meste predstavila prvýkrát od augustového predskakovania na koncerte Bonobo a v takmer hodinovom vystúpení predstavila svoj úspešný debutový album Rieka. Zaznelo z neho takmer všetko, vrátane piesne Kormorány, ktorú formácia v rámci neplánovaného prídavku hrala naživo vôbec prvýkrát. Predtým najviac zarezonovali single Ľadový útesI.N.A. Vlasy, no silné boli aj pomalšie piesne Rieka a najmä Zrkadlia nás, v ktorej speváčka Nora Ibsenová ukázala, že svojím hlasom dokáže privodiť zimomriavky. Dojem trochu kazila miestami ťažšia zrozumiteľnosť, celkovo však Fallgrapp nesklamali a ak budú vystupovať viac (bol to len siedmy koncert v tejto zostave), mohla by z nich vyrásť skvelá koncertná kapela. Už teraz je to niečo, čo na slovenskej scéne chýbalo. 

Rovnakého názoru sú aj Korben Dallas: "Videl som asi tretinu vystúpenia, zvyšok som počul zo šatne. Je to veľmi šikovná a sympatická skupina, publikum si získali od prvej pesničky. Spojenie zafungovalo na sto percent, snáď si to niekedy zopakujeme," zhodnotil dvojkoncert basgitarista Lukáš Fila. Jureš z Fallgrapp nám zase po koncerte prezradil niečo zo zákulisia, keďže nie všetko išlo hladko. "Pred začiatkom som zažíval neuveriteľný stres, pretože keď sme mali nastúpiť na zvukovú skúšku, zistili sme, že sme zabudli elektronický kopák u mňa v štúdiu. Obvolali sme veľa ľudí, našťastie chalani z kapely Nvmeri nás zachránili, požičali nám kopák a dokonca si kvôli nám aj posunuli skúšku."

"Inak bola skvelá atmosféra, cítil som, že všetci z kapely boli maximálne sústredení, ale zároveň aj uvoľnení. Verím, že sme zaujali aj nejakých Korbenovských fanúšikov, aj keď na druhej strane treba priznať, že nie každému muselo byť po chuti takéto žánrové prepojenie. Z nášho pohľadu však publikum reagovalo naozaj skvele, videl som na ľuďoch, ze si išli aj naše texty. Je pre nás veľkou školou, že môžeme koncertovať s kapelami, ktoré už majú nejaký ten rok odohraný, je to veľmi inšpiratívne. Korbeni mali obrovskú silu a my sme im vďační za tento spoločný koncert," dodal Jureš. 

Nora Ibsenová z FallgrappViac fotiek z vystúpenia Fallgrapp v Ateliéri Babylon

Prelomový rok 

Keďže rok 2014 sa pomaly blíži ku koncu, využil som príležitosť a obe kapely som požiadal, aby ho zhodnotili. O skupine Fallgrapp takto pred rokom tušil len málokto, všetko však zmenil spomínaný album Rieka, jeden z najlepších slovenských debutov za posledné roky. "Bol to skutočne prelomový rok, nielen pre mňa, ale asi pre všetkých z kapely a aj vydavateľstva Gergaz, kde náš album vyšiel. V podstate som stále prekvapený, pozitívne, ako bol náš album prijatý medzi ľudmi. A nielen medzi fanúšikmi, aj medzi muzikantami či už na Slovensku alebo v zahraničí. Album si všimli aj na celosvetovom hudobnom portáli Bandcamp, kde sa stal albumom týždňa," začína so sumarizovaním úspechov Jureš. 

Hudobník a producent, ktorý je hlavnou tvorivou silou projektu Fallgrapp, zaujal v lete aj zverejnením úspešnosti svojich pokusov pri posielaní piesní do slovenských rádií. No hoci najpočúvanejšie rádiá jeho tvorbu odmietli, medzi menšími nájdu sa aj také, ktoré ju podporujú. Pre kapelu je však najdôležitejšie, aby mala možnosť ukázať sa naživo a v tomto smere bol rok 2014 takisto úspešný. "Konečne sme sa vykryštalizovali do finálnej koncertnej podoby, zahrali si na malých aj veľkých festivaloch, napríklad Pohoda, Grape, United Islands. Spoznal som veľa priateľov s podobným hudobným zmýšľaním a pohľadom na tvorbu hudby na Red Bull Music Academy. Dokonca sa mi splnil môj sen, a to zahrať si na jednom pódiu s Bonobom, ktorému sme predskakovali v NTC aréne. Bolo toho tak veľa, že to budem musieť ešte chvíľku vstrebávať," priznal Jureš. 

Je dobré mať plán, ale treba vedieť aj improvizovať

Korben Dallas sa na vlne úspechu nesú už dlhšie, no aj pre nich bol tento rok výnimočný. Vďaka minuloročnej platni Karnevalová vrana ovládli v marci odovzdávanie cien Radio_Head Awards (vďaka hlasovaniu fanúšikov získali ceny v kategóriách Singel roka, Najlepšia koncertná kapela a Album roka) a v rámci jarného aj jesenného turné začali výraznejšie expandovať aj do Českej republiky. "V Česku ešte cítime veľký potenciál. Spojenie so skupinou Zrní fungovalo veľmi dobre tam aj u nás, máme ešte naplánovaný jeden spoločný pražský koncert na január. Na leto už máme dohodnutých niekoľko hraní na českých festivaloch, veríme, že ďalšie pribudnú. V Česku na nás chodí veľa Slovákov, najmä v Prahe a Brne, ale pomer sa začína pomaly vyrovnávať," hovorí Lukáš Fila. 

Na to, že Juraj Benetin, Lukáš Fila a Ozo Guttler robia hudbu popri iných zamestnaniach, toho za posledné mesiace stihli naozaj viac než dosť. Lukáš nám prezradil, ako kapela funguje a že viacero vecí tento rok prekvapilo aj ich samotných prekvapilo: "Snažíme sa vždy mať pripravený rámcový plán na pol roka až rok dopredu, ktorý potom prispôsobujeme aktuálnym možnostiam a ponukám. Niekedy sa stane, že sa ho držíme presne, niekedy sa z neho nesplní takmer nič. Je dobré mať v hlave vlastnú predstavu o tom, čo chce kapela robiť, ale zas niektoré príležitosti sa nemusia opakovať a treba vedieť improvizovať." 

Skupina v lete na Slovensku odohrala svoje najväčšie open-air koncerty. Špeciálnym však bolo najmä vystúpenie s orchestrom na festivale Viva Musica!, ktoré kapela odohrala v júni. "Iniciatíva vzišla od Mateja Drličku (šéf festivalu, pozn. red.), bez nej by sa nič podobné neodohralo. Podobne je to aj s vystúpeniami na iných festivaloch - buď vás organizátor chce alebo nie. Ťažko to presne naplánovať. Na druhej strane, vydanie CD bolo niečo, čo sme chceli spraviť, hoci ani tam si človek nemôže byť istý, či príde múza a či sa bude stíhať. V princípe sme však kapela, ktorá sa snaží mať vo veciach poriadok a hľadať si nové zaujímavé ciele."

Korben Dallas v Ateliéri Babylon, 9.12.2014Ďalšie fotografie z koncertu Korben Dallas

Dá sa to aj popri práci. A je to tak lepšie 

Dokázala by sa jedna z momentálne najžiadanejších alternatívnych kapiel na Slovensku živiť len hudbou? A chcela by? "Áno, v súčasnosti by sme sa vedeli hudbou aj uživiť. S určitou mierou uskromnenia aj na dnešnej úrovni koncertovania. Samozrejme, nie je vôbec jasné, ako dlho vydrží záujem o nás, čiže ľahko sa môže stať, že o pol roka už to nebude platiť. Všetkým nám vyhovuje putovanie medzi rôznymi svetmi - naše civilné životy obohacujú našu tvorbu a zároveň zaručujú, že hudba pre nás ostáva zábavou a relaxom a nie je z nej rutina a povinnosť," odpovedá za Korben Dallas Lukáš Fila.

"Ešte minulý rok sme si hovorili, že popri práci a rodine nedokážeme zvládnuť viac ako 30 vystúpení ročne. Teraz už máme za sebou viac ako 60 a dá sa to. Samozrejme, človek si musí vedieť prispôsobiť pracovný aj osobný život a musí mať vytvorené výborné domáce zázemie, aby to mohlo fungovať. Najväčšia vďaka teda patrí našim manželkám a partnerkám a na druhom mieste chápavým kolegom. Našťastie sme obklopení ľuďmi, ktorí nám prajú a ktorí chápu, že príležitosti, ktorá sa nám naskytla, sa treba chytiť, lebo sa nemusí opakovať. Radi by sme teda pokračovali v podobnom tempe hrania, možno by sme si niekedy v druhej polovici 2015 mohli dať trochu voľnejší režim, aby sme sa skoncentrovali na ďalší album."

Zimný spánok nebude, už teraz majú veľké plány

Obe kapely tiež prezradili viac o svojich plánoch do nového roka. Fanúšikovia Korben Dallas sa okrem iného môžu tešiť aj na album, ktorý ponúkne spomínané spojenie kapely s orchestrom. "Slavo Solovic odviedol kus roboty pri aranžovaní našich pesničiek pre orchester a bola by škoda, keby to nebolo zachytené. Chceli by sme preto vydať CD, možno s tým budú spojené aj ďalšie koncerty. Toto máme ako výzvu na prvý polrok. Pokiaľ sa nič výnimočné nestane, čo sa ľahko môže, na jeseň by sme pomaly mohli začať pracovať na novom riadnom albume," prezradil basgitarista, ktorý s Jurajom Benetinom hrával predtým aj v kapele Appendix.

Na predchádzajúcich dvoch albumoch mali Korbeni aj zaujímavých hostí - Andreja Šebana (Trofeje z Karnevalovej vrany) a Janu Kirschner (Spolu z Banskej Bystrice). Juraj Benetin zase hosťoval v skladbách AMO či Veca. Chystá sa nejaké ďalšie zaujímavé spojenie? "Nad spoluprácami rozmýšľame stále, ale nič nie je ešte dohodnuté. Hlavne by sme radi ďalej veľa koncertovali, snáď sa nám to podarí," dodal Lukáš Fila. 

Ani Fallgrapp neplánuje v roku 2015 zvoľniť tempo. "Ľudia už sa začínajú pýtať na nové pesničky, prípadne album. Chceme, a aj tvrdo pracujeme, nechcem však nič unáhliť. Ak to pôjde, tak možno bude album aj v roku 2015. Ak to nepôjde, tak bude až vtedy, keď budem cítiť, že ho vydávam nie preto, aby bol, ale aby mal zmysel a bol som s ním aspoň na 90 percent spokojný, keďže na 100 percent nebudem spokojný nikdy. Chceme začiatkom roka vypustiť aspoň jeden singel aj s videoklipom, plus máme pripravené koncertovanie po Slovensku a Česku, možno sa nám podarí zahrať aj niekde inde v Európe," uzavrel Jureš. 

Viac sa o Fallgrapp dočítate v stále aktuálnom rozhovore


Autor: Patrik Marflák
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti