Beseda (u Bigbítu) s trefným podtitulom "Kultura z jiného světa" patrí medzi najzaujímavejšie malé festivaly široko-ďaleko a jeho dejisko sa nachádza len pár kilometrov od slovenských hraníc. Tomu zodpovedá aj program, ktorý okrem výbornej selekcie zahraničných a českých umelcov z alternatívnej a nezávislej scény každoročne ponúka aj kvalitné slovenské zastúpenie.

V roku 2023 bude Beseda bude oslavovať okrúhle výročie. Na 30. ročníku, ktorý sa tradične uskutoční v prvý augustový víkend (4. a 5. 8.) v obci Tasov neďaleko Veselí nad Moravou, Skalice či Myjavy, privíta zavedené mená nezávislej hudby i množstvo nových objavov. Tradične najsilnejšie bude obsadená česká a slovenská scéna, ale usporiadatelia opäť chystajú aj niekoľko prekvapení zo zahraničia. Ešte pred Vianocami organizátori zverejnili prvú štvrtinu účinkujúcich. "Vo väčšine prípadov patria medzi naše dramaturgické srdcovky. Bez týchto kapiel sa na jubilejnom tridsiatom ročníku skrátka nezaobídeme," hovorí riaditeľ festivalu Pavel Uretšlégr.

Zatiaľ prvou potvrdenou zahraničnou kapelou pôsobiacou mimo územia bývalej federácie je poľské elektronické duo Coals. Dvojica tvorená producentom Łukaszom Rozmysłowskim a speváčkou Katarzynou Kowalczykovou na medzinárodnej scéne patrí k uznávaným menám a v Česku bodovala okrem iného po boku producenta Ventolina.


V pozícii headlinera na festival prídu aj pražskí Bert & Friends či legenda slovenskej alternatívnej scény Bez ladu a skladu. Denník The New York Times trenčiansku formáciu na čele s Michalom Kaščákom zaradil medzi skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony. V súčasnosti kapela koncertuje len výnimočne - väčšinou na Pohode či rôznych podujatiach, ktoré festival organizuje.


Výrazným mladým talentom na českej popovej scéne je speváčka Aiko, ktorá sa v roku 2021 ako vôbec prvá Češka tešila z propagácie svojej tváre a tvorby v reklame Spotify EQUAL na Times Square. Nemenej ambiciózna je éterická slovenská speváčka a skladateľka Nina Kohout, ktorá rovnako ako Aiko zbiera hudobné a životné skúsenosti vo Veľkej Británii.


Veľkým slovenským objavom je aj dvojica Berlin Manson kombinujúca elektroniku s post-punkom. "Mladí umelci, ktorí prinášajú niečo nové, a tým ovplyvňujú celú hudobnú scénu, nás zaujímajú najviac," dodáva dramaturgička festivalu Kač Fašer.


Česká kapela Orient pred piatimi rokmi uspela v rámci cien Vinyla, na svojom novom albume Redwood však experimentálnu elektroniku úspešne vymenila za prog-rock s celou paletou živých nástrojov. Naopak, fúziou elektroniky s indie-folkom a minimalizmom na svojej novej nahrávke Stručný úvod do filosofie marnosti pracuje hudobník a filozof Ondřej Galuška.

Z českej scény sú medzi prvými zverejnenými menami aj folklové duo Šimanský Niesner, kapela Protijed okolo kľúčovej osobnosti angažovanej hardcorovej scény Banána, pražská gitarovka Dukla či hudobníčka Petra Juráčková vystupujúca pod menom Ima Teva.

Kombináciu moderného metalového zvuku, post-rocku a folklóru privezie slovenská Besna, ktorá predstaví svoj vysoko hodnotený debut Zverstvá, a sonický experiment za hranicou očakávaného s názvom Ancestra Archeologies predvedie v Berlíne usadená slovenská hudobníčka Nina Pixel.


Tridsiaty ročník Besedu (u Bigbítu) predstaví 4. a 5. augusta na štyroch scénach približne 60 kapiel a umelcov. Svojich zástupcov na festival dovezie aj Štartér Rádia Wave, chýbať nebude miestny folklór a ďalší umelci vystúpia v rámci špeciálnych programových blokov - Súťaže pesničkárov a tzv. Apollónovej návštevy.

Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnych stránkach besedaubigbitu.cz, www.facebook.com/besedaubigbitu a na Facebook evente

Pozrite si aftermovie z Besedy 2022:


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu Beseda Zdeněk Neusar. Správu sme upravili a doplnili.