Aj v roku 2022 sadala na ľudstvo temnota. Našťastie nič nezničí sviatky radosti a pokoja, a tak nám na konci tunela svieti svetlo v podobe tvorby Mira Jaroša či Roba Opatovského. Okrem dvoch najvianočnejších spevákov široko-ďaleko sa i v tohtoročnom advente vynorili jednorázoví umelci, ktorí z nepochopiteľných dôvodov túžili preraziť práve sviatočnou pesničkou.

Priatelia, je to tu! Už ôsmykrát prichádza ten čas, čas vianočný, kvôli ktorému sme vydržali jedenásť predošlých mesiacov. Ľudia nachádzajú teplo domova v kruhu najbližších, aby si tam, pod jasnou hviezdou ligotavého stromčeka zaželali najmä zdravie, šťastie, lásku a pokoj ľuďom dobrej vôle... Ak ste sa už teraz prilepili k vaším stoličkám a gaučom, počkajte, čo s vami spraví nadchádzajúcich zopár videoklipov od stálic aj nováčikov. V žiadnom prípade vám nechceme zle, veď utrpenia bolo aj tohto roku požehnane. Dôkazom našej lásky k čitateľom je aj samotný fakt, že sme štyri novinky od Mira Jaroša pre ľahšiu stráviteľnosť rozdelili do celého článku. Nájdete ich všetky? :)

Hudobné ponožky

Začnime teda od začiatku. Po novom už nie je jednotkou Vianoc dvojica ponožiek, ale jeden Miro Jaroš. A keďže čím viac jarošov, tým sviatočnejšia nálada, rozhodol sa nám ponúknuť nie jeden ani dva, ale rovno štyri videoklipy k piesňam z minuloročného albumu List Ježiškovi. Nateraz vyberám titulnú skladbu, a to pre jej prekvapivý leitmotív. Kým väčšina hudobníkov ošúchava všetky klišé ako vianočné žreby, Jaroš sa zamyslel nad rodinami, ktoré hlava rodiny opúšťa práve pred sviatkami. Malý Narayan Petrigáč sa vteľuje do svojho vnútorného Eminema z videoklipu k skladbe Stan a vyjadruje svoje túžby Božiemu synovi perom na papier.

Ukazuje sa, že nemá potrebu materiálnych statkov, len chce aby sa vrátil otec domov. V prestrihových spomienkach netušíme, aké bolo jablko sváru, no konflikt pravdepodobne vyeskaloval v advente. Vidíme tiež, že otca rozchod s mamou dohnal k šialenstvu – rozprávkový príbytok v zasneženom prostredí opúšťa so smútkom zvrašteným obočím, no skvejúcim sa úsmevom od ucha k uchu. Emočnú labilitu hádže za hlavu práve tesne pred Štedrou večerou.



Zdá sa, že po tohtoročnom zrušení markízackého seriálu sa s tematikou oteckov uvoľnila diera na trhu. Zo šťastnejšieho konca to vzali Robo OpatovskýBystrík. Prvý spomínaný považuje vinylovú verziu svojho vlaňajšieho mimoriadne úspešného albumu Šťastné a veselé za osobný umelecký posun. Nemožno nesúhlasiť. Po niekoľkých rokoch magického a lepkavého gýča sa vydal v spoločnosti speváckeho kolegu a gitaristu do oravskej prírody, aby si tam lupli zo sponzorského vína a dokázali tak s deťmi šantiť v snehu. V istom bode dostane Opatovský nápad otužovať v zamrznutom jazere, pričom mu deti aj dospelí bezškrupulózne ukradnú oblečenie. Novinka Na kopce!, inšpirovaná rodinnou komédiou S tebu mně baví svet, nie je v Opatovského repertoári len inovatívnou vecou. Je odľahčená aj textovo stráviteľná.


Peter Bič Project stavili na klasiku. Veď kto už by sa navážal do Tichej noci? Osobitná verzia, kde hrá prím harmónia medzi Petrom Bičom a Viktóriou Vargovou, je poďakovaním fanúšikom, ktorí prišli na koncerty a podporili svoju obľúbenú kapelu. "Posledné roky, asi čím som starší, vnímam Vianoce omnoho intenzívnejšie. Sú krásne a mám ich rád," hovorí Peter Bič. "K pesničke sme pripravili aj vianočný videoklip a už pri jeho natáčaní som sa veľmi tešila na Vianoce. Takže budú vlastne dvakrát," dodáva s úsmevom speváčka Viktória Vargová.


Na tradičné skladby z katalógu ľudovej slovesnosti stavil aj Ondrej Kandráč s rodinou. Vianoce s Kandráčovcami dávajú priestor každému rodinnému príslušníkovi zanôtiť svoju obľúbenú koledu. Začíname mamičkou Kandráčovou, a potom postupne prechádzame cez Ondreja k deťom až k manželke Erike. Aranžmány od Tomáša Labanca ponúkajú vynikajúcu príležitosť na rodinné karaoke. V prípade, že nie ste úplnými fanúšikmi svojich najbližších, môžete sa dohodnúť na jednoduchom pravidle: kto v spievaní zlyhá, vypadáva od štedrovečerného stola.


Návrat Domov (azda nie po nevydarenom speváckom výkone) hlási Lukáš Adamec. V spevákovej tvorbe ide vôbec o prvú vianočnú skladbu. Hudbu zložil klávesák Rasťo Boroš a o text, ktorý nie je v prvej strofe veľmi priateľský k spevu, sa postarala Rasťova polovička Martina Timková, basgitaristka v Adamcovej kapele. Hudobnú zložku dopĺňa koláž vianočných fotografií zo spevákovho archívu na striedačku s jeho ponevieraním sa po starom meste. Takúto vizuálnu prezentáciu pripravil režisér Michal Nemtuda.


Čo svetu v tomto roku rozhodne chýbalo, bola Kristína a najlepšie v česko-slovenskom duete. Práve spolupráca so spevákom od susedov Davidom Deylom vyzdvihla najbolestivejšie miesto vianočného umenia – rýmy. S každou druhou vetou spevákov môžete triafať, aký bude koniec ďalšieho veršu. Verte mi, nemôžete prehrať. Citlivé ušné bubienky prebodne hneď začiatok, kde je "čas zázrakov" a "vianočný čas" v jednej vete. Taký "skvelý" textársky výkon dopĺňa spev detského speváckeho zboru a vyvrcholenie prichádza v podobe disneyovskej scenérie s ohňostrojom nad rozprávkovým kaštieľom. Na druhej strane, melodická linka sa zavŕta do ucha, takže odporúčam nepočúvať viac ako dvakrát.


Prekvapenia, ktoré neurazia

K sviatkom pokoja a bezpodmienečnej lásky rozhodne patrí aj melanchólia a depresia. Na takýchto poslucháčov myslí pesničkár Adrian Bloom. Svoju zhudobnenú výčitku k unáhlenej dobe, ktorá vyprázdnila význam Vianoc, dopĺňa úzkostlivým výhľadom z bratislavského Mostu SNP. Pre istotu v čiernobielom prevedení. Treba však dodať, že nebyť negatívnych konotácií, prejav hudobníka je skutočne počúvateľný a cení sa, že hoci sa snaží vyvolať sebaobviňovanie, nerobí tak na podklade citovo vydierajúcich rolničiek alebo detského speváckeho zboru. Celú skladbu sprevádza gitara, pričom sa po prvom refréne pridáva aj klavír Rolanda Kánika.

 
Svojský, stále však tradičný, pohľad na tri dni obžerstva a darčekov ponúka world music skupina BANDA. K trom štúdiovým albumom tento rok pridala aj jeden vianočný s názvom BANDA si koleduje. Živým folklórnym spôsobom na ňom mapuje známe aj menej známe slovenské koledy z rôznych prostredí a s rozdielnym pozadím. Zo sviatočnej nahrávky už zverejnili skladbu Kolada, v našom zákernom výbere však ponúkame Vstávajte, pastieri. Členovia kapely sa v klipe prevteľujú do anjelov aj pastierov. 


Rovnaký princíp, avšak viac v detskom prevedení, použil aj Miro Jaroš vo videu Anjel vedľa anjelička.

Nie som si úplne istý, ako sa teraz zachovať. Sčista-jasna sťaby atómovka spod hradného kopca mi do pozornosti vpadol inštrumentálny minialbum The Koleds od Petra Zajačka, gitaristu skupiny Medial Banana. Žiadne slová, žiadny gýč, dokonca ani len detský spevácky zbor. Hoci si mnohí myslia, že vymenované ingrediencie sú nevyhnutnosťou pre správnu vianočnú atmosféru, opak je pravdou. Dôkazom je napríklad swingujúca koleda Pokoj svatý.


Na Voising som narazil už pri vlaňajšej salónke. Slovenské a capella zoskupenie tento rok už nevyzerá tak šťastne, až by si človek myslel, že vianočný žúr trval týždeň. Vo všetkej prirodzenosti sa pätica zbieha, aby spoločne navštívila šiestu členku Milušku, ktorú čakajú materské povinnosti. Popritom dávajú názvu skladby Najkrajší dar ďalší význam, keď spievajú o sebaláske. Treba podotknúť, že aj tento druh lásky patrí k Vianociam, takže gratulujem k nájdeniu doteraz nepokrytého aspektu sviatkov.


Prvú vianočnú skladbu predkladá aj Peter Juhás. Z katalógu vianočných tém si vybral pomáhanie, keďže pieseň Dobrý skutok je aj podporou pre charitatívny projekt. "K tejto spolupráci ma oslovil Matúš Pojezdala z projektu Pomoc cez okno. Spýtal sa, či by som nemal chuť zhudobniť myšlienku pomáhania druhým. Vo vianočnom duchu a že by bola skladba použitá ako nosná v tejto skvelej charitatívnej akcii," spomína Peter Juhás na zrod novinky. V duete mu v rámci utužovania česko-slovenských vzťahov sekunduje Lucia Večeřová.


"Perníková chalúpka" kdesi za božím chrbtom, rolničky a chýbajúci člen domácnosti – spevácke duo Ukitas si dalo záležať, aby obsiahlo aspoň základné charakteristiky neoriginálneho vianočného videoklipu s ešte neoriginálnejším názvom Sú Vianoce. Okorenenie príde v momente, keď človek zistí, že text začínajúci "Znova bielo je, žiadne záveje" prišiel z pera Mira Jaroša. Ďalšie hviezdne cameo nastáva, keď k štedrovečernému stolu sadá... veď si to pozrite sami.



Mimochodom, Miro Jaroš napísal skladbu Vianoce aj pre seba.

(Doplň) čas

Iste sa s tým stretol každý. V túžobnom očakávaní trháte baliaci papier, aby ste nakoniec zistili, že človek, ktorý vás obdaroval, vás absolútne nepozná a je mu to vlastne jedno. Nech sa páči, hudobná verzia tohto pocitu od Stevena Vagovicsa. Pri akomkoľvek nazeraní na It’s My First Christmas (With You) sa nemožno zbaviť pocitu, že spevák tohto počinu síce konečne spravil vlastnú vianočnú skladbu, ale v skutočnosti sa mu ani nechcelo a celé mu je to akosi trápne.


"Odjakživa som túžila napísať vianočnú pieseň, v ktorej by som sa vyhla slovám ako stromček, kapor vo vani, visiace gule alebo fujavica," prezrádza speváčka Dominika Titková. A tak vytvorila počin Zimný čas, kde skloňuje zvyšné klišé, ako "my máme tú moc", "sladká vôňa", "zázraky dejú sa" či "vianočný čas". Ťažkopádnemu prejavu nepomohla ani produkcia od hudobníka a multiinštrumentalistu Eugena Botoša, ktorá pripomína Céline Dion v strede 90. rokov. Škoda, začiatok znel tak sľubne.


Keď sa bude Miro Jaroš pýtať, kto ukradol sneh, treba ukázať prstom na Miša Kamenského. Vo videoslučke k svojej Vianočnej láske ho všetok vychodí. Vo svojej podstate ide o gitarovú spoluprácu so speváčkou Andreou Bošeľa, ktorá končí dramatickým recitálom. Aranžmány piesne vôbec nie sú také zlé ako gýčový a ťažkopádny text. Možno nabudúce.


Kapela Good Road by sa mohla živiť ako Barbara Haščáková revival band. Speváčka Bea má farbu hlasu, ktorú jej aj súčasná Haščáková už môže len závidieť. So syntetizátormi s ľahkým hudobným duchom metalovo-rockových opier z konca 80. rokov sa skupine podarilo namiešať fascinujúci vianočný punč. Pieseň sa volá V závejoch.


Kiežby sa tak za každý "vianočný čas" a "zvláštnu moc" priblížila planéta naspäť k svojej optimálnej teplote. Po tejto slovnej zásobe siahla aj Radka Križanová. K Vianočnej rozprávke však okrem ošúchaných floskúl neponúka nič navyše. S vypnutým zvukom je to hneď úplne iné. Adam Janečko nakreslil niečo, čo s prižmúrením oka a dostatkom kreativity možno nazvať aj vianočným South Parkom.


Keď Monika Ližbetin spieva Zanesiem, nevyhráža sa zašpinením čohokoľvek, čo vám je blízke. V skutočnosti z prostredia pezinského kostola zvoláva, že chce nepoškvrnenému počatiu odniesť k nohám všetky svoje radosti aj starosti. Dôraz je však väčšinou na trápení. O text sa postarala speváčka, zatiaľ čo noty pre sláčikové kvarteto napísal Tomáš Koppl.


Katy Talan má hudobný potenciál, ktorým úspešne mrhá práve pri piesni Čas vianočný. Vo viacerých častiach tejto "revolučnej" novinky prekvapí veľmi príjemne znejúcimi speváckymi tónmi, až by človek najradšej ignoroval textovú stránku, teda "čas vianočný" a horiace srdcia. Zaujímavosťou tohto nešťastného prešľapu je, že ho nahrával Andrej Mutňanský známy ako Andrew May. 



Vzácny čas hudobnej skupiny Soul si dáva za cieľ ukázať, ako trávia vianočnú chatovačku hneď tri generácie "soulovcov". A Zuzana. Speváčka, ktorá pridala svoje hlasivky k pop-rockovému dielu, pečie medovníky s priateľom, keď sa rozhodnú, že sa v čase všemožných kríz začnú obsypávať múkou. Veď predsa nič nekričí Vianoce viac ako plytvanie. V pokračovaní sa konzumuje kapustnica, a tiež sa šantí na sánkach. Keď sa najmladší člen osadenstva rozhodne prijímať okolité snežné podnety pasívne, aspoň mu chrstnú do tváre sneh veľkosti menšej detskej päste.


Bizar môj obľúbený

Taký dietnejší bizar tento rok zosobňuje Bašavel Band. Pätica mužov rôzne dozdobených červenou farbou, mikulášskymi čapicami, "škaredými" vianočnými svetrami a inými doplnkami ospevuje "čas vianočný". Samozrejme, divák nespadne z tohto klipu do kolien, no nájdu sa úsmevné momenty. Už len fakt, že v začiatku vyberá frontman Matej Sadloň miikrofón z vianočnej papuče. Navyše, keď zaspieva, namiesto basbarytónu, ku ktorému ho stereotypne predurčuje hustá brada, sa ozve mladícky hlások. Hoci pieseň nahrali ešte v lete, Bašavel Band sa neberie vážne ani počas Vianoc, o čom svedčí aj úryvok z tlačovej správy, ktorú sme dostali. "Keď počujem hrať našeho skvelého akordeonistu, vždy mám chuť na tvrdý alkohol aj keď už nejaký čas úspešne dobrovoľne abstinujem," dodáva s úsmevom gitarista.



Za mňa to tieto Vianoce vyhral Dr. Zetor. Nitrianska formácia poňala svoju punkovú vegánsku hymnu ako sondu do duše malého kapra, ktorý sa stal obeťou sviatočného besnenia. Zabudnite na anjeličkov, plyšoviny či nádej, tu potečie krv! Videoklip dáva do kontrastu počiatočné pokojné ukladanie dieťaťa na spánok s krvilačným lovom vodného zvieraťa. Nechýbajú ani metalové príšerky v úlohe vokalistov a morbídny, no vtipný recitál na záver.




BONUS: čo s deťmi zo speváckych súborov?

Čaro Vianoc spočíva aj v tom, že na vás vyskočí pozlátko aj z kútov, ktoré nepoznáte, či odkiaľ by ste to nečakali. Na hudobnú vianočnú pohľadnicu z Lipian nás upozornil Ozo Guttler z Korben Dallas. Hudby, ktorú zložil Masafumi "Masa" Fukuda, japonsko-americký skladateľ a zakladateľ detského speváckeho súboru One Voice Children's Choir, sa chopila Lenka Murínová aj so Samom Pospíšilom. Murínová vytvorila aj text v spolupráci so Zuzanou Heredošovou. Výsledkom je nielen vysoko kvalitná hudobná produkcia, ale aj spevácke výkony vybraných malých sólistov a sprievodný videoklip. Tak trochu pripomína We Are the World


Keď deti z Lipian vyrastú, môžu prísť študovať na Slovenskú technickú univerzitu do Bratislavy a stať sa súčasťou speváckeho zboru Technik STU. Ste prekvapení? My tiež. Vianočnú koledu Sem, pastieri, pospiechajte odspievali z Kostola Panny Márie Snežnej na bratislavskej Kalvárii pod vedením Petry Torkošovej. Magicko-sakrálne obrazy striedajú nádherné zábery Bratislavy nakrúcané dronom.


Milí čitatelia, Hudba.sk, hoci bol aj tento rok nesmierne náročný nielen pre nás, ale aj pre susedov, želám vám, aby ste si aspoň cez, ehm, čas vianočný vedeli oddýchnuť. Načerpajte nové sily, schuti sa zasmejte, dosýta sa najedzte a neotvárajte si len srdce, ale aj myseľ. Snažme sa jeden druhého pochopiť a ak nedôjde k spoločnému konsenzu, aspoň si neubližujme. Ja si idem teraz vymyť uši savom. :)

V prípade, že potrebujete s tým smiechom pomôcť, pozrite si staršie diely našej rubriky Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Toto sú tie články, ktoré neovládol Miro Jaroš. Sľubujeme, že nájdete Martina Jakubca spievať a Andreu Verešovú piecť:

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2021

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2020

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2019

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2018

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2017

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2016

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2015

Autor: Marek Majzon