Človek by čakal, že v tak čudnom a po všetkých stránkach nenormálnom a náročnom roku sa nikomu nechcelo čo i len pomyslieť na nahrávanie vianočných skladieb so všetkým tradičným klišé, ktoré k blížiacim sa sviatkom patrí. Skutočnosť je však úplne iná - tento rok ich na Slovensku dokonca vyšlo viac než kedykoľvek predtým. Tu je náš tradičný sumár.

Rubrika Kto nemá vianočný song…, ktorej tvorba je každý rok tak trochu utrpením ale zároveň i zábavou a naozaj definitívnym naladením sa na zimné sviatky, v pohnutom roku 2020 štartuje už svoju druhú päťročnicu. A aj keď som si ešte koncom novembra myslel, že vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu sa hudobníci tentokrát do vianočnej náladičky nemohli dostať a do výberu teda nebude čo dať, s príchodom adventu som kruto precitol. Každý decembrový týždeň nám totiž v redakčných mailových schránkach pristálo aspoň desať správ s vianočnými novinkami od známych aj úplne neznámych ľudí.

Samotné tlačové správy, z ktorých niektoré sme v ostatných týždňoch aj zverejnili, by vydali na celú poviedkovú knihu. Pri niektorých aj spätne ľutujem, že sme im nedali priestor v samostatných článkoch, pretože ide o celkom fajn skladby. Na niektoré z nich však asi zabudnete skôr než ich dopočúvate - pretože ich ani nedopočúvate, inak by ste tu museli stráviť pekných pár hodín. Taký je však údel väčšiny vianočných skladieb. Každý sa chce zviditeľniť a pretlak otrepaných fráz typu "vianočný duch", "kúzlo", "zázrak", ako aj všetkých tých pekných a príjemných vecí, ktoré by v normálnej domácnosti mali byť prítomné po celý rok, sa stáva neznesiteľným. No snáď si tu aj vy nájdete niečo, čo vás milo prekvapí. Poďme na to!

Playlist so všetkými piesňami v článku

Prvá skladba s vianočnou tematikou sa tento rok ku mne dostala paradoxne už na jar. A v tomto prípade o bežnom vianočnom klišé nemôže byť reč. Dano Heriban totiž v pesničke Pyžamový deň veľmi civilným jazykom spieva o tom, čo pozná snáď každý. Vianoce v piesni nemusel spomenúť ani raz a aj tak je jasné, že všetko, čo v nej opisuje, k nim patrí. Prečo však videoklip zverejnil už v máji? Dôvodom bol jarný lockdown, ktorý mu pripomínal práve obdobie domáceho leňošenia na konci roka. Pesnička sa neskôr stala súčasťou jeho nového detského / rodinného albumu Chipsy King, ktorý vyšiel v novembri.


Sympatickou tradíciou sa v posledných rokoch stalo nahrávanie vianočných noviniek z produkcie RTVS, v ktorých sa vždy spojí populárny spevák/speváčka so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Dievčenským speváckym zborom SRo. Tento rok na skladbe s názvom Dieťa v nás spolupracovali spevák Peter Cmorik, gitarista František Griglák a multiinštrumentalista Peter "Peci" Uherčík (obaja sú pod ňou podpísaní ako autori hudby) a textár Daniel Hevier. Orchestráciu mal na starosti gitarista a skladateľ Tomáš Rédey a celá nahrávka vznikla pod dirigentskou taktovkou Adriana Kokoša vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vkusná a príjemná pieseň, ktorá má potenciál neupadnúť do zabudnutia. Viac o pesničke


Náš vianočný megačlánok sa síce sústreďuje primárne na slovenské novinky, no tentokrát nemožno nespomenúť aj najvýraznejší vianočný singel roka 2020 od našich západných susedov. Pieseň Vánoční, ktorú nahrala skupina Kryštof s legendárnym Karlom Gottom ešte predtým ako vznikla jeho posledná skladba Srdce nehasnou, na svoje vydanie čakala takmer dva roky. Po zverejnení 5. novembra sa však okamžite stala hitom a dnes má videoklip už viac ako päť miliónov prehratí.

Niet divu, okrem toho, že sa v nej stretli dve silné mená, je aj veľmi vkusná a - napriek tomu, že sa typickým symbolom Vianoc nijak nevyhýba - dokáže chytiť za srdce. Autor hudby a spoluautor textu (spolu s Petrom Harazinom) Richard Krajčo o nej povedal: "Keď som Vánoční písal, myslel som na tých, ktorých milujem, aj keď s nami už možno nemôžu byť. O tom je čas vianočný. Viem, že so mnou stále sú. Ako anjeli." Pekný odkaz, najmä v časoch, kedy vo svete zúri pandémia a mnohí o svojich blízkych v týchto dňoch prišli.


Apropos, Vianoce a pandémia… Prekvapilo ma, že väčšina autorov tohtoročných vianočných skladieb na súčasnú situáciu nijak nereflektuje, akoby tu žiadna pandémia nebola a čakali nás úplne bežné Vianoce. Jednou z mála výnimiek je Katarína Knechtová, ktorá v polovici decembra zverejnila trochu kontroverznú skladbu Nákazlivé Vianoce. Autor textu Vlado Krausz v ňom nákazu využíva ako metaforu (v skratke: nakazme sa hodnotami Vianoc namiesto koronavírusu), no v klipe zašla Knechtová viac na hranu, keď v ňom spolu s členmi folklórneho tria Labirsky Beťare sedia pri štedrovečernom stole v bielych ochranných oblekoch.

Niektorí to označujú za cynizmus, ľudia zomierajú, zamestnanci v zdravotníctve makajú do zodratia a speváčka to vraj zľahčuje. Morbídne pôsobiaci klip sa však dá vnímať aj ako trefná hyperbola, ktorá poukazuje na to, že tieto Vianoce budú skutočne iné a tváriť sa, že je všetko v poriadku, trblietko sa ligoce, hviezda padá a všetci sú šťastní, je popieraním reality. S názormi o necitlivosti videoklipu sa ale stotožniť dá, určite by mu prospelo aspoň menej creepy úsmevov. No z cynizmu by som speváčku neobviňoval už len preto, že ona sama (ako aj jeden z "Beťarov") ochorenie COVID-19 nedávno prekonala a nemala úplne najľahší priebeh. Skladba je netradičnou reflexiou tohtoročnej predvianočnej nálady aj hudobne, keďže vo svojom minimalistickom a cappella formáte pôsobí skôr ako smútočný žalm než ako bezstarostná oslava Vianoc. Nikto si ju síce pri štedrovečernom stole nepustí, no myslím si, že atmosféru vystihla dobre. Pre mnohých totiž tieto Vianoce naozaj smutné budú.


Na druhej strane, hudba má byť aj únikom z reality či návratom do šťastnejších čias, najmä ak je prítomnosť taká neblahá ako v roku 2020. Speváčka Kristína patrí medzi tých, ktorí si s pandémiou hlavu nelámali, a nahrala typickú odľahčenú vianočnú popovú pieseň Čas zimných zázrakov. "V týchto nepokojných dobách sme urobili pesničku, ktorá by mala byť takým symbolom krásnych Vianoc a k tejto atmosfére neodmysliteľne patrí sneh, zasnežená krajina, snehuliak, sánkovačky a rodinné teplo, tak ako si ho pamätáme z detstva," uviedol pre médiá autor textu Kamil Peteraj. Hudbu si Kristína zložila sama počas práce na novom albume, ktorý plánuje vydať budúci rok. "Milujem Vianoce, vianočné pesničky a tento rok som si túto čarovnú atmosféru vychutnávala už od októbra, počas ktorého pieseň vznikala," dodala speváčka a skladateľka, ktorej s hudobným aranžmánom piesne pomohol hudobník a producent Adam Kuruc.      


Po roku absencie nechýba ani novinka najvianočnejšieho slovenského speváka. Robo Opatovský však tentokrát namiesto sviatkov samotných ospevuje svoju lásku k zimnému obdobiu. V pesničke Snehuliak si strihol duet so svojou dcérou Hankou, s ktorou sa predstavil aj v sympatickom videoklipe. Skladba je prvou lastovičkou jeho pripravovaného (už štvrtého) vianočného albumu s názvom Rodinné Vianoce, ktorý plánuje vydať na budúci rok.


K bohatej vianočnej nádielke prispela aj obľúbená pesničkárka Sima Martausová so skladbou Tancujú zvony, ktorá má podmanivý refrén a hrejivý zvuk v spojení akustickej kapely, orchestra a zboru. Pieseň síce vznikla ešte v roku 2017 počas turné s Dievčenským speváckym zborom Slovenského rozhlasu, no finálnu podobu dostala až tento rok. Aranžmány pre orchester napísal Adrián Harvan a dirigentskej paličky sa zhostil Adrián Kokoš. Skladbu sprevádza videoklip, do ktorého sa svojimi vianočnými videami zapojili aj fanúšikovia.


Zborový spev znie aj v pesničke Vianočný vinš, ktorú po deviatich rokoch s novým mixom a masteringom oprášil gitarista, spevák, skladateľ a producent Jerguš Oravec. Od hudobníka, ktorý je jednou z hlavných postáv progresívnej blues/rock/popovej kapely The Youniverse, ide o prekvapivo tradičný a konzervatívny, no o to príjemnejší počin. Veľmi vkusná skladba a bola by naozaj škoda, že keby zostala zapadnutá prachom.


Vydareným kúskom je aj duet Pokoj od Lenky a Barbory Piešovej. Jednoduchá, no veľmi pekne skomponovaná a zaranžovaná balada, ktorej spoluautormi sú klavirista Tony Marko (v článku sa ešte párkrát objaví) a perkusionista Roman Vážan, nie je explicitne o Vianociach. Sestry, ktoré dopĺňa zbor zložený z ich kamarátov a blízkych, spievajú v emotívnej a autentickej novinke o tom, že v zimnom období všetko stíchne a ľudia by toto náročné ale i krásne obdobie nemali prežívať sami.


Obľúbenou kategóriou vianočných a zimných skladieb sú prerábky tradičných ľudových alebo zľudovelých piesní. Potešiteľné je, že umelci siahajú aj po úplne neznámych "skrytých klenotoch", ktoré tak predstavujú verejnosti. Ako prvá zverejnila takúto pieseň ešte na začiatku decembra speváčka Janais, ktorá je známa svojím bohatým vianočným koncertným repertoárom a ešte v roku 2015 vydala aj album Vianočná Janais. Novinka Spi Isuse, spi (Spi Ježiško, spi), ktorá je tradičnou rusínskou vianočnou uspávankou, sa zaradila medzi jej najsilnejšie piesne. Celkovo ju v štúdiu nahrávalo ešte v lete 20 ľudí, z toho 16 žien za mikrofónom, plus členovia speváčkinej kapely. Emotívnu atmosféru skladby umocňuje vydarený vizuál, pod ktorým je podpísaný Jakub Šteinecker.


Spevák Štefan Štec s kapelou Fajta sa v predvianočnom období rozhodli zverejniť novú verziu starej rusínskej piesne A na našim dvori. Tá síce nie je vyslovene spojená so zimným obdobím, hovorí však o láske a stretnutiach s blízkymi, ktoré k nim neodmysliteľne patria - aj keď tento rok to tak v mnohých prípadoch kvôli pandemickej situácii nebude. V krásnom novom aranžmáne Ľubice Čekovskej má pieseň z pera rusínskej speváčky Anny Servickej ľahkú a čarovnú, až rozprávkovú atmosféru. Symboly Vianoc sú decentne prítomné len vo videoklipe, v ktorom si zahrali spevákovi blízki priatelia, spoluhráči z kapely a členovia rodiny. V každom prípade ide o skladbu, ktorá je aktuálna kedykoľvek, nielen na Vianoce.


Spracovaním ľudových piesní v originálnom vlastnom šate je známa kapela Banda, po novom Banda Slovakia. Presne týždeň pred Vianocami skupina na čele s huslistom, skladateľom, aranžérom a producentom Samom Smetanom zverejnila pesničku Kolada, inšpirovanú tradičnými obchôdzkovými piesňami koledníčok z Dolnej Poruby pri Trenčíne. Spolu s veselou a hravou koledou vydala v rámci dvojsingla aj novoročnú vinšovačku Božedaj. Viac v samostatnom článku


Pekne hlboko do minulosti načrela Lucia Gibarti, známa najmä ako speváčka skupiny Hrdza. V rámci svojej rozbiehajúcej sa sólovej kariéry sa rozhodla prespievať s novým slovenským textom pod názvom Noc Vianoc známu koledu z 19. storočia O Holy Night (pôvodne Cantique de Noël). S nahrávaním jej pomohli producent a gitarista Andrej Karlik, klavirista Tomáš Cvengroš a bubeník a perkusionista Michal Fedor. Pesničku sprevádza jednoduché video s textom, ktorý si speváčka napísala sama.


Obľúbené sú aj coververzie populárnych piesní, ktoré rokmi zľudoveli. Vokálna skupina For You v novembri vydala svoj prvý vianočný album Acapella Christmas, z ktorého ako prvú ochutnávku zverejnila prerábku hitu Zima na saniach. Pre mnohých je originál v podaní Michala Dočolomanského nedotknuteľný, takže reakcie na tento jemne infantilný cover sa rôznia. Za to, že kapela sa nebála od pôvodnej verzia vzdialiť a pieseň poňala po svojom, si však určite zaslúži pochvalu, rovnako aj za remeselne kvalitné prevedenie. Komu viac chutí originál, môže si ho predsa kedykoľvek pustiť a na novú verziu zabudnúť.


Pri a cappella žánri ešte chvíľku zostaneme. Víťaz prvého česko-slovenského X Factoru, Peter Bažík spojil sily so skupinou Voising a výsledkom je nová vianočná pesnička s originálnym názvom... Vianočná pesnička! Spevák a multiinštrumentalista, ktorý si v piesni zahral aj na husliach, je zároveň spoluautorom hudby. Tým druhým je Stano Guláš a text o skutočnom zmysle Vianoc napísal Rudo Rusiňák. Lepšie však urobíte, ak budete počúvať pieseň bez sledovania videoklipu, ktorý je dokonalým stelesnením lowcostovej produkcie na slovenský štýl. Samozrejme, dá sa pochopiť, že väčšina hudobných projektov si v týchto náročných časoch môže z hľadiska videoprodukcie dovoliť ešte menej ako predtým, no určitá latka kvality by sa nemala podliezť ani pri lacnom klipe. Inak povedané, je x mladých umelcov, ktorí sa pohybujú v kategórii "no-budget" a ich videá sú kvalitnejšie.


Spevák a hudobník Juraj Zaujec do tvorby a realizácie piesne Naše Vianoce zapojil celú rodinu. Je to aj výsledkom toho, že tento rok spoločne strávili oveľa viac času ako počas bežných čias plných cestovania a koncertovania. Hlavnou autorkou skladby je spevákova najmladšia, iba 10-ročná dcéra Ester. "Esterka má rada hudbu, či už skladanie textov alebo tvorbu samotnej muziky. Bola to už len otázka času, kedy nás donúti pomôcť jej s produkciou," smeje sa Juraj Zaujec. Text vytvorili spoločne s manželkou Evou a staršou dcérou Sárou, a všetci si napokon v pesničke aj zaspievali. Rodinnú pohodu dokumentuje síce tiež nenáročný, ale sympatický videoklip, ktorý priamo doma u Zaujecovcov nakrútil spevákov kamarát, režisér Daniel Svoreň.


A teraz niečo úplné iné, priam päsť na oko! Andrej Šeban zjavne k fanúšikom vianočných skladieb nepatrí, preto sa rozhodol nahrať ironický antihit s názvom Slávna vianočná pieseň vhodná ako výplň medzi dva reklamné bloky kamkoľvek. Dávka nadhľadu, krkolomnosti a nekonvenčnosti nie je len v názve - aj samotná pieseň je čokoľvek len nie to, čo si človek predstaví pod pojmom vianočný song. Ak vás tento úlet pobavil, dajte celý album Rock and Roll z Rači, na ktorom hudobník podobnými hudobnými a textovými vtípkami a názormi bez servítky rozhodne nešetrí.


Kým Šebanova skladba reprezentuje všeobecnú nechuť k vianočnému gýču, kabaretno-hudobné trio Traja z Raja v pesničke Kloktadlo s humorom reflektuje nemilé okolnosti tohtoročných Vianoc v spojení s pandémiou. Nechýbajú vtipné narážky na plošné testovanie, rôzne politické prešľapy aj naivitu protestujúcich voličov. "Síce chápeme vážnosť situácie, ale práve vážne situácie si pýtajú, možno ešte viac ako inokedy, nadhľad," hovoria členovia zoskupenia. Je to viac o zábave a trefnom texte ako o speve a hudbe, ale za mňa palec hore.


Úplne vážne to zjavne neberú ani chalani z košickej kapely Universum Project, aj keď si zvolili oveľa tradičnejšiu formu. V úsmevnom texte tiež spomínajú reálie roka 2020, ako sú "výtery z dutín" či stretnutie "šiestich pri sude", hlavne však poukazujú na skutočné hodnoty Vianoc, na ktoré sa pri ich agresívnom marketingu často zabúda.


K prežitiu Vianoc bez zbytočných trblietok a stresu vyzýva Ado Juráček, pre ktorého sú typické skôr "plážové" pesničky s jeho obľúbeným ukulele. V novinke Paper Chain, inšpirovanej tradičnými americkými vianočnými skladbami v jazzovom šate, spieva o staromódnych Vianociach a o tom, že na kvalitne strávený čas s rodinou stačí málo.


Podobné posolstvo o "nemateriálnych" Vianociach, aj keď v podstatne gýčovejšom hudobnom i vizuálnom prevedení, nesie aj skladba Ty a ja, ktorú naspievali slovenský spevák Martin Císar s českou speváčkou Elis Mraz. Dvojica sa spoznala v roku 2014 v speváckej súťaži Hlas Česko Slovenska a stali sa z nich najlepší priatelia, ktorí sú, hoci väčšinou na diaľku, v pravidelnom kontakte. Práve to ich inšpirovalo k napísaniu piesne venovanej všetkým ľuďom, ktorí nemôžu tráviť vianočný čas so svojimi rodinami, partnermi či priateľmi.


Pomaly ale isto sa presúvame do teritória spevákov a kapiel, ktorých mená vám pravdepodobne nič nehovoria. Bez mučenia priznávam, že vo viacerých prípadoch ani mne a vždy ma prekvapí, kto všetko si v predvianočnom čase nájde cestu ku kontaktu na Hudba.sk. Niekedy neznámi hudobní nadšenci milo prekvapia, no väčšina spadá do neškodného šedého priemeru vianočných songov, na ktoré sa o pár dní zabudne. Počas písania článku som sa však už dostal do prívetivého módu, kedy asi nikomu Vianoce kaziť nebudem, takže komentáre zostanú skôr v neutrálnom duchu. Názor na to, čo je hodnotná skladba a čo zbytočnosť plná klišé si predsa viete spraviť aj sami.

Z rockovejšieho súdka je pieseň Vlci v Betléme, ktorú nahral Martin Maňák. Vydal ju síce ešte vlani, no až tento rok sa dočkala videoklipu plného priateľov a detí a.k.a. miešanie bublín v plnom prúde. Ale refrén sa mi naozaj páči.


Ako stráviť Vianoce bezpečne a neohroziť rodičov, ukazuje vo videoklipe k skladbe The Reason I Love Christmas Time duo Ukitas. Pre hudobníčky a speváčky Nikolu BenedikovičovúTeréziu Gregušovú, ktoré si na Youtube spravili meno sympatickými coververziami svetových hitov postavenými na zvuku obľúbeného nástroja ukulele, je to po troch rokoch spoločného hrania vôbec prvá autorská skladba. Spolupracovali na nej s členmi skupiny King Shaolin - Dominik Štofko sa na nej podieľal ako producent a spoluautor hudby (spolu s Nikolou) a Michal Neffe ako autor textu. Chytľavá pesnička už zaznela v rádiách na Slovensku a v Česku ale i v Rakúsku a Chorvátsku.

V tlačovej správe k novinke hudobníčky spomínajú na to, ako minulý rok v decembri na rôznych akciách, trhoch či večierkoch odohrali až 23 koncertov, kým tento rok mali iba jeden jediný. O to bol však silnejší, keďže ho odohrali na dvore nemocnice v Žiari nad Hronom. Koncert bol organizovaný s podporou primátora ako poďakovanie všetkým lekárom, sestričkám, zdravotníckemu personálu a zamestnancom nemocnice, ale aj ako darček pacientom, ktorí tieto dni trávia na nemocničných lôžkach. "Boli to neskutočné pocity, keď pred našimi očami prinášali do nemocnice rodiacu mamičku, či pacienta v ťažkostiach. Z okien budovy na nás pozerali rôzne siluety a my netušíme, aké príbehy majú za sebou. Veríme, že sme im spríjemnili deň a aspoň na chvíľu zabudli na svoje bolesti a trápenia… Bolo zvláštne spievať si veselé vianočné skladby na takomto mieste, no nestrácame úsmev pod rúškom," hovoria Ukitas.


Pohľad do svojho súkromia s dávkou humoru ponúkol v klipe k piesni That Is Christmas to Me huslista Marco Rajt, známy na Slovensku i v zahraničí hraním rockových a popových hitov v sláčikových inštrumentálnych verziách. "Podľa mňa majú byť Vianoce o rodine, láske, radosti a hlavne deťoch. Preto sme sa rozhodli ísť do veselšieho štýlu. V klipe účinkuje môj syn Marco a jeho bratranec Matúško. Sú to dvaja malí výmyselníci, ktorým sa podarilo vymyslieť šikovný plán, ako urýchliť príchod Vianoc. Dohodli sa totiž, že 21.12. v kalendári  vyškrtajú 3 dni naraz a presvedčia nás - dospelákov, že už je Štedrý deň. Počas domáceho chaosu, ktorý tým spôsobili, sa im podarí nedočkavosťou a detskou nevinnosťou vyparatiť pár tlak dvíhajúcich kúskov," vysvetľuje Marco Rajt. Presvedčte sa sami.


Alex Haňdiaková alias AlexiaH a Martin Klinčúch prispeli k pretlaku vianočných noviniek duetom Kúzlo Vianoc, ktorého melódiu vraj speváčka nosila v hlave už od detstva. Typický zvuk vianočného popu dopĺňa hrou na bicích víťazka televíznej šou Česko Slovensko má talent 2018 Nikoleta Šurinová. Vo videoklipe okrem hudobníkov účinkujú známy moderátor Roman Juraško s partnerkou Dianou Hágerovou a ich dcérkou Izabelkou, no dôležitú úlohu hrá aj Alexin psík Dusty a ešte nenarodený druhý potomok sympatickej dvojice.


Úprimne, o speváčke menom Michaela Hasalová som nikdy nepočul a na jej Youtube sa okrem čerstvo zverejnenej vianočnej autorskej skladby Zázrak nachádza len pár coverov svetových hitov. Všetky nahrala s vyššie spomínaným mladým klaviristom Tonym Markom, zdá sa, že dvojica spolu zdieľa domácnosť a sú pekne zohratí. Je to zvláštny trend, debutovať po sérii coverov autorskou skladbou práve v žánri vianočných songov, kde šanca zaujať trvá len pár dní. Napriek textu plnému mnohokrát počutých fráz však ide o celkom vkusnú a citlivo zaspievanú klavírnu pieseň, ktorá Michaele môže priniesť pár nových fanúšikov. Som zvedavý, či o nej ešte budeme počuť.


A do tretice Tony Marko, tentokrát ako súčasť nadšeneckého projektu Christmas Live Room Session, ktorý už štvrtý rok prináša svieže coververzie svetových vianočných hitov pod taktovkou hudobného producenta Ľubomíra Mazáka a speváčky Petry Vajdovej. Tento rok si vybrali päť známych piesní, o ktorých písala naša redaktorka v samostatnom článku. Zaujať by vás mohol napríklad cover megahitu All I Want For Christmas, ktorý je v origináli už poriadne opočúvaný, ale v tejto podobe sa to vydržať dá. Ak sa vám páči, vypočujte si aj ďalšie.


Na ešte klasickejšiu vianočnú klasiku zo zahraničia siahla šesťčlenná trnavská kapela Gemini, ktorá sa dlhoročne špecializuje na hranie tradičnej írskej hudby. Tento rok sa na ňu obrátilo Írske veľvyslanectvo s návrhom, aby nahrali a nakrútili video k vianočnej skladbe vo svojom vlastnom aranžmáne. Kapela si vybrala dve tradičné piesne pochádzajúce z Anglicka - romantickú What Child Is This? z 19. storočia a energickejšiu God Rest You Merry, Gentlemen zo 16. storočia - dala im však svoj vlastný aranžmán v štýle emotívnej a temperamentnej írskej hudby s využitím írskej flauty a bubna zvaného bodhrán. Obe piesne navyše spojila do mashupu, a tak v jednej nahrávke zároveň navodzuje vianočnú i tanečnú náladu. Vo videu, ktoré nakrútilo a editovalo štúdio Tvojstory, môžete okrem sympatických hudobníčok a hudobníkov vidieť aj členky tanečnej školy Avalon. Videoklip vznikol v priestoroch pivnice trnavského podniku Čajka a v kultúrnom centre Malý Berlín.


Pozor, Pavol Habera má konkurenciu! Pieseň Vianočná hviezda z jeho slávneho albumu Svet lásku má (mimochodom, tento rok vyšiel v reedícii na vinyle) sa rozhodli prespievať speváci Martin Vetrák a Matej Vaník zo známej pop-opernej formácie La Gioia. Ako sme sa dozvedeli z ich emailu, s pôvodným interpretom ich spája rodné mesto, všetci traja totiž pochádzajú z Brezna. A hoci videoklip pôsobí gýčovo až komicky, spevácke výkony by im na postup do ďalších kôl speváckej súťaže určite bez problémov stačili.


S covermi sa pre tento rok rozlúčime skladbou It's the Most Wonderful Time of the Year, ktorú vo vlastnej, čisto inštrumentálnej verzii nahrala huslistka Victoria Linnen. Pôvodnú, veľmi populárnu verziu naspieval v roku 1963 americký spevák Andy Williams. V podaní mladej hudobníčky neurazí - ak vám na vianočných skladbách najviac vadia tuctové texty či preafektované spevácke výkony, tu sa ich obávať nemusíte. Príjemnú atmosféru podčiarkuje videoklip režiséra Raymonda Petrika, v ktorom Victorii pri vianočných prípravách asistujú dve malé pomocníčky a nakoniec si spolu po rozbalení darčekov aj zahrajú a zatancujú. Veľmi jednoduché a priamočiare, no niekedy nič viac vymýšľať netreba.


Alan Murin je meno, o ktorom ste už možno počuli. Mladý spevák sa na scéne zapísal v našich končinách jedinečným štýlom, ktorý oslovuje fanúšikov rapu, no v podstate ide o čistokrvný pop so súčasnejším zvukom. V prípade vianočnej skladby Domamám to ale celkom neplatí - ide o veľmi tradičný melodický popík, ktorý má od zvyšku spevákovej tvorby hudobne dosť ďaleko. Páči sa mi na nej optimistický text, v ktorom Alan reaguje na náročnosť roka 2020 a do budúcnosti sa pozerá s nádejou, pričom sa teší z toho, že všetko, čo potrebuje ku šťastiu, má doma pri sebe.

"Dlho som rozmýšľal, že spravím pieseň, ktorú by odo mňa fanúšik nečakal. Skúsiť vyjsť z mojej 'bezpečnej zóny' a vytvoriť niečo, čo som ešte nenapísal. Blížia sa Vianoce a všade naokolo je napätá atmosféra kvôli pandémii, ktorá nás všetkých zasiahla. Chcel som ľuďom dodať pohodu a nádej do tohto obdobia. Rozhodol som sa urobiť vianočnú pieseň, ktorá nebude prvoplánovo o týchto sviatkoch, ale bude im pripomínať, že všetko, čo potrebujú, nájdu doma - u svojich najbližších. A tak vznikla pesnička Domamám," hovorí spevák.


Pri googlení mena Jana Glovaťáková som sa dozvedel, že sa minulý rok predstavila v speváckej súťaži The Voice Česko Slovensko v tíme Jany Kirschner, tak možno si ju niektorí diváci budú pamätať. Snáď si niekto zapamätá aj jej pesničku Čas vianočný, ktorá sa však hudobne ani textom nijak nevymyká bežnej vianočnej produkcii. Na druhej strane mi na nej ani nič nevadí. Ale v tejto fáze písania článku by mi po x hodinách strávených s vianočnými melódiami nevadilo už asi nič...


Z podobného súdka je aj Vianočná balada, ktorú naspievala Terézia Hulínová. Autorkou textu o narodení Ježiša je speváčkina mama, hudbu si interpretka zložila sama a orchestrálnu podobu dostala v spolupráci s hudobným skladateľom a režisérom Rudolfom Pepuchom.


Pokojnú a harmonickú atmosféru s podmanivým zvukom akordeónu prináša pieseň Štedrý večer kapely Soul zo Starej Ľubovne. Skupina v nej spojila vlastnú tvorbu s hudobným podkladom starej ukrajinskej koledy, pričom text je spoločným dielom hudobníkov, ktoré do finálnej podoby doladil Adam Kollár. Hosťami v piesni sú ďalšia učastníčka speváckej súťaže The Voice Česko Slovensko Valéria Polčová a talentovaný gitarista Martin Kaleta, ktorý študuje na hudobnom konzervatóriu klasickú gitaru. Pieseň nahrali v štúdiu Studiomaky v Starej Ľubovni, kde bol v spolupráci s Máriom Stašákom (kamera a strih) natočený aj videoklip.


Trenčianska kapela Volume vydala skladbu Po roku to opäť cítiš, v ktorej, podobne ako viacero interpretov vyššie, vyzdvihuje dôležitosť vzťahov a času stráveného s rodinou. "Aj nás zasiahla koronakríza a tento rok nám naše plány, rovnako ako iným umelcom, pokazila epidémia. Ale presne to bol ten dôvod, prečo do sveta vypustiť pieseň s takýmto posolstvom. Aby sme si uvedomili, že čas, ktorý venujeme svojim najbližším, sa nám v prenesenom význame niekoľkonásobne vráti. A také chvíle sú na nezaplatenie," hovorí spevák Majo Krátky.


Netuším, čo je TV Kasíno, a asi to ani vedieť nechcem. Ale s jej logom na mňa na Youtube pod tagom #vianoce vyskočil spevák Marek Bednár so skladbou, ehm, Vianoce, ktorej videoklip jednoznačne vyhráva cenu Vianočný bizár 2020. "Vianoce sú chvíle s najbližšími, hreje nás láska v čase zimy," spieva interpret (alebo realitný maklér?) v prázdnej miestnosti, kde s ním nielenže nie sú žiadni ľudia, ale s výnimkou jednej barovej stoličky ani nábytok. Rovnako dychberúce sú aj zábery polárnej žiary vlniacej sa v štýle šetriča obrazovky. Kto toto vymyslel a kto je cieľovka??


V prípade speváčky menom Dúhalka je táto otázka zbytočná a určite si to mnohí poviete aj o jej piesni pre deti s názvom Vianoce milujeme. Nuž, ani ja ju síce svojim deťom púšťať nebudem, ale sú aj horšie veci.


Sú však projekty pre deti, ktoré sú obľúbené aj u nás doma. Okrem Dana Heribana je to napríklad Toddler Punk, ktorý sa tento rok takisto hecol k vianočnej pesničke. Rozprávkovo hrejivá hudba, nesmierne upokojujúci vokál Ľuboša Kukliša, jemný text Moniky Kompaníkovej a minimalistické video Bianky Török tvoria dohromady odzbrojujúco príjemný celok. Vianočná je jedným z bonusov novej reedície vlaňajšieho debutového albumu Toddler Punk, ktorá vyšla v novembri vo vydavateľstve Pavian Records.


Pod hashtagmi #vianoce a #vianočnápieseň sa na Youtube skrýva aj niekoľko ďalších songov, ale po celom dni strávenom s týmto megačlánkom už fakt nevládzkam. Ak ste to vydržali až sem, tak vedzte, že moju vianočnú náladu pred začiatkom písania článku zo všetkých najlepšie vystihoval chlapík menom Andrej Cetera a jeho antihit Vianoce, na ktorý som na videoportáli natrafil úplnou náhodou.

Vzápätí som zistil, že je to jediná skladba v jeho kanáli, kde má jediného subscribera. Čiže totálny Youtube underground. Jeho folková vybrnkávačka s geniálne uhundraným až otráveným prejavom (v angličtine majú na to pekný výraz grumpy) ma skutočne pobavila a po celý čas pri kompilovaní tohto takmer nekonečného zoznamu bola mojím svetlom na konci tunela. A hoci niektoré z vyššie uvedených pesničiek ma celkom obmäkčili a vianočná nálada je už naozaj takmer tu, tento klasik s gitarou zostáva mojím tohtoročným favoritom. Pretože aký rok, taký vianočný hit!

Aktualizácia (23.12., 13:35): Andrej Cetera to celé parádne zaklincoval dnes o 12:40, kedy mi v maile pristála jeho značne oneskorená tlačová správa. Kým väčšina interpretov o svojich vianočných novinkách dala vedieť a poslali aj sprievodné texty či fotky, jeho som objavil náhodou a pravdupovediac, tlačovú správu by som k tejto skladbe ani nečakal. Ale dorazila a aj keď po funuse, musel som ju zverejniť aspoň na sociálnej sieti. Pretože je rovnako super ako samotná pesnička. Andrej, si kráľ!


Edit: No dobre, po zverejnení článku prišiel tip ešte na jednu pesničku z kategórie "grumpy christmas folk", tak ju tu musím doplniť, lebo na Andreja Ceteru nadväzuje priam dokonale. Prešovská legenda Edo Klena je pán pesničkár, ktorý vie svojimi textami nastaviť spoločnosti zrkadlo a podarilo sa mu to aj v novinke JMJ 2020. Bude to krásne výstižný záver nášho vianočného playlistu dvetisícdvadsať.


PS: Ak sa vám 40 skladieb (!!!) máli, dajte si aj predošlé ročníky. Ale tento je zatiaľ jednoznačne top. Čo sa musí stať, keď ani pandémia nestačí na to, aby ľudia vianočné songy nepísali???

Autor: Patrik Marflák