Slávnostný ceremoniál Radio_Head Awards bol tento rok kvôli aktuálnej pandemickej situácii rozdelený na dva dni. V piatok večer svoje ceny rozdali odborné poroty, v sobotu sme zase spoznali najobľúbenejších umelcov a nahrávky poslucháčov Rádia_FM. Ceny za rok 2020 získali Billy Barman, Fallgrapp či Le Payaco.

Tak ako pred rokom počas prvej vlny pandémie, aj v roku 2021 sa hudobné ceny Radio_Head Awards rozdávali bez prítomnosti fanúšikov. No kým vlani bol celý program veľkým kompromisom plným dokrútok, bez hudobných vystúpení a ani samotné udeľovanie cien a ďakovačky neprebehli klasicky na pódiu, teraz sa nominovaní umelci, predstavitelia rádia a zopár novinárov z partnerských médií stretli priamo vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu. Všetko samozrejme prebehlo za dodržania pandemických opatrení - každý účastník musel mať negatívny test z toho istého dňa a samozrejmosťou (mimo fotosteny) boli respirátory a rozostupy.

Späť na pódiu, kde to celé začalo

Vrátiť sa po jedenástich rokoch na miesto, kde sa konali prvé ročníky hudobných cien Rádia_FM, za týchto donedávna ešte nepredstaviteľných okolností, bol zvláštny pocit. Zároveň však návrat Rádiohláv na najväčšie rozhlasové pódium (v rokoch 2011 až 2019 sa ceremoniál konal najprv v Majestic Music Clube a potom v NTC) priniesol aj uvedomenie si, aký kus cesty organizátori za tie roky prešli. Napriek ťažkej situácii boli oba večery nielen tradične hudobne pestré, ale aj zvládnuté naozaj profesionálne - od moderovania (Martin Staňo), cez dramaturgiu až po kvalitu zvuku či grafiku.

Ak ste zmeškali priamy prenos, môžete sa o tom presvedčiť v záznamoch z oboch večerov, ktoré nájdete archíve RTVS (piatok / sobota). Diváci si tak môžu pripomenúť nielen dianie vo Veľkom koncertnom štúdiu s reakciami ocenených, ale aj špeciálne vystúpenia, ktoré vznikali na rôznych miestach rozhlasovej pyramídy vrátane podzemia (Miro Tóth), chodieb (FVLCRVM) a strechy (Billy Barman), ale aj na trenčianskom letisku (Chór vážskych muzikantov, Nina Kohoutová), v klube 69 v Trnave (Fvck_Kvlt) či v prešovskom Stromoradí (David Kollar).

Čerství držitelia ceny Skladba roka (Keď padal sneh feat. The Curly SimonFallgrapp zase ponúkli titulnú skladbu svojho albumu Ostrov v typickej "lockdownovej" podobe - ako mozaiku videí zo svojich domovov či štúdií, v ktorej sa jednotliví členovia dokonale zladili a ponúkli silný zážitok. Na rozhlasovom pódiu sa predstavili iba víťazi novinárskej ceny Le Payaco, svoje vystúpenie však odohrali v inom koncertom štúdiu mimo samotného udeľovania cien.

Sedieť v hľadisku na hudobnej akcii a sledovať hudobné výkony účinkujúcich len na obrazovke má síce od normálu stále ďaleko, no snáď tieto časy už nepotrvajú dlho. V každom prípade si umelci a produkcia na týchto live videách dali záležať viaceré z nich by si zaslúžili aj zverejnenie v podobe samostatných videoklipov. (Aktualizácia: Už sa tak aj stalo, všetky vystúpenia nájdete na Youtube kanáli Rádia_FM, niektoré sme doplnili do článku.)

Fallgrapp, Radio_Head Awards za rok 2020 Zdroj: Martina MlčúchováFallgrapp získali cenu Skladba roka

Zlatý vek to nebol, ale ceny tešia o to viac

O tom, že pandemický rok 2020 bol na slovenskej hudobnej scéne naozaj plodný (hoci viaceré z ocenených nahrávok vznikali ešte pred pandémiou), svedčia výsledky ankety, ktoré priniesli v každej kategórii iného víťaza. Najbližšie k zisku dvoch cien boli Billy Barman, ktorí ovládli poslucháčsku kategóriu Album roka a okrem toho mali aj dve nominované piesne v kategórii Skladba roka. Minulý rok im takýto "dvoják" neuškodil a cenu získali, tentoraz to nevyšlo.

Kapela, ktorá v albumovej kategórii triumfovala už tretíkrát, si však na nedostatok sošiek rádiohláv sťažovať nemôže - je vôbec najoceňovanejšou skupinou v histórii Radio_Head Awards. A ako poznamenali v príhovore pri preberaní ceny za album Zlatý vek, tohtoročné ocenenie skupinu potešilo zo všetkých najviac. Keďže po vydaní nahrávky (jar 2020) nemohli Barmani ani zďaleka koncertovať toľko, ako by chceli, spätná väzba v podobe hlasov v hudobnej ankete je pre nich o to dôležitejšia.

"Chcem poďakovať najmä Rádiu_FM, pretože táto komunita ľudí, umelcov, hudobníkov naozaj toto potrebuje a nielen kvôli tomu, v akom sme roku, ale vôbec, akú dobu žijeme. Toto médium je stále veľmi dôležité," uviedol frontman kapely Juraj Podmanický. "Tento album sme vydali niekoľko dní po tom, ako sa stalo to, čo sa stalo. Za celý ten rok sme nemali pravú spätnú väzbu od poslucháčov a fanúšikov, preto som veľmi rád, že sme tú spätnú väzbu dostali teraz. Nesmierne si to vážim, je skvelé vedieť, že vy, naši fanúšikovia, tam niekde ste, a že sa vám ten album páči," dodal gitarista a skladateľ Jozef Vrabel.

Prečítajte si: Billy Barman prišli do Zlatého veku. Mladým rozumejú aj napriek silnej nostalgii


Rovnako to určite vnímajú aj ocenení nováčikovia - Kristin Lash & Jakob Grey, ktorí pri preberaní ceny Debut roka (Sleepin' With The Lights On) prezradili, že už pracujú na druhom albume, a Objav roka Nina Kohoutová. Talentovaná 18-ročná speváčka, gitaristka a skladateľka sa divákom prihovorila formou videopozdravu z Londýna, kde od minulého roka študuje na hudobnej škole. K objavom roka 2020 patrí aj mladá speváčka Timea, ktorá si prevzala špeciálnu cenu, resp. finančnú podporu na nahratie debutového albumu od Nadácie Advance Investments.

Súčasťou sobotného večera bolo aj predstavenie osobnosti, ktorá tento rok získala Cenu za prínos do hudby. Je ňou hudobník a dlhoročný podporovateľ trenčianskej hudobnej scény Ľuboš Dzúrik, ktorého vplyv a prínos priblížil priamo na pódiu hudobný publicista Oliver Rehák z Denníka N a vo videodokrútke o ňom hovorili jeho spoluhráči z kultovej kapely Chór vážskych muzikantov. Tí mu tiež zahrali pesničku Peklo na runwayi trenčianskeho letiska, priamo na mieste, kde zvykne stáť hlavné pódium Pohody. Podľa jeho zakladateľa Michala Kaščáka by najväčší slovenský festival nevznikol, ak by trenčianska scéna nemala svojho "tatka" Ľuboša Dzúrika.

"Pred 40 rokmi sme založili undergroundovú kapelu, s ktorou to ťaháme dodnes. Najprv nás očaril punk a potom underground, 'zakázaná hudba' za minulého režimu. Snažili sme sa ísť stále proti prúdu, našim cieľom nebolo veľmi sa zviditeľňovať v médiách, ale robili sme tú hudbu s láskou v srdci, nezištne," uviedol vo videopríhovore laureát a poďakoval sa rodine, kapele a všetkým fanúšikom za priazeň: "Po tých 40 rokoch sa stále zväčšuje, cítime tú podporu."


O hudbe vážne aj sarkasticky

V piatok bolo vyvrcholením prvého prenosu oznámenie víťaza kategórie Album roka - Cena novinárov, v ktorej o víťazovi rozhodovali odborníci z rozhlasu a partnerských médií vrátane štyroch redaktorov Hudba.sk. Ako sme hlasovali, si môžete pozrieť TU (Marek Danko, Martina Slivková, Matej Kráľ, Patrik Marflák).

Cenu si odniesla indie-rocková stálica Le Payaco za album Pohybliví v nehybnom, ktorý vyšiel presne pred rokom a nielen svojím názvom ale i atmosférou pesničiek zapadol do tejto pohnutej doby. Zároveň vás však jeho počúvanie prenesie niekam, kde radi strávite čas.

Ďalšími ocenenými sa počas prvého večera stali FVLCRVM (attentioncore - kategória Elektronická hudba), Gleb (Leto v kufri - Hip-Hop/Rap/R&B), Autumn Nostalgie (Esse Est Percipi - Hard & Heavy), Michal Noga Band (Stopy - World Music/Folk), Lukáš Oravec Orchestra (Light of Blue - Jazzová hudba), Lukáš Borzík (Signum Magnum - Klasická hudba) a Daniel Kordík & Ken Ikeda (Mimo-Soto - Experimentálna hudba).


Dôstojný prvý večer sa niesol najmä v znamení zaujímavého rozprávania o hudbe, keď každý z nominovaných žánrových albumov priblížili odborníci z jednotlivých porôt. Sobota naproti tomu bola aj o zábave a o miláčikoch poslucháčov Rádia_FM sa nerozprávalo len v dobrom. Kopu sarkazmu a kontroverzných výrokov priniesol už tradične Joe Trendy so svojou suchou a štipľavou roast show.

Na svoje si teda pri sledovaní záznamu z druhého dňa prídu aj tí, ktorí hudbe z alternatívneho okruhu Slovenského rozhlasu príliš nefandia. Najlepšie je však počúvať hudbu s otvorenou mysľou a urobiť si názor sám - zoznam nominovaných albumov, medzi ktorými si určite každý nájde to svoje, ponúka dostatok kvalitnej slovenskej hudby aj na tri lockdowny.

Radio_Head Awards 2020, 17.4.2021 Zdroj: Martina MlčúchováOdovzdávanie hudobných cien v časoch pandémie - viac fotiek Martiny Mlčúchovej

Nominácie a víťazi cien Radio_Head Awards za rok 2020

POSLUCHÁČSKE KATEGÓRIE

Album roka:

Billy Barman - Zlatý vek
Fallgrapp - Ostrov
Gleb - Leto v kufri
Katarzia - Celibát
Le Payaco - Pohybliví v nehybnom


Skladba roka:

Billy Barman - Nedeľná polievka s výčitkou
Billy Barman - Ukáž vrecká (feat. Gleb)
Fallgrapp - Keď padal sneh (feat. The Curly Simon)
Fvck_Kvlt - Boom
Gleb - DaysGO feat. TY


Debut roka:

Drť - Puntičkár
Kristin Lash & Jakob Grey - Sleepin' With the Lights On
Kvaskova - Papierový drak
TAOMI - <3
Toello - Bats & Butterflies


Objav roka:

Duch
Nina Kohoutová
Sinner Self
Timea
Varkocs


ODBORNÉ/ŽÁNROVÉ KATEGÓRIE

Album roka - Cena novinárov:

Billy Barman - Zlatý vek
Fallgrapp - Ostrov
Fvck_Kvlt - Zabijem sa!
Katarzia - Celibát
Le Payaco - Pohybliví v nehybnom


Elektronická hudba:

Blame Your Genes - Planets
Dephzac - Journey
DNC - Vintage Voltage
Fallgrapp - Ostrov
FVLCRVM - attentioncore


Hard & Heavy:

Autumn Nostalgie - Esse Est Percipi
Hyenism - The Sewer
Jakub Tirco - Noises & Colours
Malokarpatan - Krupinské ohne
Rust2Dust - Raz to dáš


Hip-hop/Rap/R&B:

Dame - 100ry
Fobia Kid - Antihero
Fvck_Kvlt - Zabijem Sa!
Gleb - Leto v kufri
Karlo - 999


World Music / Folk:

David Kollar - 10 Poems for Ronroco / Crime on the Bunny
Ľudová hudba Stana Baláža - Jak śe mace?
Michal Noga Band - Stopy
Miriam Kaiser - Horúca slza
Mojše Band - Sárosi - Šarišskí


Jazzová hudba:

Altar Double Quintet - We Salute The Night
David Kollar a Arve Henriksen - Unexpected Isolation
Erik Rothenstein and Ansambel SO36 - Čierna labuť
Lukáš Oravec Orchestra - Light of Blue
Szaturma - Phi


Klasická hudba:

Czech Slovak Cello Quartet - Music For Cello Quartet
Ivan Šiller - Lasciar Sonare
Jana Kurucová - Mozart
Lukáš Borzík - Signum Magnum
Pavol Breslik, Róbert Pechanec - Leoš Janáček: Zápisník zmizelého


Experimentálna hudba:

Daniel Kordík & Ken Ikeda - Mimo-Soto
David Kollar a Arve Henriksen - Unexpected Isolation
Fokular - Narrative
Miroslav Tóth - Muž v skafandri
Umelá neinteligencia - Svet sa nám nestal


Autor: Patrik Marflák (zdroj citácií, ktoré zazneli v príhovoroch: TASR)
Foto: Facebook.com/radiohlavy