Po bratoch Wootenovcoch sa v utorok konal aj druhý, záverečný koncert jarnej edície Bratislavských jazzových dní. Patril kapele gitaristu Mikea Sterna, s ktorým sa bratislavské publikum už dobre pozná z minulosti, prvýkrát u nás hral dokonca už v roku 1987 s Michaelom Breckerom. Vystúpenie kvinteta skvele zohratých hudobníkov bolo výbornou ukážkou profesionality a prehľadu.

Rovnako ako pred pár dňami na koncerte The Wooten Brothers (reportáž), aj tentoraz hudobný večer otvárala tak trochu domáca kapela. Zostavu Ostblock Cooperative (skrátene O.B.C.) totiž tvoria mladý slovenský bubeník Gregor Špener a jeho kamaráti z jazzovej akadémie v rakúskom Grazi Kajetan Kamenjaševic na basgitare a Benjamin Foris na klávesoch.

Variácia žánrov, ktorú O.B.C. ponúkajú, je široká. V ich tvorbe počuť africký základ, ale rovnako tak aj jazz, gospel, hip-hop či elektroniku. Bol to veľmi príjemný posluch a tak, ako Wootenovci ocenili projekt Simony Hulejovej Baron Haze, tak tentokrát aj Mike Stern po svojom príchode na scénu pochválil kvality mladej predkapely.

Ostblock Cooperative (O.B.C.) v MMC, 21.5.2024 Zdroj: Viktor Hlavatovič

Kontemplácia s majstrami svojho remesla

So svojím typickým zostrihom prekrývajúcim časť tváre vyzerá Mike Stern už niekoľko dekád úplne rovnako. Vo svojich 71 rokoch je stále v skvelej koncertnej kondícii a badať na ňom nebolo ani zranenie ruky spred niekoľkých rokov, po ktorom musel zmeniť svoj spôsob hrania na gitare.

Súčasťou Sternovho bandu je aj jeho manželka Leni Stern, ktorá odspievala úvodnú citlivú pieseň Like a Thief. Okrem spevu obsluhovala aj elektrickú gitaru či tradičný západoafrický strunový nástroj n'goni. Manželov na pódiu dopĺňajú gitaristov stály spolupracovník Bob Franceschini na saxofóne, skvelý francúzsky basgitarista Hadrien Feraud a nemenej legendárny bubeník Dennis Chambers

Mike Stern Band v Bratislave, MMC, 21.5.2024 Zdroj: Viktor Hlavatovič

Koncert bol prierezom Sternovej tvorby z viac než štyroch dekád. Odzneli krásne skladby ako napríklad Slow Change z albumu Voices (2001), vrátil sa aj do obdobia hrania s Richardom Bonom, kde dokonca odspieval jeden part takmer úplne ako on, a na záver zahral aj cover skladby Red House Jimiho Hendrixa. Bolo neuveriteľné uvedomiť si, s kým každým Mike Stern počas svojej kariéry spolupracoval a čo zažil. Jeden čas bol dokonca spolubývajúcim Jaca Pastoria, Miles Davis bol hybným prvkom, ktorý mu odporučil liečenie, čo sám Stern po rokoch komentoval slovami, že ak vás už na rehab posiela Miles Davis, viete, že je niečo veľmi zle. 

Bujaré roky však nakoniec ustál a nestratil nič zo svojho ikonického, aj keď v niečom už prekonaného, čistého zvuku. Ctia ho dlhoročné stabilné spolupráce a vidieť a počuť Dennisa Chambersa, ktorý sa ku koncertovaniu vrátil taktiež po dlhej chorobe, hrať v dobrej nálade a užívať si sóla jednoducho stálo za to. Hudba to bola veľakrát aj pri svojej rýchlosti komtemplatívna, ucelená a odovzdaná a chémia medzi muzikantmi funguje fantasticky, čo dokazovali najmä "prekáračky" medzi Sternom a Feraudom.

Mike Stern Band v Bratislave, MMC, 21.5.2024 Zdroj: Ivan Kelement

Viac fotografií z koncertu Mike Stern Bandu v Bratislave

Peter Lipa prezradil prvé mená hviezd jesenného festivalu

Jarné džezáky opäť poskytli silný hudobný zážitok, ale zároveň fanúšikom jazzu a príbuzných žánrov hodili navijak aj na svoju veľkú jesennú edíciu. Peter Lipa totiž prítomnému diváctvu exkluzívne avizoval niekoľko veľkých mien. Na Bratislavské jazzové dni 2024 prídu napríklad Louis Cole s kapelou Knower, GoGo Penguin, Richard Galliano či Bill Frisell

Autor: Michal Húska

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.