Mnohí by už chceli myšlienky na obdobie covidovej pandémie zatlačiť do kúta a na škálu negatívnych emócií, ktoré priniesla, zabudnúť. Eda Simonsa a Toma Rowlandsa zastihla v čase, kedy vydali svoj deviaty album No Geography a znemožnila im predstaviť ho naživo.

Pretlak nahromadenej energie, ktorú zrazu nebolo kde vyventilovať, a následnú frustráciu, využili The Chemical Brothers na komponovanie ďalších piesní. Tentokrát oddelene. Rowlands, zatvorený vo svojom štúdiu v Sussexe, posielal nápady Simonsovi. "Bolo to najdlhšie obdobie, ktoré sme na strávili oddelene," hovorí Simons.

Album For That Beautiful Feeling zachytáva aj psychickú záťaž spôsobenú vojnou na Ukrajine, zvýšenými životnými nákladmi a rastúcou klimatickou krízou. Medzi týmito témami ale nachádzala dvojica hudobníkov aj radosť z každodenných maličkostí, a tak sa album pohybuje na osi hrôza – krása.

"Vždy chceme, aby naša hudba nebola technickým cvičením, ale aby odrážala to, ako sa my dvaja cítime. Boli to veľmi zvláštne štyri roky," dodáva Simons. Globálne krízy však podľa neho nemôžu ovplyvniť to, aký druh hudby chcú vydať.

"Máme pocit, že to, čo vytvárame, je možno spôsob, ako zažiť chvíle uvoľnenia a úniku. Je zrejmé, že na albume je reflektívna hudba a je tam dosť smutných kúskov. Vo všeobecnosti sme ale chceli aj povzbudivejší tón piesní. Ako sa môžeme dostať k časti ľudí, ktorí chcú ožiť a nechcú zostať na tomto rozčarovanom, stagnujúcom mieste? (...) Myslím, že všetko to začína túžbou pozdvihnúť sa," dodáva Rowlands. "Aj o tom je názov nášho albumu. Lebo v tej chvíli, keď niečo počujete, ovplyvní vás to a jednoducho vás to premôže."

Nový album nie je jedinou novinkou v živote skupiny. V októbri vyjde biografia s názvom Chemical Brothers, ktorú napísal Robin Turner. Obsahuje rozhovory s Rowlandsom a Simonsom o období od ich detstva až doposiaľ. "Myslím, že neexistuje žiadny konečný dátum, ale sme bližšie ku koncu The Chemical Brothers ako k jeho začiatku. Bolo dobré zamyslieť sa a pripomenúť si nejakú históriu. Myslím, že to musíš urobiť, kým na všetko nezabudneš, a ja mám naozaj dobrú pamäť," priblížil Simons.

Čo ich drží stále pohromade? "Jadrom je naše priateľstvo. To je to, čo nám to umožnilo," prezradil Rowlands. "Bez toho, že by som bol príliš banálny, je medzi nami chémia. Vyrástli sme spolu. Vieme, čo nás navzájom štve. Máme sa radi, je to také jednoduché," dopĺňa Simons.

Autorka: Miroslava Rabčanová (zdroj: Nme.com)