Hlavná stránka

>

Správy

>

Slová stratili svoj účel. Longital má singel o rastúcom význame nekomunikácie

Slová stratili svoj účel. Longital má singel o rastúcom význame nekomunikácie

18.09.2019 - 16:50 | redakcia

Jeden z pilierov slovenskej nezávislej scény, kapela Longital, už o pár dní vydá svoj jubilejný desiaty štúdiový album. Ponesie názov Mauna a vyjde už tento piatok (20.9.) na značke Slnko Records. Pozvánkou k jeho počúvaniu je prvý zverejnený singel Slová so zaujímavým textom, dramatickou hudbou a pôsobivým zadymeným vizuálom.


Počas uplynulých troch rokov od vydania poslednej nahrávky Divoko, ktorá bola nominovaná na slovenský album roka v novinárskej kategórii ankety Radio_Head Awards za rok 2016, si všetci traja členovia skupiny Longital odskočili k sólovým projektom. Najskôr Marián Slávka vydal výborný sólový debut vLáska (2017), o pár týždňov neskôr prekvapila Shina nahrávkou Analemma so Slavom Solovicom, a napokon Dano Salontay tento rok rozšíril svoju diskografiu o inštrumentálny, prevažne ambientný album Startalker inšpirovaný životom M. R. Štefánika.

Neloviť v plytkých vodách

Nové skúsenosti a pohľady potom všetci traja priniesli naspäť do spoločnej tvorby a vznikol album Mauna ako pomyselné prepojenie viacerých žánrových etáp kapely. Dokonale to odráža prvý zverejnený singel Slová, v ktorom znejú rafinované bicie a klavír Mariána Slávku, elektronika, kontrabas a v gradujúcom orchestrálnom závere aj sláčiky a dychy. Veľkolepý a dramatický zvuk nahrávky podčiarkuje pokojne prednášaný, no pritom naliehavý text, v ktorom sa jeho autorka aj interpretka Shina zamýšľa nad tým, ako a najmä koľko energie ľudia v dnešnej dobe venujú komunikácii a aká je vlastne mnohokrát zbytočná, prázdna a neosobná.

Dobre to vystihuje záverečná časť textu pred skvelým, takmer dvojminútovým inštrumentálnym finále pesničky: "Neloviť v plytkých vodách omieľaných fráz, pridať sa na svoju stranu, kým je čas... Kto chce vlastne komu čo povedať - a načo, len kvôli výmene samotnej? Vstávame z postele a prijímame výzvu: niečo povedať, niečo napísať, aspoň do správy, ešte stále nás to baví."Zabývať sa v tichu je umenie

V sprievodnom texte Shina o skladbe prezradila, že ju k jej napísaniu inšpirovala "situácia, keď viete, čo chcete povedať, ale nenachádzate to pravé slovo. Akoby som nalistovala miesto v slovníku a to konkrétne slovo, čo hľadám, je vygumované, alebo mi zrazu pripadá čudné, nezrozumiteľné. Možno je to nejaká porucha alebo skôr intuitívna strata slovníka, aby som menej rozprávala. Takto mi ticho vstupuje do života, zabývavam sa v ňom. Je to niečo, čo by sa v dnešnej dobe určite zišlo mnohým," hovorí speváčka a basgitaristka.  

Ticho a vnútorný pokoj sú tiež ústrednými témami albumu Mauna, ktorý opäť vznikol v spolupráci s dlhoročnými súputníkmi Longitalu, producentom Ondřejom Ježkom a Slavom Solovicom, ktorý sa postaral o orchestrálne aranžmány. Na albume, ktorý kapela vydá v piatok 20. septembra vo vlastnom vydavateľstve Slnko Records, však nechýbajú ani klavírne plochy, experimentálne zvukové výlety s novátorskými prístupmi k inštrumentácii a čiastočný návrat k elektronike.

O videoklip k pesničke Slová sa postarala ostrieľaná dvojica Braňo Vincze (réžia) a Viktor Cicko (kamera), ktorí sú podpísaní aj pod vizuálmi kapiel a umelcov ako Fallgrapp/Jana Kirschner, Vec, Ľudové Mladistvá, Billy Barman, Medial Banana, Bad Karma Boy a ďalších. Scénu a ideu klipu navrhol tanečník a dizajnér Michal Heriban. Dymová svetelná kocka sa objaví aj v jeho pripravovanom predstavení Stepný vlk. Šaty, ktoré má v klipe na sebe Shina, navrhol módny dizajnér Marcel Holubec W.

Dvojitý krst s Katarínou Málikovou

Koncerty s aktuálnym materiálom štartujú už v októbri. Český krst albumu sa uskutoční 5. októbra v pražskom Paláci Akropolis a slovenský 28. novembra v bratislavskom Majestic Music Clube spoločne s krstom očakávanej druhej nahrávky Kataríny Málikovej.  

Aktuálne termíny Mauna Tour:
(ďalšie koncerty ešte pribudnú)

2. 10. - Brno, Kabinet Múz
3. 10. - Olomouc, Jazz Tibet Club
4. 10. - Česká Třebová, Modrý Trpaslík
5. 10. - Praha, Palác Akropolis - český krst albumu Mauna
10. 10. - Žilina, Stanica – Záriečie
17. 10. - Zlín, Zelenáčova Šopa
19. 10. - Vsetín, Tři opice
25. 10. - Prešov, Christiania
15. 11. - Brezno, Bombura
28. 11. - Bratislava, MMC - krst albumu Mauna + Katarína Máliková_krst albumu Postalgia
14. 12. - Trnava, Malý Berlín
19. 12. - Banská Bystrica, Divadlo Štúdio Tanca

Klip, nahrávku albumu a turné z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: David Dvořák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti