Hrad Devín bol v sobotu večer (21.8.) dejiskom koncertu Tribute to Freedom - Pocta slobode, ktorý sa konal už po siedmy raz. Ako napovedá jeho názov, známi umelci aj prítomní fanúšikovia tu symbolicky vzdali poctu pádu Železnej opony. Zároveň si pripomenuli smutné výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Koncertný večer rozbiehala skupina Jednofázové kvasenie. Táto bratislavská folková formácia je na scéne od roku 1982 a na svojom konte má päť vydaných albumov. "Keď si spomínam na pocity z augusta 1968, bol to predovšetkým veľký hnev, neskôr smútok, že to celé mohlo byť inak. S odstupom rokov to už vnímam ako históriu, tak to jednoducho bolo," povedal pre TASR po koncerte jeden z lídrov kapely Dušan Valúch.

Na pódiu sa predstavil aj Stanislav Štepka a jeho Radošinské naivné divadlo, ktoré uviedlo časť zo svojho najslávnejšieho predstavenia Jááánošííík. Radošinci sú na scéne od decembra 1963 a patria medzi najúspešnejšie divadelné súbory na Slovensku. "Všetci ľudia si pamätajú len na to najsmutnejšie, prežívali to smutne, tragicky. Priznám sa, že mi vyleteli slzy, keď som to z rádia začul, bola to neuveriteľná správa, či je to vôbec možné. Bolo to možné," zaspomínal na august 1968 Stanislav Štepka.
 
Milan Lasica patrí medzi popredných slovenských umelcov, úspechy zbiera ako divadelný a filmový herec, spevák aj režisér. Na Devíne zaspieval niekoľko piesní v sprievode klaviristu Juraja Haška, známeho z kapely Sto múch. Divákov najviac oslovila skladba Do batôžka, ku ktorej Milan Lasica napísal text. "Vtedy sme boli v Divadle na Korze a cez prázdniny som sa strašne tešil, kedy už začne sezóna, nemohol som sa dočkať. Desať dní pred začiatkom sezóny prišli Rusi a odvtedy som sa už veľmi dlho netešil," povedal k sobotnému výročiu.
 
Hosťom z Prahy bol Jiří Suchý s orchestrom kultového Divadla Semafor, s ktorým je spojená celá jeho kariéra. Prvou premiérou Semaforu bola 30. októbra 1959 komédia Člověk z půdy. Stretnutie dvojice Suchý - Štepka na Devíne bolo symbolické, obe divadlá už spolupracovali a výsledkom bola spoločná inscenácia Nevesta predaná Kubovi. Premiéru mala v januári 1984 a dosiahla viac ako sto repríz. "Na ten dátum (21. augusta 1968) si pamätám zvláštnym spôsobom, lebo som nebol v republike. Bol som v Juhoslávii a tam sme sa ráno dozvedeli, čo sa u nás stalo. Veci sa dali do pohybu, nevedel som, či sa vôbec môžem vrátiť, tak som ostal v emigrácii tri týždne. Ale nevydržal som to a vrátil som sa. Zo začiatku to vyzeralo, že je všetko v poriadku, postupne začali ťažkosti a problémy, prišli zákazy. Užili sme si toho, ale prežili sme to a to je dobre," spomínal Suchý na obdobie po auguste 1968.

Vyvrcholením večera pre zábavychtivých bol koncert kapely Vidiek, ktorá patrí medzi legendy slovenskej hudobnej scény. Skupina vznikla v roku 1987 a jej hity ako Fajčenie škodí zdraviu, Nechajte si ju, Vidiečan, Ó Maňo či Námornícka už vlastne zľudoveli. Kapela chystá na jeseň ďalšie koncerty, na ktorých predstaví spoločný program s etno-jazzovou kapelou Pacora Trio. Okrem nich sa návštevníci jesenného turné môžu tešiť aj na českú legendu Čechomor.

Prvý koncert Pocta slobode sa uskutočnil v auguste 2009 pri príležitosti 20. výročia pádu Železnej opony. Hviezdami predchádzajúcich ročníkov boli popri slovenských a českých umelcoch aj spevák známej artrockovej skupiny YES Jon Anderson, Sinéad O'Connor, Eric Burdon & The Animals či Electric Light Orchestra.

Zdroj: TASR
Foto: TASR - Andrej Galica