Ženská vokálna skupina Neha! v októbri zaspieva svoje energické viachlasné aranžmány tradičných piesní z celého sveta na nezvyčajných miestach – v rómskych osadách.

"Veľmi sa nás dotklo Radikálne ľudské turné, s ktorým pred pár rokmi prišla punková kapela RozpoR. Oslovili sme chalanov, či by sme sa k nim mohli na ďalší ročník pridať, no nakoniec sme, takpovediac, prevzali štafetu. Nie sme len speváčky, ale aj aktivistky, keďže na koncertoch a vo verejnom priestore často upozorňujeme na potrebu nehy ako hodnoty a nevyhnutnosti nežnejšieho prístupu k sebe samým, k ostatným ľuďom a k okolnostiam v našich životoch," opisuje pozadie projektu speváčka Belinda Rašner.

V rámci jedného októbrového týždňa navštívi Neha! niekoľko osád na východnom Slovensku. Okrem koncertov pripravuje vokálna skupina aj aktivity, kde sa môžu obyvatelia osád podeliť o svoju radosť z hudby.

"Pokúsime sa vytvoriť atmosféru prijatia, kde sa môžeme od seba navzájom niečo naučiť, k niečomu inšpirovať. Nechceme len tak prísť do osady a zaspievať naše piesne. Možno to znie banálne, ale mienime načúvať čomukoľvek, čo s nami budú obyvatelia chcieť zdieľať. To považujeme za radikálne nežné – prísť do komunít na okraji našej spoločnosti a našu rovnoprávnosť vyjadriť jednoduchým činom – počúvaním," dopĺňa Belinda.

Odvážne speváčky počas svojej cesty na východ zahrajú v stredu 11. októbra koncert aj v prešovskej Christianii a vo štvrtok 12. októbra v košickej čajovni Čavango. "Rozhodli sme sa do programu tour zaradiť aj známe kultúrne podniky, aby sme podporili myšlienku, že umenie nepozná hranice spoločenských vrstiev alebo etník, patrí všade a každý má naň právo. Zároveň chceme zdieľať naše zážitky z osád ľuďom, ktorí žijú v mestách blízko nich, no z rôznych dôvodov s nimi nikdy neboli v kontakte."

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Infromácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla za skupinu Neha! Belinda Rašner. Správu sme upravili.