Po našich obľúbených albumoch uplynulého roka prinášame tradične, no v trochu inej zostave, aj zoznam skladieb, ktoré v roku 2018 najviac zarezonovali. Každý zo štvorice redaktorov, ktorí sa do výberu zapojili, vyberal podľa svojho vlastného uváženia a vkusu, ktorý sa pochopiteľne od toho vášho môže líšiť.
Prečítajte si tiež:
50 albumov roka 2018 podľa redaktorov Hudba.sk
To najlepšie z metalu a rocku za rok 2018 podľa redaktorov rubriky Hard & Heavy
Patrik Marflák
Arctic Monkeys - Four Out of Five
Jedna z popredných skupín britskej indie rockovej scény posledných dvoch dekád na svojom šiestom albume prekvapila vykľudneným zvukom a novou sci-fi poetikou. Mnohých fanúšikov táto zmena šokovala a sklamala, ale ak hľadáte album plný atmosféry na domáce počúvanie, je to skvelá voľba. Z kompaktnej nahrávky najviac vytŕča singel Four Out Of Five - chytľavý a zároveň rafinovaný hudobný skvost, ktorý bude mať určite svoje miesto v koncertných setlistoch Arctic Monkeys ešte dlhé roky. Škoda, že na Szigete zaznel hneď na začiatku vystúpenia, kedy sa mnohí fanúšikovia ešte len predierali na svoje miesta v obrovskom dave. Som si istý, že inak by tento song napriek prevahe starších hitov patril k vrcholom koncertu.
FVLCRVM - Words
Slovenská scéna z hľadiska exportu do zahraničia čoraz viac "vystrkuje rožky". Jedným z tých, ktorým by sa mohlo podariť preraziť ľady a dosiahnuť veľký medzinárodný úspech, je Pišta Kráľovič. Na Eurosonicu sa síce predstaví s výbornou kapelou Nvmeri, ktorej zahraničné ambície tlmí usadenosť ostatných členov, no verím, že organizátori najväčšej európskej prehliadky nových, resp. doposiaľ neobjavených hudobných talentov Pištu do Groningenu v blízkej budúcnosti pozvú aj so sólovým projektom FVLCRVM. Ten sa od pôvodnej čisto elektronickej produkcie posunul k tvorbe futuristického popu a od malých nezávislých vydavateľstiev k novej hudobnej značke rakúskeho Universalu. Prvou lastovičkou spolupráce s Mom I Made It bol na jar singel Words, pre mňa asi najlepšia skladba slovenského interpreta v roku 2018, ktorú môžem počúvať kedykoľvek a nikdy nezostanem len pri jednom prehratí. Už sa neviem dočkať ďalších, ktoré FLVCRVM chystá na tento rok.
Kendrick Lamar, SZA - All The Stars
Väčšina ľudí si zrejme túto skladbu automaticky spojí s filmom Čierny panter, ku ktorému Kendrick Lamar zostavil a nahral jeden z najúspešnejších a najlepších soundtrackových albumov roka. Pre mňa sa však aj tento song spája najmä so Szigetom, kde Kendrick práve spoluprácou so SZA uzavrel svoj koncertný setlist. Kvôli nekonečnému meškaniu a vynechaniu niektorých častí koncertu to bol trochu rozpačitý večer, ale jeho záver nemohol byť lepší. All The Stars je skvelou kombináciou minimalistického beatu a veľkolepého "orchestrálneho" zvuku, či uvedomelého rapu a silného refrénu, ktorý dokáže na záver energickej festivalovej šou desaťtisíce rozvášnených ľudí ukľudniť a zároveň pozdvihnúť do vesmírnych výšin.
Ľudové Mladistvá - Hlaše
Kapela okolo klaviristu a skladateľa Martina "Majla" Štefánika už od začiatku svojho fungovania ukazovala, že jej nechýbajú ambície robiť veci inak, než sme na Slovensku zvyknutí, a spájať zdanlivo nespojiteľné. Na jej debutovom albume Viete ako... to potvrdzuje najmä skladba Hlaše, v ktorej k svojmu charakteristickému mixu moderného jazzu a folklóru pridáva aj zaujímavú medzihru v podobe filmovej hudby a záverečné vyvrcholenie v znamení operného spevu. Je to žánrový guláš, ktorý nemusí zachutiť každému. Mne v tejto podobe celkom chutí, aj keď dúfam, že na ďalšom albume sa skupine podarí rôznorodé vplyvy skĺbiť ešte lepšie a prirodzenejšie. V každom prípade dávam Ľudovým Mladistvám veľké plus za odvahu, nielen v posúvaní hraníc slovenskej hudby, ale aj pri realizácii jemne provokatívneho umeleckého vizuálu.
Mitski - Nobody
Tú skladbu som pri šoférovaní počul z Rádia_FM x-krát, okamžite zaujala a postupne sa mi dostávala pod kožu. Pripomínala mi St. Vincent, ale nikdy som nezisťoval, či je naozaj od nej. Že ide o singel japonsko-americkej speváčky Mitski som sa vlastne dozvedel až pred týždňom, keď ju kolegyňa Michaela Kučová zaradila do svojho koncoročného výberu albumov. Ja v prípade albumu ešte mám čo dobiehať, ale rozradostene znejúci hit o osamelosti s geniálnym, príjemne desivým klipom je naozaj skvelou pozvánkou k jeho vypočutiu. A zároveň je skladbou, po ktorej si Mitski a jej tvorbu budem rozhodne všímať viac ako doteraz.
Para - Našou Krajinou
V roku 2018 sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej veľa hovorilo o tom, v akej krajine chceme žiť. Na svojom novom albume Našou Krajinou to čiastočne reflektovala aj skupina Para, aj keď väčšina skladieb vznikala príliš skoro na to, aby bol touto tragédiou ovplyvnený viac. No možno je aj dobre, že viac odkazov typu "milión na stole" (skladba Pravda a láska) na ňom nie je, pretože medzi nadčasové pesničky patria skôr tie, ktoré aktuálnymi udalosťami nie sú až tak zaťažené. K takým patrí titulná pieseň albumu, melancholické vyznanie lásky ku krajine, ktorá síce nie je dokonalá, ale je tou, ku ktorej majú naše srdcia najbližšie. Spojenie s hlasom Jany Kirschner je balzamom na dušu a nostalgia v texte odkazuje na časy bezstarostnosti, ktoré vlastne Slovensko nikdy nezažilo, ale môžeme o nich aspoň snívať. Alebo ich zažívať v prírode či pri počúvaní hudby, keď príde potreba všetko zlé vytesniť.
SRSŤ (feat. Katarzia a Katarína Máliková) - Malá krajina
Do o čosi menej poetického textu o malej krajine s nízkymi obzormi ľudí v nej "ukryla" Katarzia svoj odkaz pre tých, ktorí ju v internetových diskusiách (slovom písaným) súdia, hoci ju vôbec nepoznajú. A ona ich ani poznať nechce, tak ako ich nenúti počúvať jej tvorbu a názory. Skladba vyšla na albume Pozdrav slnku (100. album v katalógu vydavateľstva Slnko Records) pod hlavičkou kapely SRSŤ, za ktorou stojí producent a gitarista Erik “Losos” Horák (Noisecut, Zlokot…), basgitaristka Stanka Apfelová (Zlokot, Archívny Chlapec...) a Tomáš Hríbik (Says, Katarína Máliková, Jana Kirschner…). Okrem Katarzie v nej môžete počuť aj hlas Kataríny Málikovej, obe speváčky sú zároveň spoluautorkami hudby. Spoločne pesničku zaspievali v rámci špeciálneho koncertu na Viva Musica! festivale a bol to jeden z jeho vrcholov.
Toni Braxton - Long As I Live
Ako 12-ročný sopliak som ju neznášal. Ak ma chcela moja sestra naštvať, pustila skladbu Un-Break My Heart. Po viac než 20 rokoch sú časy najväčšej slávy Toni Braxton už len spomienkou a je tak trochu škoda, že jej návrat na scénu sa nestretol s väčším ohlasom médií a fanúšikov. 51-ročná speváčka totiž po osemročnej odmlke nahrala veľmi solídny album Sex & Cigarettes, na ktorom ukázala, že na rozdiel od mnohých iných speváčok svojej generácie dokáže starnúť elegantne a štýlovo. A platí to aj pre jej hudbu, ktorá je vkusným návratom k deväťdesiatkovému R&B bez toho, aby to znelo príliš retro. Satisfakciou za menší komerčný ohlas sú pre ňu určite tri nominácie na Grammy - jedna v kategórii Najlepší R&B album a dve za skladbu Long As I Live (R&B skladba a R&B výkon), ktorou si to u mňa za "hejterské" časy dospievania dokonale vyžehlila. Dostatočne výstižné slovenské prívlastky žiaľ nemám, takže musím napísať, že je to najviac classy & smooth pop song, aký som v roku 2018 počul.
Vec - Slovák
Vec v roku 2018 potvrdil, že je rozhľadený raper s názorom, ktorý sa nebráni spoločenským témam a kritike, neberúc ohľad na to, že za svoje postoje sa jej terčom môže stať aj on sám. Ako prvý zo slovenských hudobníkov sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vypísal zo svojho hnevu a frustrácie v skladbe Krv na rukách a ukázal, že rap je žánrom, v ktorom sa dá veľmi rýchlo reagovať na aktuálne témy. V druhej skladbe dvojsingla zase potvrdil, že mu nechýba nadhľad a humor, národné stereotypy, neduhy a chyby Slovákov (vrátane svojich vlastných) skvele zhrnul v príznačne nazvanom satirickom kúsku Slovák. Kvalitné veci vydal aj pod hlavičkou nového projektu Ultrazvuk s Tonom S. (najmä posledné dve Tváre slobody a Čo urobíš), no ak mám vybrať len jednu, na ktorú z uplynulého roka určite nezabudnem, tak je to práve Slovák. Aj kvôli klipu, ktorý to ironicky dotiahol až do Senzi TV.
Young Fathers - In My View
K tretiemu albumu škótskych hip-hopovo-soulovo-elektronických chameleónov Young Fathers som sa počas roka príliš nevracal, napriek nesporným kvalitám ma nechytil tak ako ich prvé dva počiny. Singel In My View ale môžem kedykoľvek, skvele zachytáva nielen ich eklektizmus, ale aj výnimočný balans na hranici popovej chytľavosti a temnej atmosféry undergroundu, beznádeje a vôle žiť.
--
Miroslava Rabčanová
Adam Ďurica - Holubička
Adam vydal v októbri svoj piaty štúdiový album 30. Z kompaktnej a dostatočne presvedčivej nahrávky ponúkol single Jazero a Holubička. A práve druhý spomínaný singel považujem za najzásadnejšiu baladu v Ďuricovej doterajšej tvorbe. Autor hudby sa spojil so Simou Martausovou, ktorá mu napísala emotívny text, a výsledkom je skladba, ktorá v posledných mesiacoch roka ovládla slovenský éter a mnohí si ju budú ešte dlho pamätať. Rovnako ako vianočnú verziu piesne, ktorú už autorská dvojica nahrala ako duet pre rozprávku Vianočné želanie. S mierne pozmeneným textom a v sprievode 40-členného Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu dostala skladba nový rozmer.
Hex - Srdce
Aj keď milovníci slovenských seriálov si skôr budú pamätať rovnomennú skladbu k seriálu Oteckovia, u mňa má špeciálne miesto najmä singel Srdce. Potenciál tejto skladby bol očividný už v čase vydania albumu Tebe (2017), kedy som ju vnímala ako najsilnejšiu vec spomedzi jedenástich nových skladieb. S odstupom času to vidím stále rovnako. Mimochodom, pieseň, ktorá dostala minimalistický, no veľmi presvedčivý videoklip, je ústrednou skladbou poviedky Pištu Vandala, ktorá je súčasťou albumu Tebe.
Lady Gaga a Bradley Cooper - Shallow
Tak ako sa v roku 2010 vryl do pamäte obraz Lady Gaga odetej v šatách zo surového mäsa (a nasledovala spŕška ďalších extravagantných outfitov), tak sa v roku 2018 v pamäti mnohých zrejme usídlili zábery z videoklipu k singlu Shallow, kde naopak speváčka šokovala svojou prirodzenosťou bez nánosu mejkapu a akéhokoľvek pokusu o expresívnosť. Prvá ochutnávka zo soundtracku Zrodila sa hviezda bola pre hudobný svet veľkým prekvapením. Spevácky výkon nečakanej filmovej dvojice berie dych a singel sa stal skvelou pozvánkou do kín. Lady Gaga očarila už spomínanou inakosťou, ktorá spočíva v obnažení sa od obvyklej kontroverznosti a spevácka premiéra Bradleyho Coopera tiež nezostala bez povšimnutia. Preto nie je žiadnym prekvapením, že skladba získala tri nominácie na cenu Grammy.
Lana Del Rey - Venice Bitch
Nech by spievala o čomkoľvek, jej hlas by nestratil na pôvabe. Ona však ešte k tomu nôti o zmysluplných veciach a po inštrumentálnej stránke je jej aktuálna tvorba natoľko povznášajúca, že sa nedá aspoň jeden z jej tohtoročných singlov nevtesnať do môjho výberu. Vyhráva ten dlhší s názvom Venice Bitch, pretože v tomto prípade kvantita rovná sa kvalite. Singel začína ako lahodná balada postavená na akustickej gitare, do ktorej sa postupne vmieša šum a kvílenie elektrickej gitary, podmanivé syntetizátorové melódie či vzdialene znejúce búšenie do činelov. V jednom momente Lana zamatovým vokálom dookola spieva len "La la la la la la beautiful" a vy si zrazu uvedomíte, že už nepočúvate typickú baladu ale psychedéliu, ktorá pohlcuje. Po inštrumentálnej stránke je skladba najvýraznejším experimentom v jej doterajšej tvorbe, ktorého ani po necelých desiatich minútach nemáte dosť.
Muse - Something Human
Skladba Something Human, podobne ako celý tohtoročný album Simulation Theory, rozdelila dlhoročných fanúšikov britskej alternatívnej rockovej kapely Muse na dva veľké tábory - jeden ju oslavuje, kým ten druhý ju sklamane zatracuje. Príklon k popu, folková atmosféra, akustická gitara a syntetizátory ponúkajú koktejl, ktorí mnohí nevedia stráviť. Zostáva snáď iba verná naliehavosť v hlase frontmana kapely. Emotívna skladba o hľadaní niečoho ľudského v čase návratu domov po dlhšom čase, možno nie je práve to, čo mnohí poslucháči očakávajú od týchto rockerov, napriek tomu Muse priniesli podmanivú a intímnu skladbu, ktorá si nezaslúži striktné zatratenie.
Nocadeň - Domino
V septembri vydala kapela Nocadeň emotívny singel Domino, ktorým po minuloročnej rekapitulácii 20 rokov na scéne naznačuje, akým smerom sa chce uberať na začiatku ďalšej dekády. Tradičný gitarový zvuk vystriedali v popredí syntetizátory, zvyčajná melanchólia nasiakla nádejou a prerodom prešiel aj spev Rasťa Kopinu, ktorý vokály potiahol do odvážnych výšok.
Peter Bič Project - Nedívaj sa tak
Po príchode novej speváčky sa Peter Bič Project rozhodli pre radikálnu zmenu. Keď koncom roka 2017 vyšiel singel Skúšame sa nájsť v slovenčine s akustickým zvukom, vynovená kapela zožala obrovský úspech. Rodný jazyk si kapela ponechala aj v prípade svojej ďalšej tvorby, ktorú postupne priaznivcom dávkovala počas roka 2018. Fanúšikovia to vrelo privítali aj v prípade chytľavého romantického singla Nedívaj sa tak, ktorého svieža melódia a refrén si hravo našli cestu k poslucháčom.
Sima Martausová & For You - Nenahraditeľná
Hviezda Simy Martausovej stúpa čoraz vyššie. V roku 2018 priam nezastaviteľne, čoho dôkazom sú nielen single, ale aj koncerty nazvané Čaro obyčajných vecí. Spomedzi všetkého, čo v uplynulom roku talentovaná speváčka a skladateľka ponúkla, ma najviac zasiahla pieseň Nenahraditeľná. Jedna z najhranejších domácich skladieb roka je výnimočná vďaka spojeniu s vokálnou skupinou For You, ktorá Simu piesňou sprevádza namiesto hudobných nástrojov, a tiež dvojrozmerným významom textu, ktorý je podľa Simy venovaný Bohu.
Thirty Second To Mars - Rescue Me
Americkí rockeri Thirty Second To Mars na novom albume žánrovo "preladili" na elektro-pop. Stále si však zakladajú na silných textoch (čo sa žiaľ nepodarilo v každej skladbe albumu) a emotívnom prejave speváka Jareda Leta, čo potvrdili aj v singli Rescue Me. Pieseň o bolesti, posilnení a viere s elektronickým popovým aranžmánom zrejme nepotešila fanúšikov ich rockovejšej tvorby, pre mňa, ako nie práve ultra zainteresovaného prijímateľa ich tvorby, je však prudko počúvateľná.
Zuzana Smatanová - Môžme si už odpustiť?
Už v čase vydania dvojalbumu Echo skladba Môžme si už odpustiť? vyčnievala z radu. Ešte nebola singlom, ale charakter skladby si to sám pýtal. A pýtali si to aj fanúšikovia speváčky, ktorí na pieseň reagovali mimoriadne pozitívne. V emotívnej a osobnej skladbe sa snúbili veľkolepé sláčikové aranžmány, fascinujúce vokály a citlivé slová, ktorých posolstvo, prechádzajúce od ublíženia k zmiereniu, si ľahko našlo cestu k mnohým poslucháčom.
--
Dušan Marko
Maroon 5 - Girls Like You (feat. Cardi B)
V albumovej verzii šlo o pomerne tuctovú pieseň, v singlovej verzii sa však za mikrofón spolu s Adamom Levineom postavila raperka Cardi B, ktorá skladbe (pre mňa prekvapivo) dodala potrebný náboj. V klipe Girls Like You sa okolo Adama zvŕta jedna ženská celebrita za druhou, čo zrejme prispelo k tomu, že videoklip má od mája viac než 1,5 miliardy pozretí.
Calvin Harris, Dua Lipa - One Kiss
Calvin Harris je medzi mainstreamovými producentmi stávkou na istotu. Skladba One Kiss s Dua Lipou sa mi síce najprv vôbec nepáčila, no časom sa mi dostala pod kožu a zrejme nie som jediný, komu v playliste rotovala celé leto. Príjemný retro nádych skladby doplnilo video ako vytrhnuté z 90. rokov. Dua Lipa je obrovský talent a ak ste ešte nepočuli jej album, mali by ste to napraviť.
Ariana Grande - thank u, next
Po niekoľkomesačnej odmlke sa tento rok na scénu vrátila Ariana Grande s albumom Sweetener. Ponúkla z neho niekoľko vydarených singlov, najviac však zaujala v závere roku piesňou thank u, next z nadchádzajúceho štúdiového albumu. V chytľavej skladbe s ľahkým srdcom spomína na svojich bývalých priateľov, vrátane nedávno zosnulého Maca Millera. A ak ste sa narodili v 90-tych rokoch ako ja, a poznáte komédie Pravá blondínka či Protivné sprosté baby, tak sa prinajmenšom dobre zabavíte na videoklipe.
Beyoncé - Boss
Beyoncé tento rok opäť konkurencii ukázala, ako sa to robí. Spolu s manželom Jay Z ohlásili pokračovanie svojho turné On The Run, s ktorým tentokrát zavítali aj do Európy a nečakane vydali spoločný album Everything Is Love pod názvom The Carters. Z neho pochádza aj výborná R&B nahrávka Boss, u ktorej ma veľmi mrzí, že ostala nepovšimnutá, resp. že sa nestala singlom.
Rita Ora - Cashmere
Hviezdou tohto roku je pre mňa nepochybne Rita Ora. Konečne sa jej podarilo zbaviť nálepky "Rihanna 2" a dokonca po rokoch konečne vydala výborný druhý album Phoenix. Mám na ňom viacero favoritov ako Let You Love Me, Only You či For You, no najväčšiu pozornosť si podľa mňa zaslúži skladba Cashmere. Verím tomu, že sa čoskoro dočkáme videoklipu, bola by veľká škoda, ak by sa tak nestalo.
Halsey - Without Me
Halsey si razí svoju vlastnú cestu a vôbec nerieši, čo si o nej ostatní myslia. Možno práve preto sa teší čoraz väčšej obľube. V závere roka vydala ochutnávku z pripravovaného albumu v podobe skladby Without Me. Príbehy nešťastnej lásky v popovej hudbe vždy fungovali a funguje to aj v tomto prípade.
Shawn Mendes - In My Blood
Ak tohto Kanaďana ešte stále považujete len za druhého Biebera, mali by ste mu dať šancu. Sympatické na Shawnovi je to, že svoju kariéru a pozornosť fanúšikov sústredí výhradne na svoj hudobný talent a vyhýba sa akýmkoľvek škandálom či zbytočnostiam pri svojej prezentácii. Dôkazom jeho skvelého hlasu je aj výborná balada In My Blood, ktorú nájdete na jeho aktuálnom eponymnom albume.
Ben Cristovao, Mária Čírová - Padam
Nie je úplne bežné, aby na našom hudobnom trhu vznikol filmový soundtrack s tanečným nábojom. Väčšinou ide o skladby postavené na veľkolepej výprave, nie o hity nočných klubov. Ben Cristovao spolu s Máriou Čírovou trafili klinec po hlavičke, o čom svedčí už takmer 19 miliónov pozretí oficiálneho videa.
Mikolas Josef - Me Gusta
Je Čech, no znie podobne presvedčivo a sebavedomo, ako mnoho amerických interpretov. Po obrovskom úspechu na Eurovízii prišiel podpis zmluvy s americkým vydavateľstvom RCA Records (Sony Music) a neskôr aj výborný singel Me Gusta. Song sa vám vôbec nemusí páčiť a ani nemusíte mať radi tohto mladíka, no ak si ho raz pustíte, tak chytľavú frázu "I Love It, Me Gusta" zrejme ešte dlho z hlavy nedostanete.
Kylie Minogue - Stop Me From Falling
Nikdy som síce nebol veľkým fanúšikom Kylie Minogue, no s albumom Golden si ma získala. Tvorba s nádychom country sa jej mimoriadne hodí a dodnes nechápem, ako je možné, že výborná skladba Stop Me From Falling s neskutočne pozitívnym nábojom nezískala väčšiu podporu médií a poslucháčov.
--
Michaela Kučová
MorMor - Heaven's Only Wishful
Skladba z debutového EP Setha Nyquista je inšpirovaná jeho domovským Torontom. V spojení gitár, syntetizátorov a falzetového vokálu však predstavuje predovšetkým špecifickú mestskú melanchóliu. So Sethom sa nenaháňame za žiadnymi turistickými atrakciami, ale prechádzame ulicami plnými spomienok. V poslednej minúte sa navyše Sethov hlas pôsobivo láme a skvelo skladbu vygraduje.
Childish Gambino - This Is America
Je skutočne málo momentov, ktoré presiahnu pocit "aká fajn pesnička" a stanú sa skutočnou udalosťou. Prečo a ako je This Is America taká významná, sa na internetoch popísalo už dosť. Za mňa je vo svojej video podobe skvelým príkladom snúbenia absolútne dotiahnutej formy a obsahu.
Maggie Rogers - Fallingwater
V roku 2016 sa stalo virálnym video, v ktorom dojatý Pharrell Williams veští skvelú budúcnosť vtedy 22-ročnej Maggie, po tom, ako si vypočul jej skladbu Alaska zloženú v rámci workshopu za 15 minút. Hype okolo hudobníčky odvtedy len rastie a Fallingwater je skvelým dôkazom jeho oprávnenosti. Singel z albumu, ktorý vychádza už o pár dní, necháva vyniknúť silu jej hlasu i schopnosť spájať folkovú citlivosť s popovou tanečnosťou.
The Wilderness - Čo s tým hnevom
Najväčší zážitok je to naživo, ale aj prvá lastovička z chystaného albumu stojí za to, ako ste si mohli prečítať aj u nadšených kolegov. Pre mňa najlepšie, čo som vo svojom rodnom jazyku tento rok počula.
Nadšený kolega: Videoklip roka: Strach, hnus a hnev "hip-hopových" pankáčov The Wilderness
Mount Eerie - Distortion
Phil Elverum pod menom Mount Eerie albumom Now Only nadviazal na nahrávku z roku 2017, na ktorej sa vyrovnával s úmrtím svojej manželky. Tragická strata je ústrednou témou aj v kolekcii nových skladieb, medzi ktorými vyniká 11-minútová meditácia o živote a jeho konci. Všetci občas strácame a smútime, no Elverum zaznamenáva univerzálnu ľudskú skúsenosť s nesmierne odvážnou precíznosťou a hĺbkou.
Autori: Patrik Marflák, Miroslava Rabčanová, Dušan Marko, Michaela Kučová
Foto: koláž Hudba.sk