Wow, kto by to bol povedal, že recesistický seriál, ktorý nikto nechce čítať, o hudbe, ktorú nikto nechce počúvať, nadobudne už deviaty ročník (oprava, desiaty!). Niežeby nás bavilo týrať vaše sluchovody... No dobre, možno sa nájde nejaký ten emočne vyprahnutý redaktor neroztekávajúci sa pri heslách "vianočný čas", "zázraky", "šťastie" či "ľudia dobrej vôle". A možno sa nájde aj taký, čo napratané gýčoviny, ako sošky "anjeličkov strážničkov", rôzne prezdobené ozdoby alebo kváziperníky, prejde len gúľaním očí a satirickým komentovaním. A možno je to tá istá osoba. A vy to chcete, netvárte sa!
Tento rok je menej bizarný, viac magicko-sakrálny. Stretneme sa s kostolmi či inými náboženskými symbolmi. V čase písania tohto článku ešte nevieme, či neprídu posledné tlačové správy 23. decembra, ale aj keby, je to sobota... Keď načrieme do vreca s darčekmi, prechádzame cez Mira Jaroša aj Roba Opatovského, veď ľud potrebuje istoty a od októbra sme o tom presvedčení. Nájdu sa však karaoke verzie klasických vianočných hitov, rast nových hviezd, obchodovanie s detským potenciálom a totálna "prča".
Pohodlne sa usaďte. Mobil si dajte na tichý režim, sociálne siete do offline. Zo srdca prajem dnes prostredníctvom vás, aby ste si nasledujúce skladby užili na čo najvyššej možnej kultúrnej úrovni naprieč celým spoločenským aj hudobným spektrom.
Stromček, darčeky, Opatovský a Jaroš
Predtým než sa vrhneme do dobrodružných vôd, kde plávajú vianoční experimentátori, poďme si odkrútiť povinnú jazdu. K Vianociam už tradične okrem stromčeka či kapra alebo kapustnice patrí aj Robo Opatovský. Čo by to bolo za Štedrú večeru, keby sa vám v mysli nevykreslil ikonický bradáč so žiaľom skrúcaným obočím. Tentokrát stavil na náboženskú tematiku. Pre popularitu medzi fanúšikmi sa rozhodol do vianočného zápolenia tiahnuť s pesničkou V bájnom Betlehéme. Ide o singel z vianočného albumu Šťastné a veselé spred dvoch rokov. Videoklip k piesni vznikal v Jezuitskom kostole v Skalici, ktorý pre svoju akustiku patrí medzi najlepšie v strednej Európe. Z klipu od Kuba "Točiča" Chochulu a Filipa Cempera vidieť, že spevákovi vyhovoval aj priestorovo, keďže dokázal niekoľkokrát rozprestrieť svoje "krídla" na celú šírku (viac o pesničke).
Miro Jaroš tento rok zanechal svoju partiu detských kamarátov a rozpravu o Vianociach riešil v zasneženom lese so speváčkou, herečkou a moderátorkou Veronikou Hatala. Napriek dobrému úmyslu poukazovať na kladné vlastnosti človeka, skladba Dobro v nás z pera Radoslava Augustína ponúka každý jeden gýč, ktorý je počas sviatkov radosti a pokoja k dispozícii. Obraz zasneženej krajiny pod perinou, zvuk rolničiek v hudobnom podklade, rým "veríš – zveríš", spev anjelov v nebi a zbytočne vokalizovaná predložková väzba "ku nám" v refréne sú len tie do očí/uší bijúce detaily. Na druhej strane treba podotknúť, že kontrast medzi obomi hlasmi je skutočne zaujímavý a pesnička znie najlepšie, keď sa pridá Bratislavský detský zbor. Skladba nadobudne akúsi vokálnu gradáciu tesne pred posledným refrénom (viac o pesničke).
Detičky, haló, tu som!
Rolničky budete počuť, kým s vami tento článok neskončí. "Výnimočne" ich do svojej skladby Najkrajší dar zakomponovali aj umelci pre detského diváka, ktorí si hovoria Miško s líškou. Rozhodne nevyzerajú tak strašidelne ako Raťafák plachta, no úsmev napnutý ako posteľná bielizeň na sušiaku nepredpokladá nádhernú rodinnú atmosféru. Vizuálne ide skôr o tŕpnutie, kedy sa kto spýta na frajera či frajerku alebo nebodaj, či je človek skutočne šťastný. A potom sa darmo budú vyťahovať rozkošné líščie kostýmy či absolútne neslovenské kakao s cukríkmi marshmallow.
Keď už je reč o deťoch. Nie som fanúšikom detských celebrít, ale neviem, či má zmysel vysvetľovať prečo. Dohodnime sa, že sem iba vložím featuring Sáry Šalingovej a Maroša Baňasa, ktorí vyhrali spevácku súťaž Tvoja mini tvár znie povedome. Možno ma lepšie pochopíte, keď tu len nežne zdôrazním, že približne 9-ročná (!) Sára má dokonca svoj Youtube kanál a na Instagrame takmer 5 500 sledovateľov.
Detská dvojica je v hlavnej úlohe aj nového videoklipu Veroniky Rabada. V tomto klipe to však menej dýcha vykorisťovaním a zarábaním (hups), ale skôr pokusom o zobrazenie nevinnosti Vianoc. Speváčka sa na piesni od Pavla Janíčka podieľala so svojím kolegom z košického konzervatória Tomášom Labancom. Vo veľkej časti videa figurujú najmä dcéry umelkyne a umelca. Zdobia sviatočné pečivo, pričom si pospevujú Vianočnú koledu. Vizuály majú ambíciu vyzerať profesionálne, no mladé speváčky nedokážu úplne uhrať prirodzenosť. A to je vlastne rozkošné. Samozrejme, nesmú chýbať triangle a zvukomaľba "ligotania" (viac o pesničke).
Kategória: populárne speváčky
Ak sa chceme rozprávať o tom, čo všetko mi prekáža na vianočných skladbách, dokonale nám poslúži ako príklad skladba Vianočný čas od Emmy Drobnej. Nechápte ma zle, nie je vôbec zlá. Práve naopak. Hoci pri každej zmienke"vianočného času" vypadnú ministrovi vnútra štyri trsy vlasov, všetko ostatné je na tejto piesni ideálne, a preto sa stala populárnou. Drobnej akožechrapľavý hlas dotvára kontrast s nežnou hladkavou a neraz aj lepkavou tematikou Ježišových narodenín. Okrem lapsusu s "vianočným časom" (ďalšie štyri trsy) je aj text od Vlada Slivku veľmi Vianoce neznásilňujúci. Nehovoriac o štruktúre samotnej hudby, ktorej netradičnosť nám Drobná demonštruje rovno druhým "predĺženým" veršom. Produkčne sa dali dokopy Viktor Hazard (A.M.O.) a Juraj "Medveď" Marikovič (Bad Karma Boy). Možno aj preto je to výhra (viac o pesničke)!
Rolničky sú späť! Nia, exsuperstaristka Markéta Konvičková a legenda slovenského R&B Tina prichádzajú s čisto ženským vianočným želaním. Dámy sa vo videu, kde je každá vo svojom vlastnom prirodzenom prostredí, vyznávajú Ježiškovi Santovi, že po ničom inom netúžia, len aby bol ON na sviatky doma. Pod imelom. Kdekoľvek blízko. Tematicky veľmi osviežujúca záležitosť a aj melódia z produkcie Filipiana je príjemná (škoda tých rolničiek). Potom sa dostávame k spevu. Speváčky sú podfarbené autotuneom, čo je počuť hlavne na začiatku. Stále však nejde o taký problém ako afektovaný prejav prvej spomínanej. Neviem zaujať emočný postoj voči tejto skladbe, mohlo to byť tak dobré!
Trvalo presne 15 sekúnd, kým Anita Soul dala do svojho speváckeho prejavu prvú ozdobu. Kúsok s názvom Vianočný zázrak aj jeho videoklip trpia rovnakým syndrómom – všetko je prepchaté, prezdobené a zdá sa, že Anita nie je veľmi milovníčkou minimalizmu alebo neprekombinovania. Napriek tomu je aranžmán vďaka Eugenovi Vizvárymu skôr jazzový a aspoň takto sa vymyká bežnému perníkovému priemeru (viac o pesničke).
Rolničky, to tu ešte nebolo! Monika Bagárová prináša svoju R&B predstavu o Vianociach s priateľmi a príbuznými nazvanú Co víc si přát. Generikum, ktoré predostiera, znie ako narýchlo polepená audiobanka. Ak nechceme byť predvianočne zlí, dohodnime sa, že to budeme brať v štýle: "Aj Monika Bagárová si splnila tento rok úkol."
Coververzie, ktoré keby nevznikli, nikto by si to ani nevšimol
Tu ide o špecifickú kategóriu, pretože speváckym prejavom v oboch prípadoch nemožno nič vytýkať a sú na extrémne vysokej technickej úrovni. Problémom je len prevedenie. Ako by som vám to...
Dnes už vieme, že osud Ivety Bartošovej bol "poněkud" tragický. Lenže ako píšu kolegovia z Headlinera, jedným z najlepších hudobných projektov, ktoré sa jej v živote podarili, bol soundtrack k rozprávke Tři oříšky pro Popelku. A práve toto dedičstvo sa bude v mysliach mladých prepisovať naružovo vďaka coververzii od Terezy Maškovej. Keby aspoň tvorcovia vzdali hold pôvodnej, už zosnulej, speváčke alebo už zosnulej hlavnej predstaviteľke najvianočnejšej rozprávky nášho regiónu, prípadne už zosnulému skladateľovi, ktorý by mal tento rok 85 rokov... Súhlasím s bratmi Čechmi: nápad Vladimíra Kočandrleho, autora textu a súčasného riaditeľa Warner Music Group, bol úplne zbytočný (viac o pesničke).
Obdobne obišla ďalšia skladba z "Popelky". Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? sa dostalo do ruky Davida Deyla. So Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu nahral album s viacerými známymi rozprávkovými skladbami. Na kompilácii sa tak nachádza aj Včelka Mája či Z pekla štěstí.
Rusínske piesne
Ďalšou z "magicko-sakrálnych" je ľudový nápev Neplač, Rachile. Ide o a capella prevedenie v podaní skupiny Teraborsuk v spolupráci s archimandritom Jaroslavom Lajčiakom z gréckokatolíckej katedrály Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach. Skladba pôsobí pochmúrnejšie, no absencia rolničiek a rusínsky jazyk poskytujú oddych od všeobecného vianočného gýča. "Je to príbeh smútku a straty, ale aj nádeje a obnovenia. V každej slze je zakopaná iskra nádeje. Nech nás spája vzájomná podpora a nech nás spoločný pohľad na svetlo vedie k vianočnej radosti," píše sa v sprievodnom maile.
Do adventného obdobia vždy precitne skupina Soul. Kým vlani trojgeneračne šantila pri príprave vianočného pečiva, teraz sa poneviera kdesi pri Popradskom plese. Malebnú scenériu dotvárajú členovia kapely sťaby boyband strategicky rozmiestnení s dostatočným vzájomným odstupom. Do košiara kolied prihadzujú ľudovú pieseň Nebo i Zemľa. "V piesni sa spieva o narodení Ježisa Krista a o zázraku, ktorý sa stal pred viac ako 2 000 rokmi. Pieseň je naspievaná v rusínskom jazyku. Určite sa väčšina poslucháčov zastaví pri slove, ktoré je opakované v refréne pomerne často – čudo , ktoré v preklade znamená zázrak. A to je v podstate aj posolstvo tejto piesne," odkazuje kapela.
Folklórni Kelly Family a Koňare
Tomáš, Štefan a Marek sú bratia Kollárovci. Svojich fanúšikov vyzbrojili rovno dvomi skladbami. Začiatkom decembra avizovali Vianočnú náladu, zatiaľ čo o týždeň na to už Štedrý večer nastal. Kým prvá ešte pôsobí ako romantické rozjímanie nad narodením Božieho syna, druhá by sa pokojne skryla do playlistu akejsi vianočnej svadby. Alebo štefanskej zábavy. Ľudovej. O štvrtej ráno.
"Veľa kapiel urobí každý rok novú vianočnú pesničku. My sme si povedali, že urobíme prvú a zatiaľ poslednú, preto sme dali do nej to najlepšie z našich nápadov, ale stále ešte niečo tomu chýbalo. Často platí, že najlepšie riešenie je aj najjednoduchšie," hovorí skupina Koňare. Bežne interpreti ľudovej tvorby teraz siahli do zásuvky, aby vybrali Vianočné oblátky. A áno, je tam skoro všetko, napriek tomu pieseň neznie vianočne otravne. A ešte aj pomer folklórnosti a popu je celkom nutrične vyvážený (viac o pesničke).
Nezaraditeľné, neprekážajú
Ďalším z najčastejších motívov počas vianočného skladania býva filmová trilógia Sám doma s Macaulayom Culkinom v hlavnej úlohe. Pre snímku o malom blonďavom chlapcovi, ktorí sa bráni pred Mokrými banditmi, zložil titulnú skladbu John Williams v roku 1990. Po 33 rokoch dostala slovenská speváčka Stefi nápad túto pieseň pretextovať do slovenčiny. Zo Somewhere in My Memory sa tak stala Sláva chvíli Vianoc. Napriek tomu, že ide o "echt" sviatočný kúsok vrátane detského zboru a Symfonického orchestra hlavního města Prahy, nemám žiadny názor. Možno len, že Stefi vie aj pekne spievať, keď sa nikde blízko neskrýva Mafia Corner (viac o pesničke).
Jednou z vecí, ktoré vo mne táto rubrika systematicky pestuje, je moja z roka na rok rastúca fanúšikovská láska k a capella formácii Voising. Pomaly sa začleňujú medzi stálice tohto výberu, no vždy prinesú niečo nové. V roku 2023 sa skupine aj vďaka crowdfudingovej kampani podarilo pripraviť plnohodnotné CD s autorskými piesňami. Nesie názov Všetko má svoj čas a pochádza z neho aj stopa Poďme sa roztopiť. To najlepšie na novinke je, že neexistuje, aby zazneli rolničky či iné ošúchané vianočné zvuky. Navyše príbeh skladby je skôr o zime a spoločnej romantike v nej. Rozkošné a príjemné (viac o pesničke).
"Možno nejde o typickú vianočnú pieseň, ktorú si budeme pospevovať počas zdobenia stromčekov, no je to veľmi silná výpoveď o hlbokej podstate tohto času," hovorí Martin Brečko, ktorý resuscitoval svoje Vianočné znamenie spred piatich rokov. Víťaz Košického zlatého pokladu z roku 2016 predstavil predmetnú koledu v roku 2018 ako spoluprácu s trojicou hudobníčok Muse Trio. Teraz stavil na duet s Kristínou Sekerákovou za husľového sprievodu od Victorie Linnen (viac o pesničke).
Xindl X si väčšinou z vecí uťahuje, ale nie na Vianoce. Fanúšikom predkladá singel Alespoň jeden den, kde sa snaží na sviatky všeobjímajúcej lásky nazerať pozitívnejšie. "Odkedy mám deti, mám Vianoce radšej a radšej. Prišlo by mi to ako škoda, aby jediná moja známa vianočná pieseň bola Štědrý večer nastal (zhodou okolností z úplne prvej salónky, pozn. red.), ktorá sa k Vianociam nestavia úplne pozitívne," hovorí o svojej inšpirácii spevák vlastným menom Ondřej Ládek. A hoci v novinke absentuje irónia či sarkazmus, "alespoň" je úprimný, keď menuje všetky obete, ktoré musí cez Vianoce urobiť. To všetko na podklade videoklipu, ktorý kreslila jeho 11-ročná dcéra Alica (viac o pesničke).
Ideme do finále
Pavol Habera sa pre rok 2023 rozhodol skontaktovať so svojím vnútorným Michaelom Bublém. Dielo Nikto nemusí byť sám vyvolalo v predvianočnom období kontroverziu, keď ho odmietlo hrať jedno veľké české rádio práve pre "too American feeling", ako by povedali bratia Američania. Rusofilov možno rozbije do strán ako štvornásobný premiér túto krajinu, ale Habera vytvoril aj americkú verziu. Veď, keď už si ju národ pýtal... Obávaný kat speváckych súťaží tiež zverejnil príslušný videoklip s nezávislou produkciou. Predstavte si taký štandardný sinatrovský americký "oplodňovák", do ktorého sa spevák obhadzuje snehom z lopaty pri odhŕňaní (viac o kauze).
"Ticho, čistí mi myseľ, dáva mi zmysel," je inovatívny začiatok skladby Pokoj od Simy Magušinovej. Po úvodnom insitnom rýme si nejakým, ehm, vianočne zázračným spôsobom uzurpuje pozornosť poslucháča aj diváka videoklipu a je tak svedkom toho, ako sa aranžmán postupne rozbaľuje do ódy na nádej. Verím, že kúsok je amorovým šípom pre všetkých vlastencov, keďže zobrazuje romantické ideály slovenskej prírody, a to, že všetci sme v túžbe po nádeji rovnakí.
Do vianočného repertoáru prispela aj dvojica Albert Černý z Lake Malawi a Tamara Kramar. Ich spolupráca v dokonalej angličtine pracuje s motívom cesty domov na sviatky. Jedna strana druhej sľubuje Another Christmas Song, ale k tomu musí prísť na sviatky domov. Pritom tento "Christmas song" vôbec nie je "another". Svojou akustickou indie-popovou atmosférou s občasnými "cingrlátkami" pripomína featuring Lany Del Rey a Seana Lennona. A ani klišé slovíčok nie je tak veľa. Určite odporúčam!
Na lo-fi paródiu vianočných hitov stavil český indie-popový pesničkár Rodan Tuka. Mladého speváka pozná česká verejnosť hlavne z vlaňajšieho zápolenia o miesto na Eurovision Song Contest v Liverpoole. Vtedy ho predbehla dievčenská skupina Vesna. Rodana teraz vidíme v župane a vianočnej čiapke v sprievode elfích hudobníčok, s ktorými pojednáva o Slay Bells, teda nie "sleigh bells", čo v preklade znamená "zvony na saniach", ale "vražedné zvony". Ide o koledu pre každého, kto by chcel tráviť aspoň chvíľku sám so svojím prenosným herbárom.
Ách, balzam na dušu aj pri tvorbe tohto prehľadu. Nechce sa mi veriť, že to chce práve influencerov, aby veci odzneli tak, ako sa naozaj dejú. Matej Zrebný a Lukáš Frlajs hrajú vo Vianočnej pesničke "dobrého a zlého policajta". Kým Matej si nedokáže vynachváliť všetky komponenty správne poskladaných Kristových narodiek, Lukáš ich má v ****. Sťažuje sa na naivné decká, špinavý obstarožný stromček a všeličo iné. Takto je vesmír v rovnováhe a čisto z hľadiska myšlienky, zohľadňujú oba aspekty vianočného obyvateľstva, pričom sa nehrajú, že príchodom 24. decembra je všetko "hry a chlieb". Do toho ešte R&B vibe a pózičky. Môže byť!
Hrdinami mojich Vianoc sú tento rok Korben Dallas s Koncoročnými pohovormi. Pohodová, nežne bluesová atmosféra vôbec neznie vianočne, a pritom úplne najviac. Text Lukáša Filu v prevedení Juraja Benetina menuje "účtovníka v prádielku", "nafukovanie darčekov neúmerne inflácii" a iné skvosty. Zhudobnenie konca roka v korporátnom prostredí dopĺňajú už len kváziautentické sťažnosti nahovorené Ozom Guttlerom. Mojím osobným obľúbencom je kolega, ktorý "chliape jablko ako jeleň". Je tu úplne iný, a zároveň stále relevantný pohľad na Vianoce kohokoľvek z nás. Za mňa hudobne veľmi dobrá, vtipná a trefná záležitosť!
Ja sa teraz porúčam zháňať odbornú pomoc, ale ešte sa podelím o jedno posolstvo. Nezabudnite, nie je dôležité stoj čo stoj napísať vianočnú pieseň, ale dopracovať sa k Vianociam v duševnej pohode, zdraví, šťastí a s nádejou, že o rok ešte budeme môcť demokraticky hejtovať skvosty tých, ktorí moje vľúdne slovo nepočúvli. Šťastné a veselé!
A propos, tu sú tí, ktorí to medzičasom vzdali, ale aj tí, čo sa posunuli. Zbierame ich už od roku 2015 (poctivo každoročne, ale "prvý výstrel" padol už v roku 2012!), takže vieme, o čom hovoríme:
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2022
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2021
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2020
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2019
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2018
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2017
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2016
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný Ježiško 2015
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Vypočujte si tohtoročnú nádielku (Ročník 2012, tak trochu záhada, keďže po ňom sme nasledujúce dva roky po vianočných songoch ani neštekli. Také veľké bolo sklamanie z toho, že toľko sľubovaný koniec sveta neprišiel...)
Le bonus: Marflákov videobombing z článku o rómskom pope!
Autor: Marek Majzon