Legenda hovorí, že s vyschnutím poslednej halloweenskej tekvice sa rozmrazuje Mariah Carey. Našťastie ani v našom regióne nechýbajú tradičné vianočné postavičky. Robo Opatovský tentokrát až dvojitou silou, ale aj ďalší už cengajú rolničkami na privítanie sviatkov radosti a pokoja.
Upozornenie pre citlivé povahy: V texte sa vyskytujú slová ako "čas vianočný" oveľa častejšie, než by bolo zdravé. ;)
Fanúšikovia playlistov, rozbaľujte už dnes!
Darčeky na istotku
Na začiatku nebolo Slovo, ale Robo Opatovský. Za života tejto rubriky sa stalo len raz, že najvianočnejší domorodec chýbal pri Štedrej večeri. Mnohé slovenské domácnosti si nedokážu presne spomenúť, čo robili počas posledných "normálnych" Vianoc v roku 2019, kedy Opatovský z dosiaľ ešte stále nezistených príčin neposkytol žiadne velebenie času vianočného.
Po ľahkom minuloročnom comebacku nám svoju absenciu spred dvoch rokov dokonale vynahrádza práve v tejto sezóne. Spevák a skladateľ, ktorý 25. decembra oslávi 50-ku, totiž vydal svoj štvrtý vianočný album s "revolučným" názvom Šťastné a veselé. Jeho predzvesťou je už od polovice novembra singel s Ondřejom Gregorom Brzobohatým v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Skladba Poďme si priať predstavuje vo svojom videoklipe od Oľgy Záblackej dvojicu dobre oblečených a šťastných spevákov pri nácviku vianočnej piesne v priestoroch Pálffyho kaštieľa.
V poslednej chvíli pred dokončením tohto článku sa navyše Robo Opatovský pripomenul aj ďalším singlom. Pred Štedrým dňom sa ešte ponáhľal oboznámiť svoju fanúšikovskú základňu, že na Vianoce chce byť doma. Videoklip k piesni Na Vianoce chcem byť doma ukazuje priebeh Vianoc u Opatovských. Autentické zábery z vyprážania kapra striedajú "spontánne" spočinutia pri vianočnom stromčeku s gitarou v rukách.
Po tomto si azda len on sám nemyslí, že je vianočný spevák. O dôvodoch sa dočítate v rozhovore.
Robovi Opatovskému pomaly ale isto šliape na päty Miro Jaroš. Do času vianočného fanúšikov tento rok odprevádza svojím "len" druhým albumom List Ježiškovi, ktorý vydal začiatkom decembra. Svetu a hlavne najmenším poslucháčom prekvapivo neposkytol žiadny singel iba video s komentovanými ukážkami jednotlivých piesní. Žiadny problém. Ratolesti si už od 6. novembra môžu vypekať nielen perníky, ale aj novú verziu jeho hitu z prvého vianočného albumu Vo vianočnej pekárni, ktorá vznikla v spolupráci so "svokrou" Gizkou Oňovou.
Prečo znie Jarošov druhý vianočný album pompéznejšie sa dozviete v rozhovore.
Ak je reč o superstaristoch, pekárenské ambície vyjadruje aj Tomáš Bezdeda. Skladba Krásne a veselé neodhaľuje len mimoriadne lukratívnu funkciu člena detského speváckeho zboru - najžiadanejšej profesie v hudobnom biznise za času vianočného. Ukazuje tiež, že vianočná pieseň môže mať niekoľko protichodných kvalít. Bezdeda najprv odrádza gýčovým "napečením koláčov lásky pre celú zem", neskôr ponúkne neobvykle príťažlivé tóny pri premostení k refrénu, pričom sa na záver vráti k ťažkopádnosti. Vracajúc sa ku kulinárskej terminológii: čo so závinom, keď je suchý.
Dokonalú vianočnú atmosféru sľubuje aj speváčka Ivana Regešová známa z televíznych formátov Let's Dance, Tvoja tvár znie povedome a iných. Vo svojom sviatočnom počine, ktorý kdesi v útrobách svojich syntetizátorov skrýva ducha Beáty Dubasovej, vyzýva cez text Kamila Peteraja, aby človek išiel domov. Treba podotknúť, že nebyť reklamne vyzerajúcej dokonalej rodinnej atmosféry a populárneho "času vianočného", ide o jeden z mála strávitelných domácich kúskov, ktoré sa pozreli na Vianoce aj z uhla odrodilcov hltajúcich kilometre za rodinou.
Už v prvých sekundách neočakávaného spojenia Michala Davida s Martinou Schindlerovou je veľmi ťažké odmyslieť si fotografiu sporo odetého hitmakera, ktorá už párkrát obletela regionálny internet. Česko-slovenský singel medzi nonstop syntetizátorovým hudobníkom a druhou najlepšou speváčkou z prvej série Superstar nesie názov Blízko hvězd.
V príslušnom videoklipe produkcia urguje Davida vystúpiť tak, ako to len on vie. Musí preto informovať Schindlerovú, že večerať nepríde. Speváčka nedokáže byť zo správy zdrvenejšia. Akonáhle pri večeri uvidí Michala Davida v telke, odoberá dieťaťu jedlo od úst a hybaj ho naplniť vianočné posolstvo o všeobjímajúcej sa láske priamo na koncert. "Je to lepkavá vianočná pesnička, po prvom počutí ju nedostanete z hlavy," hovorí o skladbe speváčka. Minimálne s prvou polovicou tvrdenia nemožno nesúhlasiť.
Predstavte si, že si len tak nežne sŕkate svoj čaj v obľúbenej kaviarni, keď sa náhle pristihnete ako súčasť vianočného videoklipu. Takýmto dojmom pôsobí Vianočný deň od Gitany. Celkovú atmosféru času vianočného umocňujú už len bližšie zábery na trendy vianočné ozdoby či zoskupenia ľudí v štýle netflixovských seriálov. Napriek vysokej vizuálnej úrovni a veľmi dobre počúvateľnému prejavu speváčky, ktorú tlačová správa nazýva, ehm, slovenskou Beyoncé, sa stále nemožno zbaviť prúdov gýču z textu. Škoda.
Sociálne siete sú neodmysliteľnou súčasťou už aj času vianočného. Kapela Sám sebou prišla s originálnym názvom svojej modernej koledy Na Vianoce. Chcela, aby v nej hosťovala aj Barbora Piešová, víťazka predchádzajúcej série Česko Slovenskej SuperStar. "Baške sme napísali na instagrame, či nemá záujem si spolu s nami zaspievať. Poslali sme jej demo verziu skladby, ktorá sa jej páčila a o pár dni sme sa už stretli v štúdiu," hovorí Matúš Fifík, spevák skupiny.
Možno mala Piešová vrátiť demo verziu s iným textom. Obom spevákom to spolu na podklade ambicióznej produkcie nesmierne ladí, majú priam magické farby hlasov, avšak v spleti všetkých vianočných skladieb môže vymenovanie bežných klišé, niektorých dokonca viackrát, pôsobiť už ako sklamanie. S prižmúrením ucha možno povedať, že ide o jednu z tých lepších sviatočných piesní.
Ak existuje niečo ako nahromadená predvianočná energia, ktorú treba s každou vianočnou skladbou vybiť, rozumiem Robovi Opatovskému. Zároveň chápem, prečo má skupina Taký svet vyše štvorminútovú skladbu so "šokujúcim" názvom Vianočná. Spočiatku poslucháč čelí celkom inovatívne znejúcej skladbe. Vianoce, darčeky, bla bla bla, a potom ťažký rokenrol prechádzajúci do pôvodnej strofovej pohodovej verzie. Vzápätí si človek myslí, že sa blíži koniec, ale a-á, nebude to len tak. Produkcia sa svojou členitosťou pokojne vyrovná Bohemian Rhapsody od Queenu. Čas vianočný je podľa mňa vynikajúcou príležitosťou urobiť live video s desaťhodinovou verziou, kým nezačnú odpadávať prví členovia kapely.
V kategórii Bežná vianočná pesnička do rádia je jedným z najlepších pokusov tohto roka spolupráca medzi Marekom Ztraceným a Hanou Zagorovou. Dueto Vánoce jako dřív má šancu stať sa postcovidovou klasikou, keďže neignoruje realitu. Spracováva Vianoce z čo najprirodzenejšieho uhla. Zabudnite na obohrané rolničky, vianočný čas a zázraky. Povedzme si to na rovinu: potrebujeme, aby sa nič nepokazilo a oddávajúc sa obžerstvu, by sme radi zaútočili na ovládač od televízora, aby sme si vychutnali Tři oříšky pro popelku či Pelíšky.
Navyše rozkošná detská herečka Valentýna Bečková síce nemá rúško, no od domu k domu udržiava kontakt len cez svetlo v lampáši. Ide tak o dokonalú symboliku toho, ako byť spolu aj v náročnej dobe. Všimnite si tiež vynikajúci spevácky prejav Ztraceného a gradáciu piesne, kde sa pridáva aj Kühnov detský zbor pod vedením Elišky Hrubej Toperczerovej.
Kapustnica podľa chuti
Ďalšiu kategóriu, kde sa pozrieme na žánrové experimenty našincov, otvára Robert Burian. Každému, kto si nevie počas Vianoc poriadne zatancovať, pokým nepočuje Michala Dočolomanského, big band a detský spevácky zbor v elektronickom šate, prináša ľahkú úľavu. Slovenský dídžej zremixoval skladbu Zima na saniach z roku 1977. Treba pripustiť, že hit známy pre niekoľko generácií vo svojej rádio verzii neznásilnil. Akurát sa nemožno zbaviť pocitu, že nikomu počas času vianočného ani veľmi nechýbala.
Speváčkam Erike Rein a Ronie napadlo pomenovať svoj sviatočný počin krypticky 24/12. Je to príjemné osvieženie vrátane žánrového zaradenia do R&B. Možno by bola skladba trefou do čierneho nebyť nesmierneho množstva afektu v prvej strofe zo strany Eriky Rein. Naopak je nutné vyzdvihnúť, že od textu preplneného vianočným časom odvádzajú pozornosť dokonalé harmónie. Autorom hudby je Adrián Líška, pričom pieseň produkoval Martin "Maxo" Šrámek zo štúdia Littlebeat.
Na R&B vo svojom netradičnom debute stavila aj jedenásťročná speváčka Sarah C. V klipe z dielne Michala Nemtudu ukazuje, že síce všetci velebíme sviatky radosti a pokoja, no treba si priznať: je to len stres a hystéria. "Chceme osloviť hlavne teenagerov aj v iných songoch, aby vedeli, že doba je ťažká, ale musia bojovať. Vždy je tu niekto, kto im pomôže. Aj naše pesničky im majú pomáhať, aby im zlepšili náladu a dali jasný odkaz, že môže byť lepšie," hovorí s nádejou Sarah. Na konci hudobného videa v roli influencerky nabáda svojich fanúšikov, aby aspoň na Vianoce nevenovali pozornosť sociálnym sieťam.
Gospel, náboženstvo a čas vianočný k sebe automaticky patria. Rodinná kapela z Bernolákova nesúca meno, konkrétne Nové meno, predkladá spoluprácu s bardejovským detským zborom Vinimini. Aj Dnes je ten veľký deň má v sebe niesť posolstvo o tom, že nielen na Vianoce by sme mali byť k sebe milší. Ak niekoho automaticky odrádza práve žáner, odporúčam premôcť sa, pretože pieseň sa v refréne veľmi pekne rozbalí.
S tvorbou z východu Slovenska a Štefanom Štecom sa tento rok roztrhlo vrece. "Radostná novina prichádza aj na miesta, ktoré nezapadajú do tradičného koloritu obrazu Vianoc, ktorý si všetci želáme. Nie všetci ich môžu prežívať tam, kde sa cítia byť doma, byť s tými, ktorí sú im najbližší či zažiť ich v plnej hojnosti. Hviezdy však svietia všetkým na celom svete rovnako," hovorí Štec o piesni Ščedryk. Ide o coververziu skladby z roku 1916 z pera ukrajinského skladateľa Mykovu Leontoviča. Až po ňom sa dostala do New Yorku, kde získala anglický preklad Carol of the bells. Potom to bol už len kúsok do filmu Sám doma 2: Stratený v New Yorku (1992).
Štefan Štec a Fajta sa za sprievodu Zboru sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety z Košíc pod vedením Viliama Gurbaľa na čas vianočný pozerajú cez optiku putovania naprieč Košicami, až kým Štec nezavíta do tamojšej nemocnice s rúškom na tvári. Do rusínskeho kontextu je veľmi zaujímavou aj bežná technika nakrúcania videoklipu "akoby starou kamerou".
Daj Boh ščesce je mantra, ktorú opakuje vyše sto folklórnych súborov z Prešovského kraja pod taktovkou zoskupenia Ľudová hudba Stana Baláža. Hoci nie som fanúšikom folklóru, skladba ma zaujala svojou jednotou, a zároveň rôznorodosťou, ale tiež rozprávkovou atmosférou, ktorá začína prvými tónmi flauty. Dokresľuje ju videoklip so zasneženou prírodou či regionálnymi tradíciami. A propos, tvorcovia chcú, aby sme na to, čo nás spája, mysleli aj inokedy, nielen v čas vianočný. Na ľudovom featuringu sa, samozrejme, podieľal aj Štefan Štec.
Keby sa James Bond nakrúcal na Záhorí, v okolí Šraneckých pieskov a Jelenej skaly, pričom by hlavnú úlohu získal Štefan Štec, titulnú skladbu by mohla zaspievať Janais. Po vlaňajšom apelovaní na Božieho syna, aby konečne zalomil, v Spi, Isuse, spi, predkladá rusínsku baladu Prečistaja Diva. Po vizuálnej ani textovej stránke v nej nemožno nájsť ani náznak času vianočného. A predsa zábermi na majestátnu slovenskú prírodu, čistotou v hlase, pokorným klavírom od Martina Husovského z Komajoty či éterickou flautou v podaní Petra Luhu vystihuje sviatky radosti a pokoja asi najviac. Rusínsku Enyu podfarbujú dievčenské hlasy zo ŽSS Milpošanka.
Zážitky na celé Vianoce
Nedokážem úplne identifikovať, čo ma na Deck the Halls od acappella skupiny Voising tak fascinuje. Existuje niekoľko možností, počnúc spevákom na ľavom kraji, ktorého sveter predurčuje k členstvu v kapele Steklovata, známej aj vďaka hitu Novi god, pokračujúc šťastím tak neprirodzeným, až je desivé, končiac hádaním, či sa niekto nepomýli vo svojej časti. Odporúčam aj youtubový kanál spolku. Obsahuje svojskú verziu piesne I'll Be There for You od zostavy The Rembrandts. Nedokážem odtrhnúť oči.
V čase písania článku sa Pokáčova minimalistická satira na Vianoce blíži k miliónom vzhliadnutí. Jan Pokorný sa do povedomia širšej verejnosti postupne predrával z pozície textára pre folk-popového speváka a exsuperstaristu Voxela. V súčasnosti je najpopulárnejším pesničkárom novej generácie, pričom je charakteristický práve svojím sarkazmom a nadhľadom. V Už za pár dní si z času vianočného strieľa za pomoci influencerky a speváčky Nikol Štíbrovej.
V rámci Vianoc odporúčam aj tzv. Pokáčovu rýchlovku, v ktorej si uťahuje z prezidenta Miloša Zemana.
V geniálnej paródii na Vianoce pokračuje Andrej Cetera, obľúbený vianočný spevák nášho šéfredaktora Patrika Marfláka. Flegmatický a uhundraný Ed Sheeran slovenskej hudobnej scény prichádza s voľným pokračovaním vlaňajšieho antihitu, tentokrát Vianoce 02. Sprvu postupne zasvecuje prskavky na stromčeku, pričom nôti, že už tretie Vianoce nikoho nevidel, ale taký je jeho údel. V prestrihu rovnako nezúčastneným prejavom vyzýva k optimizmu. Kým sa v pozadí vedľa práchnivého gauča skveje plesnivá a rozpadávajúca sa stena, Cetera nás učí, aby sme si vážili posteľ alebo teplú vodu. Na záver požehnáva svojským urbi et orbi.
S pandémiou prišli rôzne výrazné zmeny. Napríklad modelka Andrea Verešová prešla z mól do filmárskeho priemyslu. Postupne sa stáva zvykom, že najnovší trhák slovenskej celebrity dropne vždy okolo Vianoc. Kým vo vlaňajšom celovečeráku išla s kožou na trh v hlavnej úlohe, čas vianočný Verešovú tento rok posunul do pozície sekundantky. Spevákovi a skladateľovi Adamovi Uličnému, rodákovi z Ostravy, pomáha vo videu k modernej kolede Ta pravá ako priateľka, s ktorou trávi sviatky za dokonalej atmosféry. Zdobia perníky aj stromček. Neskôr vidieť Verešovú aj pri Štedrej večeri, keď rezne, veľmi prekvapivo, neklepe, ale rukou naberá na tanier. Napokon sa dvojica presúva pod stromček, kde žena dostáva všetky sponzorské dary a psa. Štvornohý miláčik je v nemilosti dvojice, keď sa párik chce v tme venovať dospeláckym radovánkam. O pokračovaní sa zrejme dozvieme z bulváru.
Absolútny víťaz
Melodická linka, spolupráca so žijúcou legendou slovenského herectva, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a minimum vianočných hesiel - tak sa to robí, do psej matere! Slovenským publikom toľkokrát zaznávaná košická kapela No Name oslovila herečku Božidaru Turznovovú a spoločne vytvorili jednoduchú, no o to krajšiu skladbu Vianoce s Božidarou. Je intímna, neatakuje každú chvíľu rolničkami a sála z nej obrovská pokora. Navyše má orchester pasáž len pre seba. "Keď som čítala ten text, ktorý ma zasiahol, súhlasila som. Je úžasný a vychádza z kontextu doby a životného pocitu, v ktorom sa teraz nachádzame," vysvetlila Turznovová svoju účasť na projekte.
Na tomto mieste vám vždy pateticky v mene Hudba.sk prajem šťastné a veselé Vianoce. Tentokrát by som rád bol konkrétnejší. Každému želám, aby v týchto pohnutých časoch nezabúdal, že sme v prvom rade ľudia a mať svoje odlišnosti je prirodzené. Ak spolu aj nesúhlasíme, neubližujme si. Buďme si nablízku a schopní pomáhať. Potrebujeme to viac než kedykoľvek predtým. A teraz dovoľte, aby som si v rámci psychohygieny pustil letné hity. :)
Za výber nás môžete pochváliť v diskusii, prípadne na sociálnych sieťach. Ak si myslíte, že tento rok hudobníci spadli z jedle, mali by ste si pozrieť nasledujúce linky. Pamätáme si časy, keď spieval aj Braňo Mojsej a Martin Jakubec:
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný ježiško 2020
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný ježiško 2019
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný ježiško 2018
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný ježiško 2017
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný ježiško 2016
Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou! Slovenský hudobný ježiško 2015
Autor: Marek Majzon
Foto: Screenshot/Youtube